Najwyższa dokładność cięcia przy ograniczonym miejscu na hali

W funkcjonujących i prężnie działających zakładach drzewnych częstym problemem w kontekście rozwoju parku maszynowego jest ograniczona powierzchnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, a jednocześnie gwarantując najwyższą wydajność i dokładność cięcia, firma PRINZ oferuje automatyczną linię kapowania pakietów CUTSTAR. Maszyna doskonale sprawdza się przy ograniczonym miejscu przerobu – pakiet stoi nieruchomo na masywnej ramie, a przejezdna jest jednostka tnąca.

 

Firma PRINZ, które pochwalić się może ponad 70-letnim doświadczeniem w branży. Jako wiodące austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji łańcuchowych systemów tnących oferuje kompleksowe rozwiązania dla szeroko pojętego przemysłu drzewnego.

 

Automatyczna linia kapowania pakietów CUTSTAR

Stacjonarna linia automatyczna z przejezdną jednostką tnącą CUTSTAR cechuje się wygodną, jednoosobową obsługą i gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. W tym rozwiązaniu pakiet kładziony jest na drewnianych kantówkach, a dzięki dopchnięciu do pionowych profili ramy, zostaje dokładnie wypozycjonowany w stosunku do linii cięcia. Precyzyjny posuw jednostki tnącej oparty na listwie zębatej, w połączeniu z automatycznym systemem pomiarowym i obustronnym prowadzeniem liniowym układu tnącego pozwalają na docinanie pakietów z dokładnością +/- 1mm, przy wydajności ok. 1,5min/cięcie.

Przed przystąpieniem do procesu cięcia, pakiet jest dociskany pneumatycznie od góry za pomocą docisków znajdujących się po obu stronach prowadnicy, aby zapobiec przesuwaniu się wierzchnich warstw pakietu. Automatyczny, sterowany hydraulicznie układ otwierania rzazu pozwala na bezproblemowe wycofywanie prowadnicy z pakietu, bez strat na długości, a także zwiększa żywotność części układu tnącego. Ponadto maszyna może pracować w trybie cięć seryjnych. Wszystkie powyższe rozwiązania i udogodnienia, w połączeniu z przemysłowymi, strugającymi łańcuchami tnącymi PRINZ gwarantują idealnie gładką i równą powierzchnię po cięciu.

Standardowa wysokość ramy stołu to 1,8m, co umożliwia odprowadzanie odpadów bezpośrednio do kontenerów umieszczonych pod stołem lub na przenośnik taśmowy, każdorazowo dostosowywanych do indywidualnych potrzeb klienta. Mając na względzie komfort i wydajność pracy operatora, maszyna została wyposażona w laserową projekcję linii cięcia, a całą linią steruje się z ergonomicznego i przejrzystego pulpitu sterującego, pozwalającego wygodnie programować tryby cięcia.

Inwestycja w zaawansowane rozwiązanie firmy PRINZ przełoży się na zwiększenie jakości i wartości materiału oraz możliwość szybkiej reakcji i spełnienia potrzeb klientów w zakresie dostawy odpowiednio dociętych pakietów. Ponadto kolejnymi korzyściami będą wielokrotny wzrost wydajności pracy w porównaniu z docinaniem pojedynczych desek oraz ułatwione magazynowanie i transport pakietów.

 

Najlepsze wyniki cięcia z układami tnącymi PRINZ

Łańcuchy tnące, prowadnice, tryby napędowe i rolki prowadzące, stosowane w stacjach kapowania pakietów i drewna okrągłego produkowane są w fabryce PRINZ w Austrii. Wykonane z wysokojakościowej stali pasują nie tylko do maszyn PRINZ, ale także do innych stacji kapowania i wozów manipulująco-sortujących dostępnych na rynku: Holtec, Baljer&Zembrod, Storti, Oesterle, Dolmar. W ofercie znajdują się również części układów tnących dla maszyn ciesielskich typu Hundegger czy Schmidler.

70 lat specjalizacji w produkcji przemysłowych pił łańcuchowych oraz części do nich pozwala firmie PRINZ wyjść naprzeciw wszelkim wymaganiom stawianym przez przemysł drzewny. Na rodzimym rynku, a także na terenie Europy Środkowo-Wschodniej kompleksową obsługę klienta zapewnia działająca od ponad 20 lat poznańska spółka PRINZ Polska, która serdecznie zaprasza do kontaktu, oferują pomoc przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Fot. Prinz