Policzkowanie drewna – rustykalne powierzchnie

Bezpyłowa Strukturyzacja Drewna (BSD), zwana również policzkowaniem, to innowacyjna metoda obróbki powierzchni drewna, która nadaje jej unikalnego, eleganckiego postarzenia o rustykalnym charakterze. Drewno uzyskuje zagłębioną strukturę, a jego słoje zostają uwypuklone, jednak sama powierzchnia pozostaje wygładzona. W ten sposób mamy sztucznie postarzone, „stuletnie” drewno, które bez dodatkowej obróbki można wykorzystać w meblarstwie.

BSD

Główną ideą procesu BSD jest ugniecenie miękkich części drewna poprzez zastosowanie specjalnej głowicy (rozwiązanie chronione patentem), w której wał działa na drewno przez drobne uderzenia z dużą częstotliwością, zmieniając wygląd powierzchni i jej właściwości. Jest to w sumie przeciwieństwo procesu szczotkowania, w którym mamy do czynienia z wyrywaniem fragmentów obrabianego materiału. Tutaj powierzchnia jest wygładzona, bez uszkodzeń i zadrapań, a sama struktura drewna ulega zagęszczeniu, przez co zwiększa się jej twardość.

Oszczędna i przyjazna środowisku

Ta nowa technologia niesie za sobą szereg oszczędności. Ilość odpadów, jaka powstaje w czasie obróbki, jest minimalna, gdyż nie mamy tu do czynienia z ubytkiem drewna. Dzięki temu nie ma też potrzeby stosowania instalacji odpylających. Taki proces obróbczy jest przyjazny dla pracowników, brak pylenia eliminuje zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie za sobą pył i konieczność stosowania ochronnych środków przeciwpyłowych.

Także zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż w przypadku szczotkowania, gdyż do policzkowania wykorzystywana jest mniejsza ilość wałów roboczych i cały proces jest realizowany w jednym przebiegu.

Ponieważ uzyskana powierzchnia jest gładka, w zasadzie nie jest konieczne jej dalsze szlifowanie, a więc odpada czasochłonny, wytwarzający pył i wymagający odpowiednich maszyn i środków fragment produkcji.

Dzięki swojej zwiększonej twardości i odporności powierzchnia charakteryzuje się także mniejszym zużyciem chemicznych substancji impregnujących, a dzięki zagęszczonej strukturze mniejszym zużyciem substancji powłokowych.

Ta nowa technologia jest dopiero w fazie badań i tak naprawdę jeszcze nie wszystkie jej zalety są zbadane oraz nie wiadomo jeszcze, do czego można będzie ją w przyszłości zastosować. O tym zdecydują też przyszli użytkownicy tej technologii, którzy będą chcieli być o krok do przodu przed konkurencją.

(jz)

policzkowanie@gmail.com

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług