Odpowiednio przygotowana piła podstawą dobrego cięcia

Wielu operatorów ostrzarek nie przestrzega elementarnej zasady prawidłowego ostrzenia, a na konsekwencje takiego podejścia nie trzeba długo czekać: piły zaczynają pracować w drewnie bardzo ciężko i nieefektywnie, a ponadto piły taśmowe masowo pękają po bardzo krótkim czasie eksploatacji. Dlatego firma Zakład Metalowy DROZDOWSKI oferuje nie tylko ostrzarki i myjki pił, ale także kompleksowe przeszkolenie w zakresie prawidłowego ostrzenia.

Podstawowe zasady prawidłowego ostrzenia

Prawidłowe ostrzenie pił taśmowych, trakowych (gatrowych) oraz tarczowych (zwykłych i stellitowych) wymaga postępowania zgodnie ze ściśle określonym schematem: słaby, lekki szlif (parę iskier) z czoła zęba (płaszczyzny natarcia), a intensywny, silny szlif z góry zęba (płaszczyzny przyłożenia). Mnóstwo ostrzarzy stosuje wręcz odwrotne proporcje ostrzenia i tu zaczynają się problemy. Zęby zaczynają uzyskiwać zły profil, kąt natarcia zęba ciągle maleje i zaczyna odbiegać od tego ustawionego na ostrzarce, ściernica uzyskuje zły profil (przy prawidłowej pracy ostrzarza ściernica układa się samoczynnie do profilu zęba, jaki maszyna ma zadany). Z ostrzenia na ostrzenie błędy nakładają się, co prowadzi do całkowitej deformacji zębów oraz ściernicy, a w końcowym efekcie do niewłaściwej pracy pił lub – w przypadku pił taśmowych – do ich szybkiego pękania. Wielu użytkowników ostrzarek zaczyna doszukiwać się problemu w maszynie, natomiast błąd tkwi w człowieku-ostrzarzu.

Obok wyboru sprawdzonych urządzeń równie ważne więc jest, aby przejść odpowiednie przeszkolenie w zakresie prawidłowego ostrzenia. Dlatego firma ZM DROZDOWSKI zawsze zachęca swoich klientów, aby zamówione ostrzarki odbierali osobiście, wykorzystując okazję, aby nauczyć się, jak prawidłowo ostrzyć piły, zapewniając im długą żywotność i efektywne cięcie drewna.

Zakład Metalowy DROZDOWSKI, specjalizujący się obecnie w produkcji maszyn do obróbki drewna i tartacznictwa, kontynuuje wieloletnie tradycje, zapoczątkowane w 1949 r. przez ojca Stefana Drozdowskiego – Józefa.

Obecnie Zakład posiada własne zaplecze techniczne, umożliwiające stały rozwój i modernizacje produkowanych wyrobów. Większość produkcji eksportowana jest niemal do wszystkich krajów Europy, a także na kontynenty Azji i Afryki. Szeroka oferta przedsiębiorstwa obejmuje m.in. ostrzarki i myjki do pił.

Myjki pił tarczowych i taśmowych

Przed rozpoczęciem ostrzenia bardzo ważne jest, by dokładnie oczyścić piły z żywic i klejów, co zagwarantuje właściwe przeprowadzenie całego procesu oraz pozwoli uzyskać wysoką jakość cięcia. Oferta firmy ZM DROZDOWSKI obejmuje zarówno myjki pił tarczowych (MP-800), jak i pił taśmowych (MT-5). W obu urządzeniach czyszczenie odbywa się za pomocą zestawu stalowych szczotek tarczowych z użyciem emulsji wodnej, ale bez jakichkolwiek środków żrąco-myjących, dzięki czemu wyeliminowana jest czasochłonna i żmudna praca czyszczenia ręcznego.

Myjka MP-800 umożliwia czyszczenie pił o średnicach 300-800 mm, a szerokość czyszczonego obwodu piły wynosi 100 mm. Urządzenie wyposażone jest w silnik główny o mocy 0,55 kW/400V, elektropompkę (0,16 kW/400V) oraz zestaw 12 stalowych szczotek o średnicy 160-175 mm. Regulacja czasu pracy programu wynosi 20 s do 10 min.

Myjka pił taśmowych MT-5 pozwala na skuteczne oczyszczenie z żywic i klejów pił taśmowych o długości od 3800-5000 mm i szerokości 30-60 mm. Czas czyszczenia piły wynosi 2-3 min. Urządzenie ma wbudowany silnik o mocy 0,55 kW/400V i elektropompkę 0,18 kW/400V. Wyposażone jest w zestaw stalowych szczotek czyszczących o średnicy 160-175 mm.

Ostrzarki pił

Do ostrzenia pił trakowych przeznaczona jest ostrzarka OS-2M, która po wyposażeniu w dodatkowe akcesoria może posłużyć także do ostrzenia pił tarczowych (stalowych i stellitowych) oraz szerokich taśmowych. Wysokość ostrzonych zębów może wynosić 5-35 mm. W przypadku pił trakowych ich maksymalna długość to 1800 mm, a szerokość 70 do 80 mm; w przypadku pił taśmowych maksymalna długość to 12 m, a szerokość od 55 do 240 mm, natomiast średnice pił tarczowych to 250-900 mm (na zamówienie nawet do 1500 mm).

Urządzeniem przeznaczonym do automatycznego ostrzenia pił tarczowych z węglikiem spiekanym jest ostrzarka OSW-5A i OSW-5AX. Szybka, prosta obsługa oraz szeroki zakres typów uzębień, jakie można na niej ostrzyć, czyni maszynę bardzo funkcjonalną. OSW-5 z modułem elektronicznym pozwala programować ilość ostrzeń zęba, po czym cykl ostrzenia zostaje samoczynnie zatrzymany. Elektropompka zapewnia prawidłowe chłodzenie strefy ostrzenia zęba.

Model OSW-5AX przewyższa model OSW-5A w funkcji ostrzenia płaszczyzn skośnych do 45 stopni. Pozostałe funkcje obu typów są identyczne.

ZM DROZDOWSKI oferuje również manualną ostrzarkę do pił tarczowych z węglikiem spiekanym – model OSW-5M, która sprawdzi się przy wielu różnych typach uzębienia. Posuwy robocze wykonywane są ręcznie przez obsługującego za pomocą dźwigni. W trakcie zbliżania się ściernicy do zęba ostrzonego następuje samoczynne zaciśnięcie piły, umożliwiające stosowanie dużych naddatków na szlifowanie. Ostrzarka jest wyposażona w elektropompkę do chłodzenia strefy ostrzenia zęba oraz w stanowiskowe oświetlenie 24V.

Ostrzarką przeznaczoną do pił taśmowych jest maszyna OW-4, pracująca w cyklu półautomatycznym. Zmiany parametrów zęba dokonuje się ręcznie. Tarcza ścierna otrzymuje napęd od silnika elektrycznego, natomiast posuw piły napędzany jest przez motoreduktor. Płynna regulacja skoku ściernicy (góra-dół) daje możliwość ustawienia różnych wysokości zęba, natomiast wielkość podziałki zęba jest przystosowana w standardzie do podziałki 22 mm (inne podziałki na indywidualne zamówienie). Maszyna posiada krzywkę, która umożliwia uzyskanie wielu modyfikacji profilu zęba poprzez różne kombinacje położenia zabieraka. Jeden obrót krzywki zamyka cykl ostrzenia jednego zęba.

Ostrzarka wyposażona jest w pompkę do chłodzenia zęba podczas procesu ostrzenia.

Ciekawą propozycją z oferty ZM DROZDOWSKI jest też ostrzarka do pił OWM-4M, standardowo przeznaczona do ostrzenia pił taśmowych, a po zastosowaniu dodatkowego wyposażenia również do pił do małych pilarek ramowych pionowych (jak PRP-58), pił do mini-gatrów (Neva itp.) oraz pił tarczowych o średnicy od 100 do 350mm.

Ostrzarki OS-2M, OW-4 oraz OWM-4m standardowo wyposażone są w ściernicę ceramiczną, która układa się samoczynnie do profilu zęba jaki ostrzarka ma zadany i nie wymaga dodatkowego ręcznego profilowania przez operatora, pod warunkiem że przestrzega on elementarnych zasad ostrzenia wspomnianych na samym początku tego artykułu. Nowa ściernica uzyskuje właściwy profil po pierwszej godzinie pracy. Bardzo ważne jest również dobranie ściernicy pod względem twardości i ziarnistości. Parametry ściernicy podaje producent na podstawie charakterystyki ostrzarki, tzn. prędkości obrotowej wrzeciona, łożyskowania wrzeciona oraz rodzaju ostrzonych pił. Jeśli ściernica zbyt łatwo  „przypala” (nawet na cienkim szlifie), należy zastosować ściernicę o klasę miększą lub grubsze ziarno. Jeśli natomiast zbyt szybko się „sypie”, konieczna jest zmiana o klasę twardszą lub drobniejsze ziarno. Kolor ściernicy nie jest ważnym parametrem w przypadku ostrzenia pił rozwieranych.

Ostrzarki OW-4 i OWM-4M mogą być również szybko przestawione w funkcję pracy ze ściernicą borazonową. Jednak ZM DROZDOWSKI nie poleca stosowania borazonu użytkownikom, którzy posiadają piły taśmowe o różnorodnych kątach natarcia i wysokościach zęba stosownie do drewna miękkiego oraz twardego, gdyż wówczas uciążliwe, czasochłonne i kosztowne  staje się wymienianie ściernic borazonowych na ostrzarce.

Fot. Drozdowski

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług