Narzędzia trzpieniowe do obróbki drewna

Wysoka jakość narzędzi, terminowość oraz dyspozycyjność to podstawowe atuty firmy FABA. Producent dysponuje szeroką siecią wyspecjalizowanych doradców oraz łatwo dostępnym serwisem. Konstruktorzy projektują narzędzia na specjalne zamówienie klienta, dobierając je do rodzaju obrabianego materiału, parametrów pracy maszyny, sposobu obróbki oraz oczekiwań klienta. Tego typu działania powodują umocnienie pozycji FABA w światowych rankingach potwierdzonej również wieloletnim doświadczeniem na rynku polskim, jak i zagranicznym.

Narzędzia FABA pracują w największych fabrykach mebli w Europie: w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Rosji oraz poza Europą: w Nowej Zelandii, Chile, Australii, RPA, USA. Są także popularne u producentów podłóg w Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii, Belgii, Niemczech czy na Ukrainie i Białorusi.

Firma posiada jedną z najszerszych ofert narzędzi trzpieniowych HM do obróbki drewna i z PKD do obróbki materiałów drewnopochodnych.

Frezy trzpieniowe przeznaczone są do pracy na górnowrzecionowych, sterowanych numerycznie centrach frezerskich. Zazwyczaj są to narzędzia wysokoobrotowe, liczba zębów jest zależna od parametrów pracy. Konstruktorzy wyznaczają ich ilość na podstawie obrotów narzędzia, posuwu, jak również rodzaju obrabianego materiału i sposobu obróbki.

Krótkie serie produkcyjne nie wymagają stosowania narzędzi z wymiennymi nożami, tzn. nabywca może ograniczyć się do zakupu frezów z ostrzami przylutowanymi do korpusu. Serie produkcyjne planowane długoterminowo wymagają zastosowania narzędzi profesjonalnych, mogących pracować na dłuższym dystansie, przy nakładzie niewielkich finansów. Doskonałym rozwiązaniem mogą tu być głowice z wymiennymi ostrzami, gdzie korpus jest stały (nie ulega zużyciu) – wymienne są tylko ostrza, które można mieć w zapasie.

Frezy monolityczne, sklasyfikowane ze względu na kształt, ograniczone są tylko fantazją klientów. Mogą występować one w wersjach: prostej – do wykonywania wręgów, rowków, nafrezowań; z łbem kulistym – do wykonywania rowków z dnem żłobkowym czy nawiertów o kształcie odcisku kuli; profilowej, stożkowej, zaokrąglającej, stopniowanej i innych zgodnych z zapotrzebowaniem klienta.

Należy podkreślić, że budowa monolitów z HM zapewnia ultrastabilność osiową, co przekłada się na bardzo wysoką jakość frezowania. Odpowiednie parametry pozwalają na osiągnięcie zamierzonych efektów zarówno w obróbce wstępnej, jak i wykańczającej. Stosując najwyższej jakości materiały do produkcji oraz specjalną technologię wytwarzania, FABA jest w stanie zapewnić ich doskonałą jakość pracy w każdych warunkach.

Istotną sprawą w użytkowaniu frezów trzpieniowych jest stosowanie odpowiednich systemów mocowań tych narzędzi. Wyróżnia się tu mocowania frezów za pomocą systemów hydro oraz termokurczliwych. Narzędzia trzpieniowe mocowane w oprawce hydro są pozycjonowane z odchyłką bliską lub równą „0” i jeśli mają przenieść jakiekolwiek bicie, to będzie to bicie wygenerowane z niedokładności osiowania wrzeciona. Z kolei systemy termo stanowią obecnie najprecyzyjniejsze i najpewniejsze bazowanie narzędziowe. Tego typu rozwiązanie posiada siłę mocowania narzędzi większą od mocowań hydro i jest zdecydowanie tańsze.

Wszędzie tam, gdzie nie wchodzą w grę częste przezbrojenia maszyn i związane z tym przestoje, które traktowane są w dzisiejszych czasach jako strata w procesie produkcji – znajdują zastosowanie narzędzia z ostrzami z polikrystalicznego diamentu. Jest to najtwardszy minerał uzyskiwany sztucznie, który pozwala na bardzo dobrą i niezmienną jakość obróbki przez długi czas.

W tym obszarze istnieje szeroki asortyment narzędzi, w tym także trzpieniowych. Począwszy od jednorazowych z niską nakładką PCD, które nie podlegają ostrzeniu, mające zastosowanie przy wykonywaniu rowków w elementach, gdzie wymiar nie może ulegać zmianie, poprzez profilowe, wiercące i do grawerowania. Żywotność narzędzi z nakładkami PCD przekłada się w uproszczeniu na żywotność 50 narzędzi z nakładkami z węglika spiekanego. W rozrachunku ekonomicznym wychodzi się zawsze na plus. Informacyjnie należy podać, że narzędzia DIA pracują ciszej od narzędzi z nakładkami HM i HSS.

Współpraca FABA S.A. z wiodącymi w branży meblowej zakładami produkcyjnymi pozwoliła na osiąganie znaczących sukcesów związanych z redukcją hałasu, kontrolą spływu kierunku wióra, wydłużaniem czasu pracy narzędzi i uzyskiwaniem najwyższej jakości obróbki.

FABA jest firmą z wieloletnią tradycją, której początki sięgają 1947 roku. Eksportuje swoje narzędzia do 45 krajów świata i szybko stała się w Europie i na świecie rozpoznawalną marką ze względu na wysoką jakość narzędzi. FABA jako największy w Polsce producent profesjonalnych narzędzi sprzedaje i serwisuje narzędzia na terenie całego kraju poprzez sieć hurtowni fabrycznych i dealerów.