Nóż strugarski z najlepszej stali

Firma Barke® Maschinenmesser GmbH, oferuje m.in. różne rodzaje noży strugarskich. Obok autorskiego, bardzo popularnego również na polskim rynku systemu Barke®, dużym zainteresowaniem cieszą się też noże w systemach Tersa, CentroLock, VariPlan, Sinus i Terminus.

 

Systemy Tersa, CentroLock, VariPlan, Sinus, Terminus

Noże strugarskie popularnych systemach Tersa, CentroLock, VariPlan, Sinus, Terminus oferowane przez niemieckiego producenta składają się z trzech części o układzie warstwowym, przy czym warstwa środkowa jest bardziej miękka i elastyczna, natomiast zewnętrzne są wykonane ze stali HSS-M42, o dużo lepszych parametrach i dłuższej żywotności niż popularny HSS. Taki typ konstrukcji ma też duże zalety z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ pozwala na radykalną redukcję zużycia cennych surowców, które znajdują się tylko na wąskiej części skrawającej, a nie w całym korpusie narzędzia. Tego typu noże, wykonane w technologii TriMeTall®, firma Barke® już od wielu lat dostarcza do wiodących producentów i użytkowników strugarek na całym świecie.

Noże strugarskie wykonane w wymienionych powyżej systemach bardzo łatwo się wymienia, ponadto posiadają one dodatkowy szlif z drugiej strony ostrza. Producentowi udało się też znacząco zredukować chropowatość powierzchni dzięki procesowi szlifowania aż do uzyskania poleru lustrzanego (Ra=0,05), co przekłada się oczywiście na lepszy rysunek strugania i dłuższą żywotność ostrza. Parametry mówią zresztą same za siebie bo stal HSS-M42 zawiera aż 24,8% pierwiastków stopowych. Dla porównania, stosowana tradycyjnie w nożach strugarskich stal HSS-M2 ma ich zaledwie 18,5%.

 

System Barke®

Dzięki innowacyjnej konstrukcji system Barke®, składający się z noża i nośnika, pasuje do wszystkich maszyn z tradycyjnymi wałami nożowymi. Wybierając ten system, użytkownik nie musi wymieniać całego wału, a jedynie wyposażyć go w nośnik, na którym osadza się nóż, co w prosty sposób przekłada się na zysk ekonomiczny. Również czas przezbrajania jest bardzo krótki – nóż wymienia się niewiele dłużej niż w najnowocześniejszych maszynach dostępnych obecnie na rynku, a jego wysuw ustawia się tylko raz, w momencie uzbrojenia. Noże dwustronne Barke® również wykonane są w technologii TriMeTall® z dodatkowym szlifem po drugiej stronie ostrza, co gwarantuje doskonały, idealnie gładki rysunek strugania.

W przypadku niektórych wałów polecanym przez producenta rozwiązaniem jest Barkomat® – urządzenie przeznaczone do ustawiania noży w wale nożowym. Wyposażone jest ono w bardzo silne magnesy, które podciągają nóż na ustawioną wcześniej wysokość i utrzymują go w tej pozycji podczas zaciskania śrub listwy trzymającej. W skład zestawu wchodzą dwa urządzenia, które ustawia się na krańcach noża oraz trzy różnej grubości płytki do pobierania pomiaru i ustawiania wysokości ostrza. Używając Barkomatu®, regulacja noży w wale trwa zaledwie kilka minut, a co za tym idzie – przestoje maszyny są zminimalizowane.

Fot. Barke