Mocna targowa prezentacja

Wśród kilkudziesięciu wystawców, którzy prezentowali swoje rozwiązania podczas targów Las-Expo w Kielcach, nie zabrakło firmy Maszyny Leśne Jan Kłoda. Przedstawiciel austriackiego producenta – firmy Posch – zaprezentował między innymi łuparkę HydroCombi 20T, urządzenie do produkcji pali SchälProfi, pilarko-łuparkę SpaltFix S-375 TURBO, pilarkę SmartCut czy kombajn do produkcji rozpałki AutoSplit 250. Uzupełnieniem targowej ekspozycji przedsiębiorstwa była wciągarka W6011EH firmy Fransgard oraz korowarki do pił łańcuchowych.

 

 

Łuparka HydroCombi 20T

Jednym z flagowych urządzeń marki Posch była maszyna HydroCombi 20 t –  profesjonalna łuparka do drewna o sile łupania 20 ton. Dostępny w wyposażeniu seryjnym podnośnik umieszcza ciężkie kłody we właściwej pozycji i zapewnia najwyższy komfort pracy, bez obciążania pleców operatora maszyny.

Łuparka jest wyposażona w dwie dźwignie uruchamiające maszynę ze względu na bezpieczeństwo pracy. Wydajność łupania podnosi urządzenie Autospeed, które reguluje automatycznie siłę nacisku i prędkość w zależności od oporu stawianego przez drewno. Maksymalna długość polan w tej maszynie wynosi 130 cm. Siłownik do pozycji transportowej przestawia się w dół, co ma duże znaczenie podczas jazdy po lesie. Odpowiednio dobrana hydraulika (zbiornik, przewody, rozdzielacz i żeliwna pompa ) gwarantują cichą i bardzo długą, ciągłą pracę.

 

Pilarko-łuparka SpaltFix S-375

Maszyną przeznaczoną do drewna opałowego, którą można było zobaczyć w Kielcach, jest niezwykle wydajna pilarko-łuparka SpaltFix S-375, w której cięcie, łupanie i przeładowanie wykonywane jest w jednym cyklu roboczym. W ten sposób na cykl łupania można otrzymać maksymalnie 8 polan. Producent wyposażył maszynę w szereg rozwiązań, które usprawniają pracę, jak np. obsługa za pomocą joysticka czy seryjne wyposażenie AutoSpeed, które dobiera zawsze optymalną prędkość pracy zależnie od procesu łupania i odznacza się szczególnie szybkim ruchem w przód i tył. Hydrauliczny dociskacz i automatycznie otwierany docisk drewna uniemożliwiają zakleszczanie. Za pomocą opcjonalnie dostępnego pakietu TURBO można osiągnąć wydajność przetwarzania do 25 nasypowych metrów sześciennych polan drzewnych na godzinę. W maszynie zamontowana jest tarcza piły z węglikami spiekanymi o średnicy do 90 cm, która zapewnia wyższą wydajność cięcia i dłuższą żywotność, a także cichą pracę.

Dzięki trzypunktowemu zawieszeniu SpaltFix maszyna jest doskonale przygotowana do trudnych zadań w terenie. W krótkim czasie maszynę przestawia się z ustawienia transportowego na ustawienie robocze i tym samym pilarko-łuparka jest natychmiast gotowa do pracy. Może być ona również wykorzystywana jako wysokowydajna piła, bez noża łupiącego. Nóż łupiący można zdemontować kilkoma ruchami ręki i urządzenie w krótkim czasie może tylko ciąć drewno. Krótkie odcinki można na przykład przerobić za pomocą AutoSplit na podpałkę.

 

Pilarka SmartCut

Popularnym urządzeniem z oferty Posch jest całkowicie automatyczna pilarka do drewna opałowego SmartCut, która przerabia 4-8 metrów przestrzennych na godzinę i nawet 500 metrów przestrzennych na rok. Z inteligentną koncepcją cięcia SmartCut jednoosobowa obsługa maszyny jest szczególnie wydajna, komfortowa i bezpieczna. Jest to możliwe dzięki systemowi podawania drewna, które odbywa się na komfortowej dla operatora wysokości roboczej, przez co wyeliminowana jest konieczność schylania się. Pilarka przyjmuje polana na wysokości 100 cm, a następnie przerabia je całkowicie automatycznie na polana o wybranej długości. Dla komfortowego ładowania całkowicie automatyczny pojemnik na drewno można łatwo przytrzymać za pomocą pałąka EasyStop. Kiedy pałąk zostanie ponownie puszczony, SmartCut wznawia całkowicie automatyczną procedurę cięcia. Zintegrowany, seryjny docisk wzdłużny piły do drewna opałowego pozwala na ustawianie na wybraną długość polan bez użycia narzędzi, dostarczając w ten sposób cięcie po cięciu polana o dokładnie odmierzonej długości. Z opcjonalnym ogranicznikiem gwarantującym komfort, można ustawiać ze skokiem żądaną długość drewna co 1 cm. Najwyższy komfort załadunku możliwy jest z kolei dzięki opcjonalnie dostępnemu, nowemu systemowi SmartCut z czujnikami ultradźwiękowymi. Proces cięcia w maszynie uruchamia się dopiero wtedy, gdy polano jest na stanowisku i przylega do ogranicznika. Jednocześnie następuje podwyższenie dokładności cięcia na długość.

SmartCut ze zintegrowanym teleskopowym przenośnikiem taśmowym to urządzenie oszczędne nie tylko podczas cięcia. Pilarka automatycznie przeładowuje też gotowe polana. Dzięki regulowanemu pochyleniu teleskopowego przenośnika taśmowego o szerokości 41 cm, rozładunek staje się jeszcze łatwiejszy. Za pomocą lekko pracującej korby można wygodnie ustawiać nachylenie w zakresie od 25° do 35°. Za sprawą innowacyjnej konstrukcji pilarka jest błyskawicznie gotowa do pracy w dowolnym miejscu, a jej bezproblemowy transport jest możliwy dzięki trzypunktowemu układowi zawieszenia, który pozwala na przewiezienie złożonego SmartCut w dowolne miejsce.

 

Kombajn do produkcji rozpałki AutoSplit 250

AutoSplit to automatyczna łuparka do wydajnej produkcji drewna na rozpałkę, która przerabia okrąglaki i kantówki (miękkie drewno) na drobne drewno na rozpałkę. Nóż łuparki w kształcie V przenosi 5 ton siły łupania, a przesunięcie jest bezstopniowo regulowane w zakresie od 0 do 18 cm. O optymalną i ciągłą pracę dba rynna doprowadzająca drewno o długości 2,3 m. AutoSplit 250 zapewnia nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, ale także komfort obsługi dzięki całkowicie mechanicznemu sterowaniu posuwem.

Cykl łupania w maszynie trwa ok. 3 sekundy, długość krawędzi polana regulowania jest w zakresie 0-18cm. Wydajność tej łuparki wynosi maksymalnie 2 metry/h.

 

Produkcja pali dla profesjonalistów

Innym rozwiązaniem, które firma prezentowała w Kielcach, jest SchälProfi 500. Urządzenie to pozwala na błyskawiczne wykonanie pala z każdej kłody drewna. Dzięki praktycznej i bezpiecznej obsłudze można każdy okrąglak szybko okorować i zaostrzyć.

Maszyna umożliwia korowanie i ostrzenie w jednym cyklu roboczym. Podczas korowania kłoda musi zostać jedynie położona na mechanizm podający, a proces korowania rozpoczyna się automatycznie. Dzięki bezstopniowej regulacji przesuwu można wygodnie ustawiać jakość powierzchni i szybciej osiągnąć wymagany wynik. W przypadku kłód o średnicy 15 cm maszyna obrabia 9 metrów bieżących na minutę. Mechanizm płytkowy, wbudowany wentylator wyrzutowy do odtransportowywania powstających wiórów i opcja prowadnicy dla kłód o długości powyżej 3 metrów sprawiają, że korowanie odbywa się w sposób maksymalnie zoptymalizowany.

Podobnie jak korowarka, urządzenie SchälProfi do produkcji pali może być wyposażone w silnik elektryczny o mocy 11 kW 400 V lub napędzane z wału ciągnika. Istnieje też opcja podwójnego napędu, co zwiększa elastyczność produkcji. Szeroki pakiet wyposażenia dodatkowego (np. przedłużenie wyrzutu, stół podporowy do osłony ślimaka, podtrzymka na drewno dla łatwego prowadzenia dłuższych kłód) pozwalają na jeszcze bardziej komfortową obsługę i dopasowanie urządzenia do specyficznych wymagań konkretnego klienta.

 

Uzupełnieniem targowej ekspozycji była wciągarka z hamulcem taśmowym W6011EH o sile uciągu 6 ton. Tego typu wciągarka ma zapotrzebowanie na moc 70-120 KM, a prędkość nawijania (przy 540 obr/min) wynosi 0,5-1,3m/s. Opcjonalnie dostępny pakiet wyposażenia dodatkowego pozwala dopasować wciągarkę do potrzeb konkretnego zamawiającego (np. zaczep do ciągnięcia przyczepy, hydrauliczne rozwijanie liny czy uchwyt na piłę).

Na stoisku firmy ML Jan Kłoda była też możliwość zapoznania się z ofertą korowarek do pił łańcuchowych, przeznaczonych do strugania pni i odziomków każdej wielkości. Co charakterystyczne – tego typu urządzenia pozwalają uzyskać idealnie gładką powierzchnię, a ich użycie jest tym bardziej efektywne, im twardsza i grubsza kora. Korowarki pasują do pilarek: Husqvarna, Stihl, Jonsered o mocy powyżej 2,5kM.

Fot. ML Kłoda, Posch