Nowy trak w rodzinie Resch&3

LIGNA to czas premier, nic więc dziwnego, że to właśnie w Hanowerze producenci prezentują szerokiej publiczności swoje nowe rozwiązania. Nie inaczej było w przypadku firmy Resch&3, która podczas targów po raz pierwszy pokazała stacjonarną piłę taśmową ES 1400 PROFI, a także podwójną obrzynarkę DB 65 i automatyczną ostrzałko-wyrównywarkę do zębów S200.

 

Stacjonarny trak taśmowy ES 1400 PROFI

Zaprojektowana jako jednoosobowy trak, nowa maszyna od Resch&3 umożliwia obróbkę kłód o średnicy 1,6 m i długości 10 m. Za podawanie kłód na torowisko odpowiada hydrauliczny podajnik, a cała reszta sterowana jest z poziomu ruchomej kabiny operatora. Trak wyposażony jest w automatyczną regulację prowadnic dociskowych. Hydrauliczne, dwustronne prowadnice dociskowe poruszają się wzdłuż kłody i mogą być pojedynczo przysuwane na jak najmniejszą odległość do obrabianego elementu. Prowadnice zapewniają lepsze i pewniejsze prowadzenie piły. Aby zapobiec nagrzewaniu się piły, podczas powrotu następuje jej odciążenie, a precyzyjne cięcie można uzyskać nawet przy szybszym posuwie. Dokładność cięcia jest zagwarantowana dzięki automatycznemu systemowi regulacyjnemu, który redukuje lub przyspiesza posuw. Monitorowany jest również pobór prądu.

Główny silnik tarczy tnącej 37 kW jest wyposażony w przetwornicę częstotliwości. W ten sposób zapewniona jest optymalna prędkość ostrza, w zależności od rodzaju drewna, skoku lub prędkość zaprogramowana w zimie dla zmrożonego drewna.

Aby zachować dobrą jakość drewna bardzo ważne jest, aby po każdym cięciu operator miał możliwość sprawdzania jakości każdej deski. W nowym traku Resch&3 pomaga w tym automatyczny chwytak desek – to dzięki niemu elementy są pojedynczo odbierane i układane na stosie obok maszyny.
Ukłonem w stronę operatora jest też możliwość szybkiej wymiany narzędzi. Przy wymianie piły następuje zniwelowanie ciśnienia na elementach naprężających piłę z kabiny oraz hydrauliczne otwarcie osłon. Zdjęcie i wymiana piły nie stwarza trudności, dzięki czemu już po krótkim czasie maszyna jest znowu gotowa do pracy.
Obustronna korowarka, w jaką wyposażony jest trak umożliwia pile głównej wykonanie czystego wejścia i wyjścia. Dzięki temu następuje bardzo znaczące wydłużenie jej żywotności. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku zanieczyszczonego drewna lub zimą, gdy w korze mogą znajdować się zamarznięte kamienie lub piasek.

Już podczas cięcia każda deska może być przycinana automatycznie w kapówce na żądaną długość. Hydrauliczna kapówka może być opcjonalnie obracana o 90 stopni i służyć jako piła do cięcia wzdłużnego. Można wówczas – co sprawsza się głównie w przypadku drewna liściastego – rozciąć rdzeń lub obciąć jeden bok.

Inteligentnym i praktycznym rozwiązaniem jest też automatyczny obmiar kłód. W czasie pierwszego cięcia kłoda jest automatycznie mierzona, a dane wyświetlają się na ekranie w m³ (można je edytować) i zapisywane w pamięci. Można wprowadzać i wybierać różne dane np.: gatunek drewna, zawartość kory w procentach, informacje o kliencie itp. Po zakończonym dniu pracy wykonane zlecenia można przedstawić w postaci przejrzystych zestawień i wydrukować.

Obrzynarka 2-stronna DB65
To precyzyjna i dokładna maszyna, w której w trakcie obróbki deska pozostaje na stole, a głowica z piłami porusza się tam i z powrotem. Dodatkowo dwie rolki znajdujące się z przodu i z tyłu pił dociskają i mocują deskę. Ta nowa metoda pracy jest unikalna na rynku i zapewnia precyzyjne, równoległe i proste cięcie. Ponadto fakt, że deska nie jest popychana po stole powoduje, że wymagana jest mniejsza ilość miejsca do pracy.

Silniki pił tarczowych są stale monitorowane, a poprzez zużycie energii jest ustawiana automatycznie optymalna prędkość posuwu, co przekłada się na maksymalną wydajność.
Każda pojedyncza deska jest wyrównywana za pomocą lasera liniowego i łańcuchów do linii zero (do lewej, stałej piły). Następnie ustawia się za pomocą lasera liniowego drugą piłę ruchomą – tak, aby otrzymać maksymalną wydajność. Na panelu sterowania można również ustawić określoną miarę. Boczne ograniczniki, regulowane od 3 do 15 cm umożliwiają cięcie łat.
Do obsługi maszyny potrzebna jest tylko jedna osoba. Operator, stojąc obok obrzynarki, obsługuje ją podając i odbierając deski, inaczej niż przy standardowych obrzynarkach dwustronnych, gdzie deska jest popychana na piły i jedna osoba musi podawać deskę, a druga ją odbierać.
Co istotne – maszyna nie wymaga odciągu. Dzięki prędkości obrotowej piły, trociny są wrzucane do tyłu do skrzyni na trociny. Pojemnik jest opróżniany za każdym razem w pozycji końcowej.

 

Ostrzałko-wyrównywarka do zębów S200

Ekspozycję firmy Resch&3 w Hanowerze uzupełniła automatyczna ostrzałko-wyrównywarka zębów piły, która umożliwia bezpośrednie ostrzenie stępionych pił w miejscu pracy. W maszynie ostrzenie i wyrównywanie odstępów wymaga tylko jednej operacji. Dzięki łatwej do zdemontowania budowie, urządzenie można łatwo transportować samochodem osobowym. Atutami tak zaprojektowanej ostrzałki jest bardzo precyzyjna praca (wierzchołek zęba, który jest popychany, zostaje zaostrzony) oraz kompaktowa i solidna budowa. Brzeszczot piły mocuje się ręcznie; ręcznie odbywa się ponadto regulacja czoła i grzbietu zęba. Szczypce czyszczące znajdują się po stronie ostrzenia.

 

Fot. Resch&3

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług