Ponad 55 maszyn na jednym stoisku targowym

Grupa Weinig na stoisku liczącym 5000 m² zaprezentowała na targach LIGNA ponad 55 maszyn. Znalazły się tu zarówno rozwiązania dla rzemieślników, jak również dla odbiorców przemysłowych, a tematem wiodącym wystawy była obróbka drewna litego z naciskiem na nowoczesne technologie. Ekspozycja objęła m.in. udoskonalone i zmodernizowane wersje strugarek Powermat i Hydromat, a także nowe rozwiązania dla producentów okien.

 

Powermat 3000

Powermat 3000 to strugarka opracowana z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Maszyna może pracować z prędkością do 12 000 obr./min. Dzięki systemowi mocowań PowerLock z hybrydowymi łożyskami kulkowymi zagwarantowana jest długa żywotność i szybkie przezbrajanie. Powwermat 3000 daje maksymalną elastyczność obróbki i możliwość wykonywania bardzo zróżnicowanych i skomplikowanych profili.

W strugarce zastosowano ponadto szereg rozwiązań zgłoszonych do opatentowania, m. in. system stałego monitorowania temperatury w łożyskach wrzeciona. Jeśli zdefiniowana wartość graniczna zostanie przekroczona, system automatycznie zatrzymuje maszynę, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w toku pracy.

Dzięki koncepcji obsługi Comfort Set i innym komponentom, takim jak PowerLock i ustawianie wrzecion CNC, strugarka Powermat 3000 jest szczególnie wydajna i ekonomiczna w środowisku przemysłowym.

Na solidnej podstawie maszyny oparto wysokiej jakości komponenty, które dzięki wygodnym ustawieniom i intuicyjnemu sterowaniu tworzą jednostkę łatwą w konfiguracji. Oznacza to krótkie czasy ustawiania, wysoki poziom bezpieczeństwa operatora, wysoką dostępność maszyny i ekonomiczną produkcję – przy jednoczesnych zachowaniu najwyższej jakości powierzchni obrabianych elementów.

 

Powermat 2400 3D

Powermat 2400 3D to maszyna, która stwarza idealne warunki do produkcji seryjnej, gdzie wymagana jest wysoka jakość obrabianej powierzchni. Domeną tej strugarki jest jej innowacyjne zastosowanie przy konturowaniu w przelocie. Rozwiązania takiej jak oprogramowanie Alphacam do trójwymiarowej obróbki elementów i generowania programów CNC dla strugarki to tylko niektóre z technologii, które przekładają się na wysoką precyzję pracy. Dwa górne wrzeciona przeznaczone są do osiowej i promieniowej obróbki 3D. Sterowane wrzeciona z prawej i lewej dają możliwość obróbki elementów o zróżnicowanych kształtach i małym promieniu. Bezpieczeństwo pracy gwarantuje nowoczesny system monitorowania temperatury wrzecion.

 

Hydromat 3000

Technologia hydro-wrzeciona oferuje dużą wydajność obróbki i sprawdza się zwłaszcza w trybie pracy wielozmianowym oraz przy produkcji dużych serii elementów o jednym profilu. Narzędzia z technologią HydroLock doceniane są ponadto za wysoki komfort obsługi i dokładność obróbki. Hydromat 3000 prezentowany na targach LIGNA wyposażony został w wydajny system podawczy, zaprojektowany do prędkości posuwu sięgających 100 m/min. Taki wynik udało się uzyskać dzięki dużym rolkom podającym o średnicy 170 mm, które niezawodnie i bezpiecznie transportują elementy obrabiane. Zmiana narzędzia w przypadku technologii HydroLock przebiega nieco wolniej niż w systemach PowerLock, jednak w maszynie Hydromat 3000 została ona uproszczona. Poprzez dokręcenie odpowiedniej śruby kluczem imbusowym przestrzeń między wrzecionem a głowicą wypełnia się smarem, co znacznie usprawnia wymianę narzędzia i skraca czas przezbrajania w porównaniu do tradycyjnego systemu smarowania.

 

Hydromat 4300

Na targach LIGNA Weinig zaprezentował ponadto maszynę Hydromat 4300 przeznaczoną do czterostronnego strugania i profilowania. Prędkość posuwu w maszynie może wynosić nawet 300 m/min. Masywna konstrukcja, solidne, ciężkie rolki posuwowe i technologia HydroLock to rozwiązania, dzięki którym Hydromat 4300 jest wysoce wydajny i obecnie to najszybsza wersja urządzeń z tej serii dostępnych w ofercie Weiniga. Wrzeciona, prowadnice oraz system posuwowy są sterowane numerycznie. Nowe sterowanie WMC (Weinig Machine Control) daje operatorowi wgląd we wszystkie dane produkcyjne na centralnej desce rozdzielczej.

 

Conturex Artis dla rzemieślników

Specjalnie dla przedsiębiorstw rzemieślniczych Weinig rozszerzył gamę Conturex CNC o kompaktowe centrum Conturex Artis, które pozwala niewielkim firmom produkcyjnym na utrzymanie i poprawę konkurencyjności w szybko zmieniającym się środowisku. Choć to stosunkowo niewielkie urządzenie, to technicznie Conturex Artis posiada wszystkie funkcje, które składają się na sukces serii modeli maszyn sterowanych numerycznie, kierowanych do producentów okien. Ponadto wersja Artis oferuje użytkownikowi nieograniczone możliwości w zakresie połączeń narożnych i systemów okiennych. Maszyna posiada główne wrzeciono z technologią 4-osiową, ale na życzenie może być również wyposażona w dodatkowe uniwersalne wrzeciono z techniką 5-osiową. Opatentowana metoda zmiany mocowania PowerGrip RePos easy umożliwia zmienne mocowanie części oraz automatyczne przesuwanie obrabianych elementów w maszynie. Elementy obrabiane pozostają stale zamocowane w całym procesie produkcyjnym, co pozwala zapewnić najwyższą precyzję i jakość. PowerGrip RePos easy umożliwia również mocowanie w felcu. Standardowo obrabiarka zaprojektowana jest dla długości od 175 do 3500 mm, a w razie potrzeby może obrabiać elementy liczące nawet 4500 mm.

 

Contrurex Vario S do obróbki przemysłowej

Szczególną cechą w pełni zautomatyzowanej maszyny WEINIG jest system mocowania felcu PowerGrip Motion 2D/3D. Zapewnia to znacznie większą elastyczność, zwłaszcza przy produkcji systemów o wąskim profilu i łuków okrągłych, a także przy częściowym frezowaniu elementów konstrukcji systemowych. Weinig CAM, Weinig SIM i Weinig Solid WF są idealnymi komponentami oprogramowania przeznaczonymi do programowania, symulowania i monitorowania obrabianych przedmiotów.

Nowa szerokość robocza do 330 mm oraz wsparcie technologii 4-stołowej pozwala na znaczne zwiększenie wydajności, szczególnie w przypadku krótkich elementów. W magazynku narzędzi do dyspozycji jest 2 x 24-miejscowy zmieniacz i zewnętrzny magazynek z 90 miejscami. Do ogromnej produktywności obrabiarki przyczynia się też wyeliminowanie konieczności konfiguracji, nawet przy najmniejszych wielkościach partii. Kolejną cechą jest nowa obudowa maszyny o lepszej widoczności i dostępności, zapewniająca operatorom większe bezpieczeństwo i ergonomię pracy.

W Hanowerze została zaprezentowana ponadto nowa wersja Weinig App Suite – jednostka „Automation & Digital Business” Aplikacja oferuje między innymi monitorowanie parametrów pracy w czasie rzeczywistym. Wszystkie funkcje są również dostępne jako aplikacja przeglądarki. Dzięki modułowej strukturze poszczególne funkcje mogą być jeszcze bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb, niezależnie od tego, czy są mowa o przedsiębiorstwach rzemieślniczych czy przemysłowych. Bezpieczna komunikacja danych odbywa się za pośrednictwem Weinig Cloud lub opartego na chmurze systemu operacyjnego Siemens IoT MindSphere.

Fot. Weinig

 

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług