ctr100h40 prvni malowanie 2015

Nowy trak PILOUS FERESTOR w wersji LUXUS

Traki PILOUS FORESTOR to maszyny znane i uznane na polskim i europejskim rynku, których nie trzeba nikomu z branży specjalnie przedstawiać. Do rodziny sześciu pilarek taśmowych Pilous FORESTOR dołączyła teraz nowa linia traków 1000H40 Luxus, w której konstruktorzy z Brna i technicy z Rem-Tech Warszawa wprowadzili szereg nowych rozwiązań w porównaniu do „starszej siostry” tej maszyny – pilarki 1000H 40 Hydraulik.

 

Oferta urządzeń z rodziny PILOUS FORESTOR obejmuje 6 typów maszyn, wśród których znajdują się pilarki kierowane do małych i średnich zakładów (maszyny CTR 710M, CTRO 800S, CTR 520) oraz duże traki z wyposażeniem hydraulicznym, które zwiększa zarówno komfort obsługi, jak i bezpieczeństwo. Najbardziej zaawansowaną maszyną wśród urządzeń PILOUS FORESTOR był dotychczas model CTR 1000H40 Hydraulik, na którym można uzyskać długość cięcia (bez sekcji przedłużających) 7,6 m Jest to pilarka o masywnej konstrukcji, która jest wyposażona w szybki posuw mostu z automatycznym zwalnianiem w położeniach krańcowych. Dwustronne prowadzenie mostu przejazdowego pozwala na zamontowanie wydajnego wyposażenia hydraulicznego w celu łatwego manewrowania nawet wielkimi, grubymi kłodami. W kombinacji z silnikiem o dużej mocy takie wyposażenie pozwala na płynne ściąganie nawet ciężkich kłód za pomocą podajnika uciętego materiału. Wersja podstawowa pilarki CTR 1000H 40 Hydraulik pozwala na piłowanie kłody o długości 7,6 m. Maszyna w tej wersji wyposażona jest w wysuwną obrotnicę kłód, dwa zaciski do kłód, pięć kątowo i wysokościowo regulowanych ograniczników, wyrówniarkę końca kłody, wyrówniarkę końca kłody z posuwem poziomym oraz silnik o mocy 15 kW, (opcjonalnie – 18 kW).

Prowadzenie taśmy piły odbywa się pomiędzy płytkami z węglików spiekanych. Przedłużacze sekcji o długości cięcia 3 m umożliwiają zainstalowanie wyposażenia hydraulicznego według wymagań klienta. Podstawowa sekcja przejazdowa i sekcje przedłużające są wyposażone w otwory/gniazda do mocowania zespołów wyposażenia hydraulicznego. Użytkownik może w prosty sposób zmieniać układ agregatów i rozmieszczać je w wygodnych dla siebie pozycjach.

 

Trak w wersji luksusowej

Nowy trak 1000H40 Luxus to maszyna, która powstała na bazie maszyny CTR 1000H40 Hydraulik, oferując jednak w porównaniu do swojego pierwowzoru szereg udogodnień. Jest to między innymi nowy typ panelu sterującego, który – dla ułatwienia zajęcia pozycji przez operatora – można przesuwać na boki oraz regulować ustawienie jego wysokości, dopasowując go do pozycji siedzącej lub stojącej. Sterowanie maszyną odbywa się poprzez joysticki. Za ich pomocą odbywa się przesuw mostu przód-tył (wraz z regulacją prędkości), podnoszenie i opuszczanie ramienia góra-dół (wraz z regulacją prędkości), a także sterowanie korowarką (start, stop, dojazd do kłody). Nowością w traku w wersji Luxus jest nowy, prosty system odmierzania grubości cięcia, cyfrowo nastawiana wysokość podnoszenia ramienia i odmierzanie od góry lub od dołu kłody. Maszyna wyposażona jest w nowy system zgarniacza desek oraz pionowo, hydraulicznie wysuwane opory kątowe. Konstruktorzy z Brna i technicy z Rem-Tech Warszawa zmodyfikowali też ściski zapobiegające prężeniu ciętych detali. Działają one dwukierunkowo:  ściskając materiał z boku i ściągając go do dołu. Nowością jest też zmodyfikowany kształt belek porzecznych oraz zmniejszono opór przesuwania kłody wzdłuż traka podczas manipulowania.

 

Traki z hydrauliką

Nowy trak 1000H40 Luxus, dzięki hydraulicznemu wyposażeniu pozwala pozwala wygenerować spore oszczędności, bo można w ten sposób bardzo mocno skrócić czas operowania ciętym materiałem oraz zmniejszyć liczbę zaangażowanych pracowników, bo nawet w przypadku manipulacji bardzo ciężkimi kłodami, wystarczy tylko jedna osoba. W sposób oczywisty zwiększa się tym samym wydajność, obniżają koszty produkcyjne oraz skraca czas amortyzacji inwestycji. Dzięki hydraulicznym systemom manipulacji praca w tartaku staje się ponadto o wiele bezpieczniejsza.

Najważniejszym, wielofunkcyjnym zespołem wyposażenia hydraulicznego jest obrotnica wysuwna, która porusza się w kierunkach: pionowo i poziomo z wykorzystaniem utwardzonych, chromowanych prowadnic za pomocą niezależnie sterowanej pary siłowników hydraulicznych. Służy do mocowania, obracania i przysuwania ciętego materiału do kątowników uchylnych. Z kolei dwuramienna obrotnica łańcuchowa wyposażona jest w dwa wychylne, niezależnie sterowane ramiona. Są na nich osadzone łańcuchy synchronicznie napędzane silnikiem hydraulicznym, za pomocą którego odbywa się obracanie materiału. Przy cięciu długich kłód i ich częstym obracaniu zalecane jest wyposażenie maszyny w dwie takie obrotnice, które wyraźnie skrócą czasy manipulacji i poprawią wydajność maszyny.

Dwie profesjonalne pompy, w jakie wyposażone są wszystkie pilarki Pilous FORESTOR w wersji Hydraulik zapewniają wysokie prędkości i siły w układzie. Za bezpieczne i szybkie unoszenie okrąglaków i przenoszenie ich na łoże maszyny odpowiada z kolei dwuramienna, hydrauliczna ładowarka kłód. Każdy segment ramy wyposażony jest w gniazda przeznaczone do mocowania urządzeń załadowczych, a użytkownik może umieścić hydrauliczny zespół ładowarki w wybranej przez siebie pozycji. Sterowanie siłownikami ładowarki jest niezależne, a załadunek nawet długich pni jest bardzo łatwy.

Wyposażenie hydrauliczne obejmuje również hydrauliczne zaciski do kłód, rolkę bierną unoszoną do poziomowania i manewrowania kłodą oraz rolkę unoszoną z napędem hydraulicznym do poziomowania i przesuwania kłody.

 

Apla

Wyposażenie dodatkowe do traków Pilous FORESTOR

 

Firma Rem-Tech oferuje również szeroki pakiet wyposażenia dodatkowego do traków, dzięki czemu mogą one jeszcze precyzyjniej odpowiadać na zróżnicowane potrzeby tartaków.

 

– LG Automat służy do szybkiego i dokładnego, automatycznego ustawiania grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu, ramię piły taśmowej automatycznie przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim przy ustawianiu ręcznym, oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.

 

– Umieszczony na ruchomym ramieniu agregat korowarki umożliwia oczyszczenie z piachu i kory miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę. Zastosowanie frezowania wstępnego w miejscu wejścia piły w materiał zapobiega stępieniu taśmy, ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność, a także poprawia wydajność całej maszyny.

 

– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej służy do napinania taśmowej taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia taśmy wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnim naprężeniem taśmy.

 

– Na skali amperomierza można odczytać wartość natężenia prądu, wskazującą na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Wskazania amperomierza są pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i określają stopień stępienia taśmy, której terminowa wymiana wydłuża żywotność i poprawia jakość cięcia.

 

– Elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą poprzez łatwą i płynną regulację położenia rolki ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.

 

– Podajnik uciętego materiału – przy ruchu powrotnym ramienia piły taśmowej po zakończeniu cięcia materiał za pomocą zderzaków przesuwany jest w kierunku panelu sterującego i umożliwia wygodny odbiór materiału lub jego dalsze przesunięcie na związane z maszyną przenośniki taśmowe bądź rolkowe.

 

– Ześlizg materiału za pomocą hydrauliki ustawiany jest na wysokość, zgodnie z wysokością odcinanego materiału. Służy do ześlizgnięcia się końca przesuwanego materiału na związane przenośniki taśmowe albo rolkowe.

 

– Regulacja chłodzenia piły taśmowej wyraźnie ogranicza zużycie medium chłodzącego/smarującego, ponieważ w systemie chłodzenia dodatkowo znajduje się elektromagnetyczny zawór przepływowy, który automatycznie otwiera się po włączeniu piły taśmowej, a zamyka po jej wyłączeniu.

 

– Ciśnieniowy, dwustronny system chłodzenia taśmy tnącej składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego, dwóch dysz. Za pośrednictwem dysz środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy tnącej, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Fot. Rem-Tech

error: Content is protected !!