Produkcja polska, standardy światowe

Uniwersalne szlifierki US250, szlifierki do obróbki wzdłużnej PROFI 150, szlifierki z serii PL, nacinarki desek podłogowych ACM to maszyny pracujące w niezliczonych zakładach z branży drzewnej i meblarskiej, cenione przez wielu klientów za niezawodną pracę. Ich producent – firma Gumet – oferuje nie tylko zaawansowane technologicznie maszyny, ale także indywidualne podejście do klienta. Dzięki temu przedsiębiorstwo realizuje nawet nietypowe zamówienia, wychodząc naprzeciw wciąż rosnącym wymaganiom rynku.

 

Szlifierki skrojone na miarę potrzeb

Popularnym rozwiązaniem z oferty Gumet są szlifierki do obróbki wzdłużnej PROFI 150, które w większych przedsiębiorstwach mogą posłużyć jako baza zaawansowanej linii szlifującej. Konfiguracja maszyny jest dowolna, może być ona wyposażona w minimum 3 sztuki agregatów szlifujących, maksymalna ilość głowic może dochodzić, przy zaawansowanych procesach technologicznych, do kilkunastu.

Szlifowanie w maszynach z serii PROFI 150 odbywa się przy użyciu dowolnej ilości szczotek – górnych, dolnych lub bocznych. Każda z głowic posiada precyzyjną regulację odległości od elementu oraz kąta pochylenia. Prędkości obrotowe szczotek oraz posuw są płynnie regulowane, dzięki czemu można dostosować obróbkę do zróżnicowanej produkcji. Szerokość robocza maszyny wynosi 150 mm i jest wystarczająca przy produkcji listew.

Dla zakładów, w których przeprowadza się bardzo zróżnicowane procesy produkcyjne, jak również dla mniej wymagających klientów, przeznaczone są uniwersalne szlifierki US250. Proces szlifowania odbywa się w nich za pośrednictwem dwóch bębnów szlifujących. Maszyny umożliwiają szlifowanie elementów o złożonym przekroju, a regulacja wysokości (od 0 do 150 mm) oraz kąta pochylenia wrzeciona (od 0 do 180°) umożliwia dostosowanie parametrów obróbczych do najbardziej różnorodnych potrzeb. Kombinacja przeciwnych kierunków obrotów wałów z zastosowaniem bębnów szlifujących o skośnym umieszczeniu lameli ściernych powoduje uzyskanie powierzchni szlifowanej o doskonałej gładkości. Umieszczenie bębnów roboczych szlifierki US250 może być dowolne. Możliwe jest szlifowanie elementu poprzez dwa bębny górne, górny i boczny, górny i dolny itp. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość odwrócenia bębna o 180° i szlifowanie elementów trzymanych w dłoni, co ma szczególne zastosowanie w produkcji małoseryjnej. Elastyczność użytkowania maszyny powoduje znaczne obniżenie kosztów rozbudowy parku maszynowego, ponieważ ograniczone jest do zakupu jednego, wielofunkcyjnego urządzenia.

Flagowym produktem kierowanym do najbardziej wymagających klientów, jest z kolei seria PL, z zabudowaną konstrukcją ramy, co podnosi poziom bezpieczeństwa w toku eksploatacji oraz przyczynia się do lepszego odpylania. Istnieją dwie opcje sterowania urządzeniem: za pomocą standardowych potencjometrów, przycisków i korb lub za pośrednictwem dotykowego panelu PLC. Niezależna regulacja rolek dociskających oraz zastosowanie systemu szybkiej wymiany szczotek walcowych znacząco ułatwia obsługę. Klient ma możliwość wyboru rodzaju oraz ilości sekcji roboczych. Możliwe jest wyposażenie maszyny w standardowe bębny robocze (mocy od 3 do 11kW), dyski oscylujące lub stacje planetarne. Konstrukcja maszyny umożliwia bezpieczną obróbkę elementów o długości od 350 mm. W przypadku potrzeby szlifowania krótszych elementów proponowane jest zastosowanie podciśnieniowego stołu posuwu. Maszyna jest przystosowana do pracy w linii produkcyjnej.

 

Nacinarka ACM dla producentów podłóg

W firmie Gumet zaopatrują się też producenci warstwowych podłóg drewnianych, którzy w procesie produkcyjnym stosują poprzeczne podcięcia na spodniej stronie deski, co powoduje jej odprężenie i poprawia elastyczność wyrobu finalnego. Jednym z flagowych modeli maszyn, które sprawdzają się w takich zastosowaniach, jest seria ACM, która pracuje dziś w wielu zakładach produkujących podłogi. Nacinarka ACM umożliwia precyzyjne określenie odległości nacięć od początku i końca deski, a także ich głębokości. Programowalna jest również długość deski, a klient ma możliwość wyboru rozstawu i szerokości nacięć. Maszyna może pracować w połączeniu z podajnikiem buforowym oraz stołem odbiorczym – dzięki temu do jej obsługi zaangażowana będzie tylko jedna osoba.

Fot. Gumet