Prochera Fot. 10

Olejowanie desek płaskich i rustykalnych

Linia olejowa LO-400 firmy Prochera to rozwiązanie powstałe z myślą o producentach deski podłogowej. Maszyna przeznaczona jest zarówno do olejowania desek o charakterze rustykalnym, jak i do desek płaskich, a różne warianty wyposażenia opcjonalnego pozwalają dostosować ją do indywidualnych potrzeb.

 

Klienci, którzy zdecydują się na zakup linii olejowej LO-400, mogą liczyć na profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniej ilości narzędzi i jednostek rozcierających, zgodnych ze specyfiką produkcji danego zakładu. Przedsiębiorstwo zapewnia ponadto materiały eksploatacyjne, pady, szczotki; ma również kontakt z firmami produkującymi oleje, woski, bejce itp.

 

Wyposażenie dostosowane do specyfiki produkcji

Standardowa linia LO-400 składa się z walcowej nakładarki WN- 450 oraz przenośnika taśmowego, na którym zamontowane są jednostki rozcierające. Przenośnik taśmowy w linii porusza się z prędkością regulowaną elektronicznie w zakresie 5,5-35 m/min.

„Walcowa nakładarka oleju/wosku ma za zadanie równomierne nanoszenie czynnika na powierzchnię drewna, a jednostki rozcierające odpowiadają za jego roztarcie i ujednolicenie. Walec maszyny posiada innowacyjny system szybkiej wymiany wałów, a sterowanie całą linią odbywa się z poziomu skrzynki sterowniczej lub pulpitu dotykowego” – mówi Dariusz Prochera, właściciel firmy.

Producent oferuje też pomoc w doborze mieszanki gumy wałów nakładających walcowej nakładarki. W przypadku desek o charakterze rustykalnym, które mają fazę z dwóch lub czterech stron, przeznaczone są wały z odpowiednio miękkiej gumy, które umożliwiają naniesienie czynnika w głąb struktury i na fazę. Jeśli linia ma służyć do olejowania desek płaskich, sprawdzi się z kolei wał nakładający z twardszej gumy.

W tych zakładach, gdzie wykorzystuje się drobne elementy (np. przy produkcji parkietów) doskonale sprawdzi się też dostępny opcjonalnie system podciśnienia taśmy vacuum.

 

Linia LO-400 krok po kroku

Za równomierne roztarcie czynnika na powierzchni deski odpowiadają pierwsze dwie jednostki rozcierające o kształcie talerzowym typu szczotka, pads, przy czym prędkość każdej z nich jest regulowana w zakresie od 100 do 450 obr/min. W zależności od rodzaju, gęstości oleju/wosku stosowane będą różne rodzaje włosia.

Jednostki rotacyjne o kształcie cylindrycznym (wału) wykonane są z odpowiedniego włosia i mają za zadanie dokładne ujednolicenie powierzchni i dodatkowe roztarcie oleju wzdłuż struktury drewna, w szczególności gdy stosowane są oleje/woski kolorowe np. z dodatkiem pigmentu bieli. Użytkownik ma możliwość regulacji kąta pochylenia szczotki do ±15° w stosunku do taśmy transportera.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, na przenośniku taśmowym można zamontować dodatkowe jednostki rozcierające polerujące.

„Jednostki rozcierające zostały wyposażone w systemy szybkiego montażu i demontażu oraz odczytu poziomu pracy, co wpływa na komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo oraz przyspiesza obsługę maszyny przy różnych procesach technologicznych” – podsumowuje Dariusz Prochera.

 

DANE TECHNICZNE:

Walcowa nakładarka oleju:

– nakładanie górnym walcem;

– szerokość robocza (walców) – 460 mm;

– maks. grubość elementów – 100 mm;

– średnica wałków nakładających – 120 mm;

– system szybkiej wymiany wałów;

– prędkość obwodowa wałków regulowana falownikiem w zakresie – 5,5-35m/min;

– moc zainstalowana – 0,55kW;

– poziom roboczy 880mm +/-30mm;

– zabezpieczenia: wyłącznik awaryjny grzybkowy, wyłącznik główny, wyłącznik magnetyczny wałów, wyłącznik kolanowy;

 

Przenośnik taśmowy:

– długość robocza – 6000 mm;

– szerokość robocza (taśmy) – 450 mm;

– prędkość taśmy regulowana falownikiem w zakresie – 5,5-35 m/min;

– moc przenośnika – 0,75 kW;

– system podciśnienia taśmy transportowej vacuum – opcja;

– poziom roboczy 880 mm;

– zabezpieczenia: wyłączniki awaryjne grzybkowe (przedni, tylny) , wyłącznik główny;

Jednostki rozcierające zamontowane na przenośniku taśmowym:

  1. a) dwie jednostki rozcierające o kształcie talerzowym (średnica 400 mm), gdzie można zamontować szczotki rozcierające z włosia o różnej twardości lub pads z włókniny obojętnej lub ściernej;

– prędkość obrotowa płynna od 100 do 450obr./min;

– kierunek obroty jednostek talerzowych: lewo/prawo;

– moc jednej jednostki – 1,5kW;

– zabezpieczenia: wyłączniki krańcowe;

  1. b) jednostki rozcierające ze szczotkami cylindrycznymi o różnej twardości włosia.

– prędkość obrotowa płynna od 100 do 500obr/min,

– kierunek obrotów wału szczotkowego: współbieżne, przeciwbieżne,

– możliwość ustawiania jednostki pod kątem do taśmy transportera,

– szybka wymiana szczotek,

– możliwość zastosowania szczotki ściernej, np. szlifowanie międzyoperacyjne,

– szerokość robocza 400mm,

– moc 0,55 kW,

– zabezpieczenie: wyłącznik krańcowy,

– zgodność z normami bezpieczeństwa CE.

Fot. Prochera

error: Content is protected !!