Pilarka wyróż.

Pilarki, ostrzarki i myjki do pił polskiej produkcji

Na targach DREMA w Poznaniu firma ZM Drozdowski pokazała zarówno swoje maszyny do obróbki drewna i tartaczne (m.in. nową pilarkę ramową pionową PRP-58W), a także ostrzarki i myjki do pił, których zastosowanie zapewnia narzędziom długą żywotność, a zarazem przekłada się na bardziej efektywne cięcie drewna.

 

Pilarka ramowa pionowa PRP-58W

Jednym z najnowszych urządzeń, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w ofercie ZM Drozdowski, jest pilarka ramowa pionowa PRP-58W (większa), która powstała na bazie dotychczas produkowanej pilarki PRP-58, sprawdzonej już przez wielu klientów w licznych zakładach w Polsce i na całym świecie, będącej zarazem wciąż jednym z najchętniej wybieranych przez klientów firmy urządzeń. Pilarka PRP-58 przeznaczona jest do kłód o dowolnej długości i maksymalnej średnicy 350 mm. Jej „młodsza siostra”, dzięki zwiększeniu prześwitu pionowego między walcami do 430 mm, może ciąć grubsze kłody (do 430 mm), a te, których średnica jest jeszcze większa, można rozcinać w maszynie po ich uprzednim jedno- lub dwustronnym obcięciu na traku taśmowym.

Dodatkowe innowacje techniczne, jakie wprowadził producent w pilarce taśmowej PRP-58W to:

– zestaw do wprowadzania kłód krótkich (metrówek) oraz zestaw do ich szybkiego podawania;

– nowy system kasacji luzu ramy piłowej dwukrotnie skracający czas tej operacji;

– brzeszczoty wykonane ze stali chromowo-wolframowej zdecydowanie wydłużające czas pracy między ostrzeniami nawet do 12 godzin; ponadto brzeszczoty, w porównaniu do mniejszego modelu maszyny, są większe (915x80x2,0 mm).

– piły z zębem podcinającym eliminujące zwisające strzępy, szczególnie uciążliwe w przypadku przecierania pryzmy.

Maszyna posiada silnik główny o mocy 15 kW/400 V lub 18,5 kW i silniki posuwu i pompy hydraulicznej o mocach 0,75 kW/400 V. Minimalna długość przecieranej kłody wynosi 1,8 m, a w przypadku wyposażenia maszyny w osprzęt specjalny – 1,0 m.

Ramowa pilarka pionowa PRP-58W obok funkcji tradycyjnego traka, z powodzeniem pełni rolę wielopiły, traka tarczowego do „paletówki’”, a we wszystkich zastosowaniach charakteryzuje się bardzo małym rzazem.

Podobnie jak w modelu PRP-58, również w najnowszej pilarce konstrukcja wózków podawczych jest zmieniona w stosunku do tradycyjnych. Mogą być one stosowane po minimalnym przezbrojeniu zarówno do drewna długiego, jak i do krótkiego.

 

Mycie i ostrzenie pił

Dlaczego prawidłowe ostrzenie pił jest bardzo ważne? Bo na konsekwencje niewłaściwego naostrzenia nie trzeba czekać długo – piły bardzo szybko zaczynają pracować w drewnie bardzo ciężko i nieefektywnie, a piły taśmowe masowo pękają po bardzo krótkim czasie eksploatacji. Obok wyboru sprawdzonych urządzeń: myjek i ostrzarek ważne jest też, aby przejść odpowiednie przeszkolenie w zakresie prawidłowego ostrzenia. Dlatego firma ZM DROZDOWSKI zawsze zachęca klientów, aby zamówione ostrzarki odbierali osobiście, wykorzystując okazję do nauczenia się, jak prawidłowo ostrzyć piły.

Przed rozpoczęciem ostrzenia bardzo ważne jest, by dokładnie oczyścić piły z żywic i klejów, co zagwarantuje właściwe przeprowadzenie całego procesu oraz pozwoli uzyskać wysoką jakość cięcia. W ofercie firmy znajdziemy m.in. myjkę do pił tarczowych MP-800, która pozwala na przeprowadzenie tego pierwszego kroku w kilka minut, bez użycia środków żrąco-myjących. Czyszczenie odbywa się za pomocą zestawu stalowych szczotek tarczowych z użyciem emulsji wodnej, dzięki czemu wyeliminowana jest czasochłonna i żmudna praca czyszczenia ręcznego.

Myjka MP-800 umożliwia czyszczenie pił o średnicach 300-800 mm, a szerokość czyszczonego obwodu piły wynosi 100 mm. Urządzenie wyposażone jest w silnik główny o mocy 0,55 kW/400V, elektropompkę (0,16 kW/400V) oraz zestaw 12 stalowych szczotek o średnicy 160-175 mm. Regulacja czasu pracy programu wynosi 20 s do 10 min.

Maszyną, która pozwala na automatyczne ostrzenie pił tarczowych z węglikiem spiekanym HM jest ostrzarka OSW-5A i OSW-5AX. Szybka, prosta obsługa, możliwość ostrzenia wszystkich typów zębów oraz duży zakres ostrzonych średnic pił (100 – 1000 mm) i podziałek zębów (6 – 120 mm) sprawia, że urządzenie to jest bardzo funkcjonalne. OSW-5 z modułem elektronicznym pozwala programować ilość ostrzeń zęba, po czym cykl ostrzenia zostaje samoczynnie zatrzymany. Elektropompka zapewnia prawidłowe chłodzenie strefy ostrzenia zęba.

Model OSW-5AX przewyższa model OSW-5A w funkcji ostrzenia płaszczyzn skośnych do 45 stopni. Pozostałe funkcje obu typów są identyczne.

 

Apla

Zakład Metalowy Stefan Drozdowski jest obecnie jednym z czołowych producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna i tartacznictwa. To firma rodzinna, kontynuująca wieloletnie tradycje zapoczątkowane już w 1949 roku, która przez lata zdobywała cenne doświadczenie w produkcji maszyn i urządzeń kierowanych do zakładów tartacznych. Własne zaplecze techniczne umożliwia stały rozwój i modernizację produkowanych wyrobów, które odpowiadają wysokim wymaganiom stawianym współczesnej technologii przerobu drewna. Oferowane przez przedsiębiorstwo maszyny są nowoczesne pod względem rozwiązań konstrukcyjnych i proste w obsłudze, odznaczają się bardzo dobrą jakością i bezawaryjnością. Większość produkcji eksportowana jest niemal do wszystkich krajów Europy, a także na kontynenty Azji i Afryki. Obok regularnie pojawiających się nowości, firma często wprowadza unowocześnienia i dodatkowe opcje do dotychczas oferowanych urządzeń.

Dane techniczne pilarki ramowej pionowej PRP-58W

-Prześwit poziomy ramy piłowej: 580 mm

– Prześwit pionowy między walcami: 430 mm

– Skok ramy piłowej: 300 mm

– Prędkość obrotowa wału głównego: 300 obr./min

– Posuw roboczy:  0,5-2,5 m/min

– Wymiary brzeszczotów (dług. x szer. x grubość): 915x80x2,0mm

– Maksymalna ilość pił: 10 szt.

– Silnik główny: 15,0 kW/400 V (lub 18,5 kW)

– Silnik posuwu: 0,75kW/400V

– Silnik pompy hydraulicznej: 0,75kW/400V

– Minimalna długość przecieranej kłody: 1,8 m

– Minimalna długość przecierania z osprzętem specjalnym: 1,2 m

– Minimalna grubość przetarcia (deski): 13mm (standard)

– Wysokość przecierania kłody nad gruntem: 880 mm

– Wysokość torowiska nad gruntem: 600 mm

– Docisk walców: hydrauliczny

– Wymiary gabarytowe pilarki: 1,20 x 1,70 x wys. 2,20 m

– Całkowita długość zespołu z torowiskiem: 10 m

– Masa ze standardowym wyposażeniem: 3500 kg

Fot. Drozdowski

Zdjęcie Drozdowski

Pilarka ramowa pionowa PRP-58W.

ZM Drozdowski Fot. 1

Myjka pił tarczowych MP-800.

ZM Drozdowski Fot. 3

Ostrzarki OSW-5A do ostrzenia pił tarczowych z węglikiem spiekanym.

ZM Drozdowski Fot. 2

Ostrzarki OSW-5AX do ostrzenia pił tarczowych z węglikiem spiekanym.

 

 

 

 

error: Content is protected !!