Przełomowa i energooszczędna technologia kompaktowych sprężarek

W kwietniu 2013 na targach w Hanowerze firma Atlas Copco zaskoczyła rynek nową, kompaktową sprężarką śrubową z wtryskiem oleju o mocy od 7 do 37 kW: GA 7-37VSD+. W 2016 roku seria sprężarek została poszerzona o kolejne modele: GA37-75 VSD+, a w kolejnym roku rozbudowano ją aż do 110 kW: GA75-110 VSD+.

 

Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju o zmiennym wydatku

Nie tylko niewielkie wymiary i pionowa koncepcja zabudowy stanowią o rewolucyjności kompaktowych sprężarek. Również wydatek sprężarki wzrósł nawet o 12%, przy jednoczesnym niższym zużyciu energii elektrycznej. Nowe sprężarki GA7-110VSD+ przeciętnie zużywają o 50% mniej energii niż porównywalne sprężarki stałoobrotowe. Są to urządzenia całkowicie nowej generacji, sterowane zmienną prędkością obrotową silnika (zmienny wydatek) i są w stanie sprawdzić się w większości branż i zastosowań. W znaczny sposób przyczyniają się do realizacji potrzeb ekologicznej gospodarki.

Firma Atlas Copco oferując nową sprężarkę VSD+ odpowiedziała tym samym na najbardziej palące potrzeby klientów: lepsze parametry wydajnościowe, niższe zużycie energii, niskie poziomy hałasu i mniej miejsca potrzebnego do zainstalowania urządzenia. Sprężarka z napędem o zmiennej prędkości GA VSD+ osiąga lepsze wyniki nawet przy pełnym obciążeniu niż porównywalna sprężarka pracująca w systemie dociąż / odciąż.

 

Innowacja w sprężarkach z wtryskiem oleju, chłodzonych olejem

Dzięki zastosowaniu wewnętrznego silnika z magnesami stałymi, inżynierowie zaangażowani w projekt i wykonanie modelu GA VSD+ zauważyli znaczącą poprawę parametrów. Ten całkowicie nowy, zaprojektowany w firmie Atlas Copco silnik osiąga wydajność odpowiadającą klasie efektywności IE 4 (klasa silników o wydajności Super Premium). Silnik i układ przeniesienia napędu korzystają z jednego wału napędowego i są ustawione w pozycji wertykalnej, dzięki czemu zajmują o 55% mniej miejsca w porównaniu do urządzeń z poprzedniej serii. Cały układ przeniesienia napędu jest zupełnie zamknięty, a do chłodzenia silnika i smarowania stopnia oraz łożysk służy jeden obieg oleju. Rezultatem jest cicha (nawet 62 db(A)), niezawodna i kompaktowa sprężarka, która pozwala na oszczędność miejsca i energii, osiągając równocześnie wyższą wydajność sprężonego powietrza.

 

Mała sprężarka, wielkie możliwości
Firma Atlas Copco poddała surowej ocenie każdy element nowej sprężarki: wydajniejszy wentylator, wytrzymały układ wlotu powietrza, eliminacja strat na spustach kondensatu i najlepsze podzespoły elektroniczne. Wszystkie te elementy składowe razem z nowym układem przeniesienia napędu w porównaniu do tradycyjnej sprężarki pracującej w systemie dociąż/odciąż tego samego typu, dają oszczędności energii elektrycznej średnio na poziomie 50%.
W porównaniu do dotychczas oferowanych sprężarek z napędem o zmiennej prędkości firmy Atlas Copco nowy model GA VSD+ jest jeszcze o 15% wydajniejszy. Wersja Full-Feature, czyli urządzenie z wbudowanym osuszaczem jest dostępna jako opcja.

 

Fot. Atlas Copco