Połączenie teorii z praktyką to dobra inwestycja w przyszłość

Fachschule Holztechnik w Melle (Szkoła Zawodowa Technologii Drewna), znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie wiodących producentów mebli i kuchni w Europie, jest miejscem, w którym kształci się przyszła branżowa kadra kierownicza. Uczelnia oferuje swoim studentom nie tylko zajęcia dydaktyczne, ale także dostęp do najnowocześniejszego parku maszynowego, wyposażonego w centra obróbcze CNC, roboty przemysłowe, okleinowanie obrzeży wspomagane technologią laserową i wiele innych. Jednym z ważniejszych partnerów uczelni w Melle już od ponad 25 lat jest firma Höcker Polytechnik z Hilter w Dolnej Saksonii.

 

 

Höcker Polytechnik dostarcza firmom rzemieślniczym i producentom mebli na całym świecie energooszczędne urządzenia odpylające, które pozwalają na stworzenie najlepszych warunków pracy i produkcji. Firma pomaga zautomatyzować proces usuwania odpadów, oferując zaawansowane brykieciarki; jest także producentem kabin lakierniczych, będących niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnych lakierni. Do Fachschule Holztechnik firma Höcker Polytechnik dostarczyła wydajny system filtrów Multi Star, inteligentne urządzenia odpylające, połączone z obrabiarkami do drewna, a także ścianę lakierniczą. Ponadto specjaliści w zakresie technologii odpylania z Höcker Polytechnik wspierają uczniów tej placówki, dzieląc się z nimi wiedzą i umiejętnościami.

 

Odpylanie na medal

Od 2014 roku na wewnętrznym dziedzińcu Fachschule Holztechnik w Melle, na powierzchni 9m² pracuje filtr Multi Star (stanął on w miejscu innego filtra tej samej firmy, który swoją funkcję pełnił już od 1991 roku). Multi Star to urządzenie o budowie modułowej i powierzchni filtracyjnej 262 m², gdzie regeneracja worków filtracyjnych odbywa się za pomocą regeneacji mechanicznej – wibracyjnie. Z kolei optymalną moc odpylania w obrabiarkach do drewna gwarantują dwa wentylatory sterowane falownikami o mocy 22 kW każdy. Zapewniają one wydajność odpylania parku maszynowego na poziomie 28000 m³/h, a moc odciągu dopasowuje się automatycznie do potrzeb parku maszynowego. Nie ma znaczenia, czy używana jest jedna maszyna, czy wszystkie, bo odpowiednia ilość powietrza jest dostępna przez cały czas przy minimalnym poborze energii.

 

Lakierowanie z solidnym wsparciem

Niezależnie od tego, czy chodzi o meble czy o samochód, to właśnie polakierowane powierzchnie często decydują o impulsach zakupowych. Techniki malowania są więc odrębnym działem edukacyjnym w FH Melle, gdzie młodzi adepci szkolą się w technice lakierniczej. W 1992 roku została tu zbudowana ściana lakiernicza wielkości 9 m², która z biegiem czasu była regularnie przebudowywana zgodnie z rozwojem wiedzy technicznej i wyposażana w coraz bardziej zaawansowane odciągi mgły lakierniczej. Umożliwia ona komfortową obróbkę nawet średniej wielkości elementów. W nowoczesnej lakierni od 2017 roku stosowane są filtry Paintblock firmy Höcker Polytechnik o bardzo długiej żywotności, które zastąpiły używane dotychczas filtry kartonowe. Utrzymują one nawet do 100 kg/m² mgły lakierniczej, ponadto charakteryzują się mało kłopotliwą obsługą konserwacyjną i dlatego doskonale nadają się do malowania natryskowego. W przypadku raczej sporadycznego używania ściany lakierniczej w FH Melle, tego typu rozwiązanie jest optymalne. Można je wdrożyć w sposób efektywny pod względem kosztów, co jest ważnym argumentem dla instytucji publicznych, które skrupulatnie muszą rozliczać się ze swoich wydatków. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować jakość lakierowania, w tym roku planowana jest budowa oddzielnego pomieszczenia do sezonowania / suszenia.

 

Nauka w praktyce

Bliska współpraca z partnerami takimi jak Höcker Polytechnik jest bardzo ważnym elementem szkolnego programu, stwarzającym najlepsze warunki do nauki.

„Z technicznego punktu widzenia zawsze musimy być na równi z przemysłem. Każdy, kto u nas studiował, wie, że ma nie tylko zaliczone egzaminy, ale również niezbędną wiedzę praktyczną i technologiczną. Tutaj, w Melle, oferujemy realistyczne warunki pracy z potężnymi maszynami i optymalną infrastrukturą. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że wykształceni przez nas technicy wcześniej czy później na swojej drodze zawodowej ponownie spotkają się ze specjalistami z firmy Höcker Polytechnik, którzy są filarem ich edukacji warsztatowej w Melle. Nasi uczniowie mają dwa lata, aby dokładnie przetestować i zapoznać się z technologią urządzeń odpylających, którą to wiedzę wykorzystują w praktyce później – projektując instalacje filtracyjne lub odpowiadając za proces lakierowania. O tym, jakie dalsze wyzwania mogą pojawić się w ich zawodowych karierach, mówi im Christian Horns, kierownik projektu Höcker Polytechnik, który ma u nas wykłady kilka razy w roku jako gościnny wykładowca. Nasi studenci mogą więc wysłuchać również głosu praktyka, który na co dzień pracuje w branży” – mówi dyrektor ds. studiów w FH Melle, Roland Cramer.

 

Stoisko targowe wykonane ręcznie

O tym, że edukacja w Melle ma wymiar w znacznej mierze praktyczny, mogli przekonać się odwiedzający targi Holz-Handwerk 2018 w Norymberdze. Absolwenci szkoły we współpracy z firmą Bartkowik Messebau opracowali szczególną koncepcję stoiska dla producenta lakierów Zweihorn, należącego do koncerny Akzonobel. Zespół dwunastu osób, nadzorowanych przez Anję Stolte i Martina Kasselmanna zaprojektował i wykonał wielofunkcyjny i wyjątkowy mebel wypoczynkowy, który nawiązuje do loga firmy Zweihorn – „yin i yang”.

Udoskonalenia techniczne, takie jak sterowanie przez specjalną aplikację oświetleniem czy przestawianiem mebla przyciągały uwagę targowych gości.

Wykorzystując najnowocześniejsze metody produkcji, stworzono oryginalny i wykonany z najlepszej jakości drewna mebel, który stał się centralnym elementem targowej ekspozycji. Całe stoisko, w tym również funkcjonalna, pochylana ściana, lada, okrągłe taborety zostały wykonane przez obie klasy szkoły w Melle, w trybie dwuzmianowym i z zachowaniem rzeczywistych warunków produkcyjnych. W pracy wykorzystana też została oczywiście ściana lakiernicza Paint Star w połączeniu z nowym wodnym lakierem Futurecryl firmy Zweihorn. Powierzchnie mebli zostały pokryte kilkoma warstwami lakieru, co dało nie tylko bardzo stylowy efekt, ale zabezpieczyło także drewno na najbardziej intensywne targowe dni. Stoisko z łatwością można też zaadaptować na potrzeby mniejszych imprez wystawienniczych, bo jest ono kwintesencją piękna drewna, poddanego perfekcyjnej obróbce, optymalnie polakierowanego, zamkniętego w przemyślanej formie. Oczywiście studenci z Melle prezentowali swoje dzieło z dumą, a zachwyt gości targowych był dla nich najlepszym potwierdzeniem faktu, że ich projekt udało się w 100% i z sukcesem zrealizować.

Fot. Höcker Polytechnik

Fot. Höcker Polytechnik