Polski producent obrabiarek – Wolsen  

Firma P.P.H.U. WOLSEN Agnieszka Wolicka z Potarzycy koło Jarocina poza obrabiarkami sygnowanymi swoim logo produkuje także i rozwija modele maszyn dostarczane wcześniej na rynek przez firmę ZOTECH JFM Sp. z o.o. z Jarocina.

 

Oklejarka PQX-OW

To nowość na polskim rynku. Maszyna przeznaczona jest do okleinowania wewnętrznych krawędzi elementów o wielkości minimalnej 250 x 250 mm i promieniu zaokrąglenia narożnika min. R 20 mm. Zbiornik klejowy nakłada klej na obrzeża do wysokości 20 mm. Maszyna nie wymaga zasilania w sprzężone powietrze i w standardzie wyposażona jest w płynną regulację obrotów RB.

 

Zaokrąglarka narożników WV-F2 Pneumat

Dwustronna zaokrąglarka narożników WV-F2 Pneumat to maszyna wyprodukowana na specjalne zamówienie. Przeznaczona jest do dwustronnego zaokrąglania narożników frezami profilowymi, wąskich płaszczyzn (krawędzi) elementów z drewna, materiałów drewnopochodnych lub MDF, które wcześniej zostały oklejone obrzeżem z PCV, ABS lub materiałami drewnopochodnymi o grubości do 2 mm. Lewy agregat jest stały w odniesieniu do korpusu, a prawy posiada możliwość przestawiania w prawo lub lewo, dostosowując się do długości obrabianego elementu. Maszyna posiada sterowanie elektropneumatyczne.

 

 

Oklejarka OWP3BIS-WV

Oklejarka OWP3BIS-WV to tania wersja maszyny, która przeznaczona jest do okleinowania elementów prosto i krzywoliniowych obrzeżami PCV, ABS, naturalnymi oraz Unoflex o grubości od 0,3 do 3 mm. Poprzez zbiornik klejowy, klej nakładany jest na obrzeża o szerokości do 58 mm. Oklejarka posiada duży stół roboczy wykonany ze stalowej, szlifowanej płyty o grubości 12 mm. Na stole zamontowane są prowadnice (dystanse) na magnesach, co ułatwia szybkie ich ustawienie na żądaną szerokość oklejanej formatki. Podawanie oraz odcinanie obrzeża odbywa się półautomatycznie poprzez mechaniczny pedał nożny. Maszyna nie wymaga sprężonego powietrza. Temperatury grzałek sterowane są dwoma elektronicznymi termoregulatorami. Sterowanie posiada

tryby PRACA oraz CZUWANIE, które automatycznie nastawiają odpowiednie temperatury, zapobiegając przepaleniu kleju, co jest najczęściej przyczyną awarii takich obrabiarek.

 

 

Oklejarka OWP3BIS-WV H100

Obecnie wielu klientów decyduje się na zakup maszyny posiadającej szersze możliwości obróbcze. Ponad połowa sprzedawanych oklejarek zapewnia możliwość doklejania obrzeżami o szerokości do 105 mm. Takiej szerokości pracy poszukują przede wszystkim producenci mebli w okleinach naturalnych, gdzie proces technologiczny klejenia za pomocą prasy zastępuje szybsza oklejarka. Bardzo często maszyny wyposażane są dodatkowo w płynną regulację obrotów RB, co w znaczny sposób podnosi komfort pracy operatora, który w zależności od kształtu oklejanego elementu dobiera prędkość maszyny.

 

 

 

Oklejarka OWP3BIS-WV Pneumat

Oklejarka OWP3BIS-WV Pneumat to maszyna dla klientów bardziej wymagających. Jest to oklejarka wzbogacona o sterowanie elektropneumatyczne. Funkcja podawania okleiny w strefę roboczą oraz uruchomienie gilotyny odbywa się automatycznie podczas okleinowania elementów prostoliniowych lub za pomocą pedału nożnego (na przewodzie elektrycznym) podczas okleinowania elementów krzywoliniowych.

 

 

Oklejarka OWP3BIS-WV Pneumat H100

Oklejarka OWP3BIS-WV Pneumat H100 zapewnia możliwość oklejania obrzeżami o szerokości do 105 mm lub nawet do 120 mm. Dodatkowo może być wyposażona element grzejny DG z dwustronną dyszą, którego zadaniem jest jednoczesne podgrzanie oklejanej krawędzi formatki oraz wewnętrznej strony obrzeża. Zainteresowaniem cieszy się również układ płynnej regulacji prędkości posuwu RB.

 

 

Frezarka FWP-WV

Frezarka FWP-WV przeznaczona jest do dwustronnego zbierania nadmiaru wystającego obrzeża z krawędzi formatki. Maszyna frezuje obrzeża typu ABS, PCV oraz naturalne na płaszczyznach prostoliniowych oraz krzywoliniowych. Posiada duży stół roboczy wykonany ze stalowej, szlifowanej płyty o grubości 12 mm i listwy dystansowe mocowane do blatu roboczego poprzez magnesy.

Ma niezależny napęd górnego oraz dolnego freza oraz wózki kopiujące na górnym oraz dolnym agregacie odpowiadają za dostosowanie agregatów do zmian w grubości obrabianego elementu. Montowana w standardzie płynna regulacja obrotów narzędzi obróbczych pozwala na dobranie odpowiedniej prędkości skrawania do rodzaju obrabianego obrzeża. Grubość obrabianego obrzeża zmienia się za pomocą pokrętła z licznikiem.

 

 

Kapówko-zaokrąglarka KF2-WV

Kapówko-zaokrąglarka KF2-WV przeznaczona jest do odcinania frezem piłkowym nadmiaru przyklejonego obrzeża z długości formatek oraz zaokrąglania naroży oklejonych elementów obrzeżami typu PCV i ABS. Działanie urządzenia oparte jest na sterowaniu elektro-pneumatycznym. Cykl obróbki realizowany jest poprzez impuls wysyłany z pedału nożnego. Obrabiany

element w trakcie pracy dociskany jest poprzez pneumatyczny docisk, stanowiący standardowe wyposażenie urządzania. Maszynę cechuje zwarta konstrukcja oraz osłony bezpieczeństwa wykonane zgodnie z aktualnymi wymogami. Zespół obróbczy wykonany jest z amortyzacją i prowadzeniem na kopiale rolkowym, który pozwala na pełne zaokrąglenie pionowej krawędzi oraz ostrych narożników.

 

 

Polerka PO6-WV

Polerka PO6-WV przeznaczona jest do dwustronnego polerowania zafrezowanych krawędzi obrzeży PCV lub ABS na elementach prostoliniowych i krzywoliniowych. Maszynę cechuje solidna konstrukcja, duży stół roboczy oraz listwy tekstolitowe – dystansowe. Szybką zmianę grubości polerowanego elementu uzyskujemy poprzez zacisk za pomocą kipy na słupku oraz pokrętło z korbą. Polerując elementy prostoliniowe, prowadzimy formatkę po pionowych listwach bazowych oraz kółku oporowym zamontowanym w osi między dwoma tarczami. Jest też możliwość polerowania elementów krzywoliniowych o łuku zewnętrznym – wówczas prowadzimy formatkę po kółku oporowym. W trakcie polerowania elementów krzywoliniowych o łuku wewnętrznym – prowadzimy element po kółku oporowym przy zdemontowanych pionowych listwach bazowych. Maszyna w standardzie wyposażona jest w dwie tarcze polerskie.

 

 

Mechanizm posuwu PG

Mechanizm posuwu PG przeznaczony jest do wspomagania przesuwu elementów w trakcie okleinowania lub frezowania obrzeża na krawędziach elementów prostoliniowych i krzywoliniowych. Posuw górny służy do automatycznego przesuwu elementu z jednoczesnym dociskiem górnym i bocznym (przy odpowiednim nastawieniu). Mechanizm sprawdza się szczególnie podczas oklejania lub frezowania obrzeża formatek o większych gabarytach. Pozwala na obróbkę elementów prostoliniowych oraz krzywoliniowych. W trakcie okleinowania wskazane jest, aby oklejarka posiadała płynną regulację obrotów w celu dopasowania jej prędkości do prędkości mechanizmu posuwu.

Mechanizm można zastosować na okleianiarkach oraz frezarkach ZOTECH, gdzie blaty są wykonane z płyty stalowej grubości 12 mm. Nowe maszyny na zamówienie mogą mieć wyprowadzone zasilanie na korpus, aby mechanizm posuwu był sprzęgnięty elektrycznie z obrabiarką. W trakcie obróbki elementów krzywoliniowych bardzo pomocny jest zestaw dystansów na magnesach. Można go ułożyć w dowolny kształt. Eliminuje on konieczność każdorazowego wykonywania szablonu (dystansu) pod obrabiany element.

 

 

Wiertarka wielowrzecionowa pionowo-pozioma WS3-WV

Wiertarka wielowrzecionowa pionowo-pozioma WS3-WV z pełną głowicą przeznaczona jest do wykonywania zespołu odwiertów liniowych w elementach płytowych – korpusach, wykonanych z drewna lub materiałów drewnopochodnych pod połączenia mimośrodowe, kołki, konfirmaty oraz zawiasy puszkowe. Na wiertarce możemy wykonywać otwory poziome i pionowe w stosunku do płaszczyzny elementów bez konieczności obracania głowicy oraz przezbrajania maszyny. Urządzenie ma stałe bazy, pełną głowicę wiertarską (monolit), prostą budowę i nie wymaga zasilania w sprężone powietrze. Zespół obróbczy wykonuje ruch góra – dół na prowadnicach liniowych, poprzez przyciśnięcie pedału nożnego. Ruch podzespołu wspomagany jest sprężyną gazową. Odwierty w płaszczyźnie poziomej wykonujemy bazując formatkę na liniałach bocznych lub ruchomym zderzaku poziomym, który wsuwamy pod prowadnicę pionową. Przy tego rodzaju odwiertach, dla zamocowania formatki wykorzystuje się pionowy zespół docisków mimośrodowych. Odwierty w czołach formatek wykonuje się bazując element na pionowym oporze oraz liniale bocznym (prawym lub lewym). Przy tego rodzaju odwiertach formatkę należy ustawić pionowo. Zacisk elementu realizowany jest za pomocą poziomego zespołu docisków mimośrodowych.

 

Nagniatarka (bigowarka) NK5-WV

Nagniatarka (bigowarka) NK5-WV przeznaczona jest do wykonywania nagniotów na kartonie, które ułatwiają jego późniejsze zagniatanie z jednoczesnym, dokładnym obcinaniem kartonu na żądany wymiar. Maszyna wyposażona jest w dwa wały, na których zamontowano krążkowe zespoły noży tnących oraz nagniatających. Górny wał posiada wklejoną miarę, co umożliwia precyzyjne pozycjonowanie zespołów obróbczych. Górny zespół obróbczy wykonany jest z regulacją na mimośrodach z trzema pozycjami do szybkiej nastawy grubości obrabianego kartonu. Maszyna ma krążkowe zespoły obróbcze wykonane na zacisk na wale, co po zluzowaniu umożliwia szybkie przesuwanie i pozycjonowanie w wybranych punktach. Otwierana osłona z zabezpieczeniem krańcowym umożliwia szybki dostęp operatora do zespołów obróbczych. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają szybkie zmiany wymiarów obrabianych kartonów, co ogranicza do minimum czas przygotowania maszyny do pracy.

Fot. Wolsen