Nowe, wszechstronne łączniki do korpusów mebli

System DOMINO połączył wszystkie zalety standardowych sposobów łączenia elementów drewnianych i sprawdził się w ciągu ostatnich lat w stolarstwie i meblarstwie. Teraz Festool poszerza go o nowe, przydatne komponenty: łączniki do korpusów mebli, które można łatwo montować, a także demontować. Ich zastosowanie wraz z frezarką do połączeń DOMINO DF 500 umożliwia proste, stabilne i elastyczne łączenie mebli i ich części bez konieczności zmiany sposobu pracy i używania dodatkowych, specjalnych maszyn.

Montaż mebli – szybko, prosto, stabilnie i elastycznie

Nowe łączniki do korpusów mebli idealnie uzupełniają system DOMINO i poszerzają możliwości zastosowania frezarki do połączeń DF 500. Dzięki tym małym, solidnym, rozłączalnym łącznikom możliwy będzie montaż mebli w sposób szybki, prosty, stabilny i elastyczny. Festool pokazuje, że niezależnie od tego, czy chodzi o płyty wiórowe, czy lite drewno, cztery dostępne warianty połączeń zapewniają najwyższą elastyczność. „DOMINO/DOMINO” oznacza łatwe do wykonania połączenie w ramach systemu DOMINO. Okucie jest wpuszczane zarówno w spód, jak i w bok materiału, przy zastosowaniu frezarki do połączeń, w prosty sposób, również z możliwością kombinacji z drewnianymi łącznikami DOMINO.

„DOMINO/LR 32” oznacza możliwą do ponownego rozłączenia kombinację łącznika DOMINO z rzędem otworów LR 32 w ścianie bocznej szafki.

Dostępne warianty połączeń:

  łączniki kątowe – do połączenia DOMINO/DOMINO,

  łączniki kątowe – do połączenia DOMINO/LR32,

  łączniki środkowe – do połączenia DOMINO/DOMINO,

  łączniki środkowe – do połączenia DOMINO/LR32.

Festool opracował nowe łączniki DOMINO do materiałów o grubości od 18 do 28 mm. „Dzięki swojej konstrukcji nasze nowe łączniki kompensują różnice wymiaru na osiach, które powstają podczas ręcznego frezowania. Ponadto są one przemyślane w ten sposób, żeby długa droga wysuwu i długie łączniki gwarantowały wysoką stabilność. Po wstępnym montażu łączniki DOMINO nie wystają ponad powierzchnię elementu obrabianego. Dzięki temu elementy można bez problemu ułożyć jeden na drugim i transportować w bezpieczny sposób” – wyjaśnia Sławomir Trojan, trener w Festool Polska.

Ani płaskie, ani okrągłe – po prostu DOMINO

System łączenia elementów drewnianych DOMINO marki Festool oferuje stolarzom możliwość tworzenia stabilnych połączeń elementów drewnianych przy użyciu ręcznych elektronarzędzi – całkiem łatwo, szybko i precyzyjnie. System DOMINO łączy wszystkie zalety obecnie dostępnych systemów: niezrównaną stabilność wycięć i czopów, elastyczność stosowanych w meblarstwie kołków płaskich oraz precyzję gwarantowaną przez okrągłe kołki używane do montażu ram i stelaży. Kluczem do systemu połączeń elementów drewnianych jest opatentowana zasada frezowania wahadłowego. Wprawia ona frez równocześnie w ruch obrotowy i wahadłowy oraz umożliwia, dzięki powstającym w ten sposób otworom podłużnym, stosowanie łączników DOMINO o specjalnym kształcie. Zmienne szerokości frezowania zapewniają przy tym łatwe dopasowanie i sklejenie łączników. Otwory mogą być frezowane albo z dokładnością pasowania, albo nieco szersze – z luzem technologicznym. Wyjątkowy przekrój i duża powierzchnia klejenia łączników DOMINO idealnie łączą w sobie zalety okrągłych i płaskich kołków, co sprawia, że powstające połączenia drewnianych elementów są bardzo stabilne i odporne na przekręcanie. Wystarczy już jeden łącznik, aby równocześnie zagwarantować stabilność i zabezpieczenie przed przekręcaniem.

Sprawdzone i wszechstronne – łączniki kątowe i płaskie DOMINO XL

W roku 2016 Festool wprowadził na rynek łączniki kątowe i płaskie do frezarki DOMINO XL DF 700. Dzięki nim montaż ram, stelaży oraz płyt stał się prosty i szybki, a połączenia były nie tylko stabilne, ale również możliwe do ponownego rozłączenia. Nowe łączniki można stosować w dokładnie taki sam sposób, co łączniki drewniane DOMINO – bez pracochłonnego mierzenia i skomplikowanego zaznaczania, tylko za pomocą systemu prowadnic. Wystarczy jedynie wykonać dodatkowy otwór. Kombinacja łączników drewnianych i łączników rozłącznych zapewnia mocne połączenie, które w razie potrzeby może zostać ponownie rozmontowane. Festool ma w swojej ofercie nowe łączniki kątowe do połączeń ram i stelaży oraz płaskie do połączeń płyt o grubości już od 30 mm.

DOMINO w systemie

Festool stale rozwija system DOMINO oraz asortyment wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych. Elementy systemu są ze sobą kompatybilne i poszerzają zakres zastosowań oraz bezpieczeństwo obróbki materiałów o małej i dużej grubości. Nowe łączniki przydadzą się szczególnie stolarzom oraz specjalistom od zabudowy wnętrz i stoisk targowych. Są one idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o konstrukcje, które można ponownie rozmontowywać, w tym połączenia kątowe i środkowe. „System DOMINO jest wyjątkowy właśnie dzięki wszechstronności i elastyczności: od połączeń kątowych, poprzez połączenia środkowe, aż po połączenia z rzędem otworów. Połączenie można wykonać za pomocą systemu DOMINO albo w kombinacji z systemem rzędu otworów LR 32 – nowe łączniki do korpusów i mebli dają niemal nieograniczone możliwości” – podsumowuje Trojan. Wszystkie usługi związane z pakietem Service all-inclusive dotyczą również frezarek do połączeń DOMINO.

Szczegółowe informacje oraz filmy są dostępne na stronie www.festool.pl/kampanie/domino. Nowe łączniki DOMINO do korpusów i mebli do DF 500 są dostępne w sklepach od kwietnia 2018 r.