Nowoczesne wielogłowicowe maszyny CNC z FANUM

Nie upłynęło zbyt wiele czasu od wyprodukowania pierwszych maszyn wielogłowicowych, które powstawały w FANUM jako projekty jednostkowe, a stały się one nowym standardem, którym interesuje się coraz więcej fabryk mebli. Obrabiarki, które na początku były wykonane na pojedyncze, specjalne zamówienia, są obecnie przedmiotem kolejnych zamówień.

Maszyny specjalne stają się nowym standardem

Temat sterowanych numerycznie maszyn rozpoczął się dwa lata temu od zamówienia od producenta będącego poddostawcą długich serii elementów meblowych dla dużych sieci handlowych. Była to maszyna sterowana w systemie 3 osi interpolowanych z dwoma stołami roboczymi do pracy naprzemiennej. Aby sprostać wymaganiom klienta, maszyna została wyposażona w 6 elektrowrzecion pracujących równolegle i wykonujących te same czynności. Na potrzeby takiego zespołu roboczego musiał powstać odpowiedni korpus maszyny, co dla FANUM nie przedstawiało większego problemu. Poczynione 3 lata temu inwestycje, takie jak np. zakupiona olbrzymia obrabiarka bramowa do obróbki największych podzespołów ze stali i żeliwa, zaczęła być w pełni wykorzystywana. Maszyna 6-głowicowa została z powodzeniem zainstalowana w jednej z fabryk mebli w Wielkopolsce. Praktyka pokazała, że prototypowa konstrukcja sprawdziła się na „placu boju” co zaowocowało kolejnym zamówieniem od tego samego klienta. I tak obecnie w FANUM powstaje podobna, lecz nieco większa, bo 8-głowicowa odmiana tej maszyny.

Coraz więcej funkcji w jednej maszynie

W nowej, zaledwie kilka lat temu oddanej do użytku, położonej na pięknym tle Karkonoszy jeleniogórskiej fabryce mebli – ZORKA, w połowie ubiegłego roku została zainstalowana kolejna wielogłowicowa maszyna FANUM. Tym samym podkarpacka firma pozyskała zlecenie budowy maszyny specjalnej dla klienta, u którego produkcja opierała się do niedawna w większości na urządzeniach sprowadzanych zza granicy. Nowa wersja dwustołowej maszyny Sigma posiada powierzchnię roboczą o wymiarach 2,2 m x 2,5 m. Do zainstalowania tak dużych stołów została skonstruowana brama o długości 12m.

Na bramie został zamontowany suport przenoszący trzy identyczne zespoły robocze. Każdy z nich zawiera głowicę frezującą i towarzyszący jej magazynek do automatycznej wymiany narzędzi. Obok wrzecion frezarskich, na odrębnych prowadnicach są zamontowane, również niezależne trzy wielowrzecionowe głowice wiertarskie. Oprócz wrzecionek wiercących na wyposażeniu głowic są dodatkowe wrzeciona z piłami tarczowymi do rowkowania obrabianych płyt. Opisywana tutaj maszyna Sigma L może pracować nie tylko standardowymi narzędziami, ale też złożonymi agregatami roboczymi. Maszyna ta stała się mocnym uzupełnieniem mocy produkcyjnych fabryki.

Wielogłowicowe 5-osiowe centra obróbcze

Około dwóch lat temu powstała w FANUM pierwsza 2-głowicowa wersja sprawdzonej w kilkudziesięciu egzemplarzach, bramowej maszyny Sigma. Maszyna powstała na zamówienie kolejnej dużej fabryki mebli z Wielkopolski. Rozbudowa maszyny polegała w tym przypadku nie tylko na powiększeniu liczby zespołów mechanicznych i elektromechanicznych, ale również powiększona została liczba osi interpolowanych. Było to możliwe dzięki dużemu doświadczeniu w programowaniu i stosowaniu we wszystkich budowanych przez FANUM maszynach, wysokowydajnych sterowników CNC marki OSAI.

Seria konstrukcyjna podwójnych maszyn bramowych typu Sigma otrzymała odróżniające oznaczenie DUAL. Maszyna ta posiada dwie identyczne głowice robocze, które pracują w systemie 5 jednocześnie interpolowanych osi.

Kolejny egzemplarz maszyny Sigma Dual trafił do jednego z zakładów w grupie nowosądeckiej firmy FAKRO, drugiego na świecie producenta okien dachowych. W odróżnieniu od poprzedniej, maszyna ta otrzymała wielowrzecionowe głowice rewolwerowe o specjalizowanej konstrukcji. Bliźniacze głowice robocze zostały wyposażone w komplety elektrowrzecion o różnej mocy (7,5 i 12 kW) oraz konstrukcji dostosowanej do bieżących potrzeb FAKRO, nie ujmując przy tym nic z uniwersalności maszyny. W obu głowicach jedno z elektrowrzecion (to o większej mocy) posiada możliwość współpracy z magazynkiem do automatycznej wymiany narzędzi. Przy wykonywaniu podstawowych zadań produkcyjnych nie ma potrzeby wymiany narzędzi podczas pracy, co skutkuje uzyskaniem bardzo wysokiej wydajności maszyny. Jednak gdy wystąpi potrzeba obrabiania bardziej skomplikowanych elementów, można skorzystać z funkcji wymiany automatycznej. Każda z głowic ma wtedy do dyspozycji odrębny magazynek mieszczący po 6 narzędzi.

Tak wykonana maszyna umożliwia wykonywanie tysięcy operacji w ciągu każdej zmiany (frezowanie konturowe, wykonywanie gniazd pod zamki, wiercenie otworów, itp.).

W porównaniu do maszyn pojedynczych, nawet tych z automatyczną wymianą narzędzi, w szczególnych przypadkach czas obróbki można skrócić nawet o połowę. W rezultacie w FAKRO powstają setki gotowych produktów w czasie jednej zmiany roboczej.

Innowacyjność przede wszystkim

Dla fabryk mebli, które innowacyjność stawiają na jednym z pierwszych miejsc w swej działalności, wieloosiowe maszyny CNC stały się nieodzownym punktem w planach inwestycyjnych. Łącząc wysoki stopień zaawansowania technicznego stosowanych podzespołów i wysokiej klasy wsparcie działu serwisu, produkty firmy FANUM stały się bardzo atrakcyjną alternatywą dla maszyn pochodzących od renomowanych producentów zagranicznych.

Tak też do przedmiotu kolejnego zakupu podeszła fabryka Dolux-M z Boreczna (w rejonie Pojezierza Iławskiego). Dla tej fabryki została zbudowana kolejna maszyna dwugłowicowa, dodatkowo wyposażona w automatyczny system podawania i odbioru elementów obrabianych.  Dla podwyższenia możliwości technologicznych, maszyna została zamówiona ze specjalnym urządzeniem do obróbki elementów mocowanych w kłach – jak w tokarce. Urządzenie to posiada, tak jak zwykła tokarka, wrzeciono i z drugiej strony konik z kłem podpierającym. W odróżnieniu jednak od zwykłych tokarek, osiągana szybkość obrotowa wynosi zaledwie 50 obr./min., gdyż główną funkcją nie jest tutaj klasyczne toczenie, lecz obracanie elementów podczas frezowania spiralnego na obwodzie. Jest to dodatkowa oś w pełni interpolowana w trybie ciągłym. Przystawka tokarska może być również wykorzystywana jako podzielnica do pozycjonowania elementów obrabianych – staje się wtedy osią indeksowaną z możliwością podziału obrotu na olbrzymią liczbę stopni.

Powiększone możliwości technologiczne

Maszyny Sigma serii Dual, ze względu na zastosowanie dwóch głowic skrętno-uchylnych, mają zwykle o wiele szerszą bramę. Dzięki temu każda głowica może poruszać się na dystansie ponad 4 metrów. Ruch stołów roboczych jest zawsze sprawą indywidualną, dopasowywaną do specyficznych wymogów kupującego.

W związku z tym, jest możliwe prowadzenie obróbki przez obie głowice równolegle – elementy mogą być ułożone na tym samym stole w podwojonej liczbie. Następną możliwością jest wykonywanie dwóch różnych programów: jedna głowica pracuje wtedy na jednym stole, a druga – niezależnie na drugim. Kolejnym trybem pracy jest możliwość prowadzenia jednoczesnej obróbki tego samego przedmiotu, np. o większych gabarytach, zamocowanego na dwóch stołach – praca w systemie „tandem”. Stoły są wtedy sprzężone za pomocą podstawowego programu obsługi i pracują jako jedna, zintegrowana oś Y. Każda głowica może wykonywać takie same lub inne, uzupełniające się operacje. W tej sytuacji użytkownik może mieć, w tym samym czasie i bez konieczności przerywania obróbki, dostępnych do natychmiastowego wykorzystania nawet 8 różnych narzędzi.

Specjalne wyposażenie – na życzenie

Maszyny FANUM są konstruowane w sposób umożliwiający zastosowanie innego, nietypowego wyposażenia, np. w postaci elektrowrzecion o innej niż standardowa mocy lub szybkości obrotowej. Do wyboru jest również kilka typów magazynków służących do automatycznej wymiany narzędzi. Na specjalne życzenie, maszyny Sigma, w tym również wersja Dual, mogą być wyposażane w inny typ głowic roboczych, np. z inną liczbą elektrowrzecion, w tym przystosowanych do szybkiej wymiany narzędzi z automatycznymi magazynkami narzędzi dla każdej głowicy. Maszyny są często zamawiane z sondami pomiarowymi, służącymi do dokładnego pomiaru średnicy i długości narzędzi. Odczytany przez układ wymiar jest w sposób automatyczny wpisywany do biblioteki narzędzi sterownika CNC. Dzięki temu zagwarantowane jest perfekcyjne wykonanie zaprogramowanej pracy, gdyż eliminuje się ewentualne błędy, mogące powstać przy wymianie kompletów narzędzi i ich ręcznym pomiarze.

Kilka szczegółów technicznych

We wszystkich budowanych przez FANUM maszynach są stosowane elektrowrzeciona z łożyskami ceramicznymi i możliwością pracy z szybkością 24.000 obr./min. Do wyboru jest również kilka systemów chłodzenia elektrowrzecion: sprężone powietrze, ciecz lub przy mniejszych wartościach mocy – wentylator. Dopełnieniem zabezpieczeń są systemy interweniujące awaryjnym wyłączeniem maszyny w przypadku możliwych przeciążeń: nadmiarowo-prądowego i termicznego.

Niezawodna współpraca

Budowane w FANUM wielogłowicowe centra obróbcze sterowane w 3 i 5 interpolowanych osiach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odbiorców nie tylko w branży meblarskiej, ale również w zakładach produkujących inne wyroby z drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych i aluminium.

Z tego powodu w zakładzie w Wielopolu Skrzyńskim już dawno przestały wystarczać, wymuszone przez stały postęp, prowadzone modernizacje istniejących hal produkcyjnych, ale powstają też nowe, o wiele większych gabarytach. Rozbudowa przebiega też w kierunku pionowym – ze względu na potrzeby produkcji i montażu odrębnej grupy maszyn – serii Lambda. Seria Lambda w kilku odmianach i wersjach wymiarowych jest drugą i równie dużą grupą urządzeń przeznaczonych głównie dla przemysłu modelarskiego i materiałów kompozytowych – producenci podzespołów dla motoryzacji, kolejnictwa, lotnictwa, itp..

W FANUM powstają też maszyny wielkogabarytowe, o wartościach skoków osi przekraczających szerokość 6 m, długość 20 m i wysokość 4 m! Odbiorcą tych gigantów w rodzinie maszyn są stocznie jachtowe.

Łącząc powyższe wartości i przykładając wielką uwagę do niezawodnej i szybkiej obsługi serwisowej swych klientów, FANUM buduje coraz bardziej znaczącą i stabilną pozycję na rynku, wśród producentów maszyn zaawansowanych technologicznie i o wszechstronnym zastosowaniu.

http://www.fanum.pl/

Fot. Fanum

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług