Niezawodne prasy do klejenia drewna na długość

Ergonomiczna konstrukcja, wysoka jakość wykonania, duża wydajność, bezpieczeństwo użytkowania, podzespoły renomowanych producentów oraz certyfikowana stal – tak w skrócie można zaprezentować prasy do klejenia drewna, które już od ponad 27 lat powstają w firmie Steblo.

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość typ PDJ

Jest to prasa przeznaczona do klejenia na długość odpowiednio przygotowanych elementów z drewna o różnej długości, z naciętymi na powierzchni czołowej mikrowczepami. Urządzenie wyposażone jest w jedno pole robocze o regulowanej ręcznie szerokości oraz długości. Docisk główny pola roboczego stanowi siłownik przeponowy o kierunku działania poziomym, służący do prasowania klejonych elementów oraz docisk blokujący, to jest siłownik przeponowy o kierunku działania pionowym, który zabezpiecza deski przed przesuwaniem się wzdłużnym podczas klejenia.

Pole robocze posiada napędzany siłownikiem tłokowym mechaniczny docisk, wyrównujący płaszczyznę klejonej deski od góry, a poszczególne podzespoły dociskowe włączane są do pracy w odpowiedniej kolejności za pomocą zaworów z dźwigniami ręcznymi. Siła docisku siłowników pneumatycznych regulowana jest bezstopniowo ciśnieniem powietrza, co umożliwia reduktor z zaworem zwrotnym wraz z blokiem oczyszczania powietrza i systemem szybkiego spustu powietrza.

Dzięki temu, że pole robocze prasy jest w jednym kierunku przelotowe, można na niej kleić elementy o długościach wielokrotnych oraz swobodnie załadowywać pole roboczego elementami, bez potrzeby przycinania ich pod wymiar.

Do przygotowania elementów do klejenia służy wygodny, drewniany blat roboczy, rozciągający się na całej długości prasy. W przypadku klejenia listwy o długości powyżej 3000 mm, zalecane jest stosowanie rolotoku, w celu ułożenia na nim listwy – doklejki.

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość Typ PDJ-1

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest prasa PDJ-1, podobnie jak typ PDJ przeznaczona do klejenia na długość odpowiednio przygotowanych drewnianych elementów o różnej długości, z naciętymi na powierzchni czołowej mikrowczepami. Prasa posiada jedno pole robocze o regulowanej szerokości od 40-150 mm oraz długości od 300-3000 mm, z automatycznym cyklem sklejania i wypychania desek z pola roboczego.

Wyposażenie pola roboczego obejmuje prowadnice ułożenia desek z listwą blokującą i wypychającą siłownikami tłokowymi, docisk główny, który stanowi siłownik przeponowy o kierunku działania poziomym, służący do prasowania klejonych elementów wzdłuż oraz docisk blokujący, czyli siłownik przeponowy o kierunku działania pionowym, który blokuje ostatni ułożony element (nie musi być on przycinany na odpowiednią długość) i zabezpiecza przed przesunięciem wzdłużnym podczas sklejania. W standardowym wyposażeniu pola roboczego znajduje się też docisk wyrównujący płaszczyznę klejonych elementów od góry, napędzany siłownikiem tłokowym , główny blok przygotowania powietrza do regulacji wielkości ciśnienia siłowników tłokowych i przeponowych z zaworem bezpieczeństwa oraz dwa mikroreduktory do dodatkowej regulacji ciśnienia w siłownikach spychających tłokowych i w siłowniku przeponowym prasującym.

Ślizg boczny ułatwia opuszczenie sklejonych desek, automatycznie wypychanych na półkę spadową, a do wsuwania desek w pole robocze prasy służy stół podawczy. Pulpit sterujący pola roboczego jest wyposażony w dwa zawory: z dźwignią i z przyciskiem.

Nowością jest zastosowanie w maszynie podzespołów ułatwiających sklejanie i wyjmowanie sklejonej deski, są to m.in.: blokada boczna oraz docisk boczny, który dopycha ułożone elementy do blokady bocznej, co powoduje odpowiednie ułożenie desek w prowadnicach, a następnie wypycha sklejoną deskę z pola roboczego. Poszczególne podzespoły dociskowe włączają są do pracy w odpowiedniej kolejności automatycznie, za pomocą przycisku i dźwigni zaworu z pulpitu sterowania prasą.

Zaletą prasy jest przelotowe w jednym kierunku pole robocze, dlatego też zamontowanie w tym miejscu rolotoku umożliwia klejenie elementów o długościach wielokrotnych ( L=3000, 6000 mm), ponieważ ostatni element deski od strony przelotowej posiada nienaruszony podczas klejenia mikrowczep. W żadnej fazie klejenia z rolotokiem, czy bez, nie trzeba przycinać na odpowiednią długość elementów klejonych.

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość typ PDJ-2

Prasa posiada jedno pole robocze o regulowanej samoczynnie szerokości. Po ułożeniu elementów na polu roboczym, operator włącza zawór i uruchamia cały proces dociskający. Dociski pneumatyczne uruchamiają się w odpowiedniej kolejności, a po ściśnięciu operator wyłącza zawór. Dociski wracają na wyjściowe pozycje w odpowiedniej kolejności, a siłowniki tłokowe automatycznie wypychają sklejoną listwę z pola roboczego na stojak zbierający.

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość pod kątem typ PD

Prasa przeznaczona jest do klejenia na długość na wprost lub pod dowolnym kątem drewnianych elementów z naciętymi na powierzchni czołowej mikrowczepami. Posiada ona jedno pole robocze służące do klejenia elementów drewnianych, najczęściej elementów stolarki otworowej i budowlanej, ram okiennych, drzwi, deski podłogowej, belek, krawędziaków, prostokątnych elementów galanterii drzewnej, ramek, ram kształtu aproksymowanego łuku, ram o nietypowych kształtach.

Konstrukcja prasy wykonana jest z odpowiednio zespawanych kształtowników hutniczych, blach i prętów ciągnionych.

Klejenie odbywa się pod naciskiem docisków pneumatycznych od góry i posuwu stołu. Siła docisku siłowników pneumatycznych regulowana jest bezstopniowo ciśnieniem powietrza – oddzielnie dla siłownika przeponowego (mikroreduktor) i docisków górnych (reduktor). Siłowniki sterowane są zaworami ręcznymi z dźwignią.

Prasa ustawiona jest na czterech kołach. Jej powierzchnię zabezpieczono antykorozyjnie szarym lakierem, a niektóre elementy ocynkowano. Wszystkie zespoły maszyny zostały tak usytuowane, aby ich montaż, przezbrojenie lub naprawy były łatwe i nieskomplikowane.

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość typ PDJ
Parametry prasy L=3000
Ilość pól roboczych 1
Długość klejenia 3000 mm
Szerokość klejenia 40 – 150 mm
Grubość klejenia 15 – 40 mm
   

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość Typ PDJ-1

Parametry prasy L=3000
Pola robocze 1
Długość klejenia – robocza 3000 mm
Szerokość klejenia 40-150 mm
Grubość klejenia 15-40 mm
Siłowniki tłokowe 6
Siłowniki przeponowe 2
Listwa blokująca 1
Listwa wypychająca 1
Stojak zbierający 1

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość Typ PDJ-2

 

 

Parametry prasy L=3000
Pola robocze 1
Długość klejenia – robocza 3000 mm
Szerokość klejenia 40-150 mm
Grubość klejenia 20-40 mm
Siłowniki tłokowe 7
Siłowniki przeponowe 2
Listwa blokująca 1
Listwa wypychająca 1
Stojak zbierający 1
   
   

 

Prasa pneumatyczna do klejenia drewna na długość pod kątem typ PD

Parametry prasy
Ilość docisków 2
Skok siłownika dociskowego max 20 mm
Skok stołu roboczego max 40 mm
Wysokość pakietu klejonego max 130 mm
Długość/szerokość prasy 1100/500 mm
Max ciśnienie 0,5 MPa