Jaka przyszłość czeka branżę drzewną? Zobaczymy na targach LIGNA

Od 27 do 31 maja 2019 roku potrwają targi LIGNA w Hanowerze. Na powierzchni wystawienniczej 130000 metrów kwadratowych ponad 1500 wystawców pokaże rozwiązania przyszłości, które stopniowo – jak można się spodziewać – będą coraz śmielej wkraczać do świata przetwórstwa i obróbki drewna. Digitalizacja, automatyzacja, platformy IoT, a także narzędzia, maszyny i urządzenia – to magnes, który w ostatnich dniach maja przyciągnie do Hanoweru zwiedzających z całego świata.

 

– Wystawcy z ponad 50 krajów przedstawią w Hanowerze rozwiązania technologiczne, aplikacje i pomysły dla całego przemysłu leśnego i drzewnego. Wiodący producenci sprawiają, że Hanower staje się globalnym hotspotem dla branży. Nieprzerwanie są to targi o charakterze międzynarodowym – mówił Andreas Gruchow, członek zarządu Deutsche Messe AG podczas konferencji prasowej LIGNA Preview, która odbyła się w Hanowerze 5 lutego 2019 roku. – W 2019 roku wiodące światowe targi znów będą miejscem, gdzie prezentuje się możliwości branży, a wielu wystawców czeka z premierami właśnie na targi LIGNA – kontynuuje Gruchow.

 

Targi przyszłości

Innowacji należy oczekiwać we wszystkich segmentach: od technologii leśnej, poprzez produkcję mebli, konstrukcje okienne, technologie narzędziowe i obróbkę powierzchni. Instalacje do produkcji mebli na żywo, platformy IoT jako kamienie węgielne pod przemysł 4.0, projekty badawcze – to hasła, które na pewno na dobrze już zadomowiły się w branży drzewnej.

– Jednym z największych wyzwań naszych czasów jest ogromny nacisk na rozwiązania indywidualne, które w coraz większym stopniu zastępują masową produkcję i towary masowe, ale jednocześnie wymagają krótkich terminów dostaw, wysokiej rentowności i wydajności. Wystawcy targów LIGNA dzięki swoim prezentacjom spróbują pokazać, jak tym wyzwaniom sprostać – mówił Andreas Gruchow.

Na tegorocznej edycji targów w centrum uwagi znajdą się trzy tematy: „Zintegrowana obróbka drewna – indywidualne rozwiązania”, „Inteligentna technologia powierzchni” i „Dostęp do zasobów i technologii”.

 

Zintegrowana obróbka drewna

Poprawa wydajności zakładów produkcyjnych przy użyciu scenariuszy IoT, takich jak monitorowanie stanu urządzeń lub konserwacja predykcyjna to jeden ważniejszych tematów zajmujących branżę. Ludzie są wspierani przez systemy cyber-fizyczne, takie jak roboty współpracujące i systemy transportu bez kierowcy, a także przez inteligentnego asystenta pracownika. Przyszłość przewiduje hybrydowy system: kooperację człowieka i maszyny, gdzie produkt jest nierozerwalnie związany z organizacją i usługą.

– Odwiedzający targi LIGNA będą mogli zobaczyć i doświadczyć przyszłości branży meblarskiej i przemysłu drzewnego na nadchodzącej edycji wydarzenia – powiedział Gruchow.

 

Inteligentna technologia powierzchni

Najważniejsze obszary tego bloku tematycznego to innowacyjne techniki, które pozwalają uzyskać powierzchnie o wyjątkowych własnościach haptycznych; matowe lub z połyskiem; druk cyfrowy, dekoracyjny druk wklęsły, systemy kontroli, nowa generacja systemów malowania natryskowego lub wykorzystanie robotów. Również tutaj decydującą rolę odrywa digitalizacja i automatyzacja, a priorytetami są elastyczność i opłacalność obróbki. Podczas zbliżającej się edycji targów LIGNA wystawcy w halach 16 i 17 zaprezentują technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii powierzchni.

 

Dostęp do zasobów i technologii

„Dostęp do zasobów i technologii” to temat wiodący trzeciej edycji „Szczytu Branży Drzewnej” (Wood Industry Summit), który odbędzie się w hali 26. Szczyt to międzynarodowa platforma komunikacji i technologii, gdzie na powierzchni będącej kombinacją forum, salonu i wystawy prezentuje się klaster leśny i drzewny. Optymalizacja całego logistycznego łańcucha leśno-drzewnego (od lasu do tartaku), ochrona zasobów naturalnych, klimat i przyjazne dla środowiska metody pozyskiwania surowca to tematy, które będą poruszane podczas trwania szczytu. Digitalizacja w leśnictwie oznacza dziś zaangażowanie zaawansowanych systemów informatycznych, obejmuje drony, aplikacje mobilne, skanery laserowe i skomplikowane programy informatyczne. Tutaj także na pierwszym planie jest wydajność i produktywność. Na forach dyskusyjnych i w obszarze wystawienniczym dużą przestrzeń zajmie też prezentacja zagadnień związanych z cyfryzacją.

 

Co, gdzie, kiedy?

Podczas ostatniej edycji targów LIGNA organizatorzy zdecydowali, aby dokonać zmian w zakresie podziału tematycznego powierzchni wystawienniczej. Zostały one pozytywnie ocenione przez wystawców i gości, dlatego koncepcja ta będzie kontynuowana na targach LIGNA 2019 w dniach 27-31 maja:

  • Narzędzia, maszyny i systemy do produkcji indywidualnej i seryjnej w halach od 11 do 15 oraz 27;
  • Technologia powierzchni w halach 16 i 17;
  • Produkcja materiałów drewnopochodnych w hali 26;
  • Technologie tartaczne w hali 25;
  • Energia z drewna w halach 25 i 26 oraz 32, 33 i 35, a także na terenie otwartym;
  • Elementy maszyn i technologia automatyzacji w halach 15 i 16;
  • Leśnictwo na terenie otwartym i w pawilonach 32, 33 i 35;

Fot. Deutsche Messe AG

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług