Precyzyjne wilgotnościomierze drewna

Wilgotność drewna to jeden z jego najważniejszych parametrów technicznych, który ma wpływ na właściwości mechaniczne, fizyczne, a także estetyczne. Aby wykorzystywać surowiec w sposób optymalny, konieczne jest regularne dokonywanie pomiarów jego wilgotności, a często także temperatury. Producentem precyzyjnych wilgotnościomierzy jest firma TANEL, która działa na rynku od 1982 roku.

 

Najnowsze pozycje w ofercie TANEL to wilgotnościomierz drewna HIT-5 oraz miernik wilgotności i temperatury drewna PWT-8FIT.

 

Wilgotnościomierz drewna HIT-5

Wilgotnościomierz drewna HIT-5 jest nowoczesnym, elektronicznym miernikiem wilgotności drewna, który znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, leśnictwie i przy produkcji wyrobów z drewna. Konstrukcja przyrządu pozwala na zastosowanie długich igieł pomiarowych i na pomiary wilgotności dużych elementów drewnianych. Elektrody wbija się w badane drewno (i wyciąga), przesuwając bijak po pionowym pręcie prowadzącym. Dzięki temu igły zawsze wbijane są i wyciągane prostopadle do drewna i nie ulegają skrzywieniu lub złamaniu.

Cały przyrząd jest wykonany z chromowanej stali i wyposażony w wygodny, ergonomiczny uchwyt. Dobrze amortyzowana płytka z elektroniką zabezpiecza układy elektroniczne przez uszkodzeniem. Przyrządem można dokonać pomiaru wilgotności około 270 gatunków drewna. Wilgotnościomierz wyposażony jest w układ kompensacji temperatury (od -10°C do 60°C), a zakres pomiarowy przyrządu kształtuje się w przedziale od 6 do 60% wilgotności bezwzględnej. Urządzenie ma modułową konstrukcję, która umożliwia łatwy montaż i demontaż. Pobiera bardzo niewielką ilość prądu, a bateria umieszczona w pojemniku w uchwycie pozwala wykonać 5000 pomiarów.

 

Miernik PWT-8FIT

Do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury drewna oraz temperatury wewnątrz komory przeznaczony jest miernik PWT-8FIT, który umożliwia drukowanie wyników na drukarce. Urządzenie znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz wilgotności końcowej drewna (palet). Jest ponadto zgodny z wymaganiami Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który jest jednostką prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Zakład Elektroniczny TANEL powstał w 1982 roku i od samego początku zajmował się produkcją wilgotnościomierzy. Pierwsze modele (jeszcze ze wskazówkowymi wskaźnikami) były przeznaczone do pomiarów wilgotności podłoża betonowego. Szybko jednak oferta została rozszerzona o wilgotnościomierze drewna. W grudniu 2007 roku zakład został przekształcony w spółkę jawną TANEL Elektronika i Informatyka. Obecnie zasadniczą częścią produkcji są nadal wilgotnościomierze drewna, ale dostępne są także wilgotnościomierze biomasy, powietrza, betonu i innych materiałów. Od 2008 roku firma prowadzi również laboratorium pomiarowe, zajmujące się testowaniem i kalibracją wilgotnościomierzy oraz opracowywaniem dla innych materiałów charakterystyk pomiarowych, które później wykorzystywane są w urządzeniach konstruowanych na specjalne zamówienia.

Firma TANEL eksportuje około 30% swojej produkcji. Partnerami handlowymi poza Europą są firmy z tak odległych krajów jak Japonia, Korea Południowa i Kanada.

 

Więcej informacji na stronie firmy:  www.tanel.com.pl

Fot. Tanel