Poznaj złącze Clixtag™

Firma Ackurat posiada w swojej ofercie nowość – złącze Clixtag, które umożliwia łatwe i pewne łączenie płyt meblowych. Dzięki niemu nie ma problemów z dopasowaniem krawędzi, nie ma potrzeby precyzyjnego nakładania kleju, a do samego montażu nie trzeba mieć specjalistycznych, precyzyjnych urządzeń. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które można wykorzystać w praktycznie każdym typie mebli skrzyniowych

Pierwszym etapem montażu łącza jest frezowanie obu łączonych elementów. W miejscu, gdzie będzie umieszczony Clixtag, należy wykonać dwa żłobienia, stosując frez 4 mm z małą tolerancją. Żłobienie nie musi być na całej długości elementu, wystarczy tam, gdzie będzie łącze. Po wykonanym frezowaniu wciskamy Clixtag do jednego z elementów, a następnie dociskamy do niego drugą łączoną część w taki sposób, żeby nastąpiło kliknięcie. Opcjonalnie na łączone płaszczyzny można nanieść klej, choć jeśli wykonywany mebel ma ściankę tylną, jest on zbędny, gdyż samo łącze zapewnia odpowiednio solidne mocowanie.

Pomysłodawcą opisywanego rozwiązania jest projektant przemysłowy Alvar Lundgren, mający duże doświadczenie w projektowaniu samochodów, urządzeń domowych, produktów konsumenckich, wyposażenia medycznego, oświetlenia i wielu innych. Na targach Stockholm Furniture Fair 2016, widząc złożoność montażu mebli wystawienniczych, zaczął się zastanawiać, czy nie można go uprościć. Efektem przemyśleń było opracowanie koncepcji łączenia elementów meblowych, którą nazwał Spinnlock. Pomysłem Lundgrena zainteresowała się firma Ackurat. Współpraca projektanta i producenta zaowocowała stworzeniem innowacyjnego złącza Clixtag.

(jz)