Prasy próżniowe firmy Artex w krótszym terminie

W tym roku firma Artex z Wodzisławia Śląskiego obchodzi jubileusz 15 lat działalności. Rocznica zbiegła się z istotnymi zmianami rozwojowymi w przedsiębiorstwie. Od czerwca producent działa w nowej siedzibie, która istotnie wzmocniła jego potencjał produkcyjny.

Artex przeniósł się do nowo powstałego budynku zlokalizowanego także w Wodzisławiu Śląskim. Obecnie firma do dyspozycji ma halę produkcyjną o powierzchni 350 m2, halę magazynową liczącą 300 m2 oraz pomieszczenia socjalno-biurowe o łącznej powierzchni 150 m2. Artur Makiola, właściciel firmy Artex mówi: „W poprzedniej lokalizacji brakowało nam już miejsca, co ograniczało szybkość produkcji maszyn. W nowej siedzibie możemy jednocześnie produkować kilka urządzeń jednocześnie, co znacznie przyspieszyło realizację zamówień oraz zadowolenie klientów z krótszych terminów dostaw. Oczywiście większa hala pozwoliła doposażyć się w dodatkowe urządzenia, co ułatwi prace przy montowaniu, ale to nie koniec inwestycji w tym obszarze, chcemy bowiem dalej się rozwijać, a do tego potrzebne są nowe technologie”. I dodaje: „Poza tym w nowym zakładzie jest teraz miejsce na spokojną rozmowę o potrzebach klienta, mamy również lepsze możliwości zaprezentowania maszyn oraz przeprowadzania testów, których przebieg nie zakłóca normalnej pracy firmy”.

Firma Artex dostarcza prasy próżniowe dostosowane do różnorodnych potrzeb zakładów stolarskich. Jej klientami są zarówno małe, jak i duże firmy produkujące meble i produkty do nich pokrewne. Służą one przede wszystkim do formowania materiałów solid surface, drewna, sklejek, HDF, ABS, PVC i ewentualnie różnych innych tworzyw sztucznych.

Producent podejmuje się także trudnych zadań, takich jak wykonywanie na zlecenie maszyn nietypowych, o indywidualnej konstrukcji. Tego typu realizacje istotnie wpływają na rozwój firmy, podnosząc wiedzę pracowników i rozszerzając możliwości zaspakajania różnorodnych potrzeb rynku.

W standardowej ofercie produkcyjnej znajduje się prasa próżniowo-membranowa z serii VPS. Jest ona przeznaczona do fornirowania 3D elementów prostych i kształtowanych, a poza tym umożliwia również obkładanie laminatami HPL blatów kuchennych, a także parapetów. Jest to maszyna o solidnej konstrukcji, wyposażona w elektroniczne systemy kontroli produkcji zapewniające duży komfort jej użytkowania. Oferowana jest w dwóch wersjach różniących się wielkością stołu roboczego.

Innym ciekawym modelem jest prasa VPS Specjal, kierowana do użytkowników formujących elementy o znacznej wysokości. Umożliwia ona obróbkę na środku stołu przedmiotów mających wymiar 600 mm. Model ten posiada też system grzewczy, który skraca czas potrzebny do realizacji zadań i tym samym zwiększa wydajność produkcji.

Kolejna warta uwagi maszyna to prasa próżniowo-membranowo TVG, łącząca w sobie dwa niezależne urządzenia: prasę oraz piec grzejny. Posiada ona dodatkową górną kopułę grzewczą, co zwiększa uniwersalność jej wykorzystania podczas prasowania okleiny oraz dokonywania gięcia warstwowego na ciepło. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: mniejszej ze stołem próżniowym 1500 x 1500 mm i piecem grzejnym 1000 x 1000 mm oraz dla większych producentów ze stołem próżniowym 3000 x 1500 mm i piecem grzejnym 2000 x 1000 mm. Maszyna umożliwia wygrzewanie i kształtowanie materiałów na dowolny profil.

Firma Artex produkuje także piece grzejne jednostronne i dwustronne, a także z termoobiegiem oraz listwy grzejne. Urządzenia te są przeznaczone do podgrzewania do temperatury około 200oC materiałów termoformowalnych solid surface, które następnie kształtuje się w prasach próżniowych.

W ofercie firmy znajdują się także membrany kauczkowe, silikonowe oraz przeznaczone do laminowania szkła.

Firma Artex ma jeszcze w ofercie handlowej niepowiązany z maszynami asortyment w postaci rzeźbionych elementów dekoracyjnych. Różnorodne części stołów, listwy, ramki, słupki z powodzeniem dostarcza na rynek już od siedmiu lat. Dobrze zaopatrzony magazyn daje gwarancję bardzo szybkiego dostarczenia produktu, o ile zamawiający nie potrzebuje dużej partii wybranego elementu.

(jz)