Mercedes wśród pilarek PILOUS FORESTOR

Pilarki taśmowe Pilous Forestor są doskonale znane ekspertom z branży drzewnej solidne, niezawodne maszyny, dostępne w kilku wariantach zaprojektowanych na miarę różnych potrzeb i wymagań. Niedawno technicy z firmy Rem-Tech oraz konstruktorzy z Brna postanowili zrobić dla swoich klientów jeszcze więcej, oferując im maszynę, która będzie łatwiejsza w obsłudze, bardziej precyzyjna i pozwali na radykalne skrócenie czasu manipulacji ciętym materiałem. Owocem tej współpracy jest pilarka 1000H40 Luxus – młodsza siostra maszyny 1000H 40 Hydraulik, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jak można się przekonać, słowo „Luxus” w nazwie jest elementem nieprzypadkowym.

 

Jeszcze więcej w standardzie

Rodzina pilarek PILOUS FORESTOR, jak każda rodzina, ma swoją chlubę, model flagowy, najbardziej zaawansowany i prezentowany z dumą na targach.  Dotychczas takim urządzeniem była pilarka CTR 1000H40 Hydraulik, pozwalająca na uzyskanie długości cięcia (bez sekcji przedłużających) 7,6 m. To maszyna o masywnej konstrukcji, wyposażona w szybki posuw mostu z automatycznym zwalnianiem w położeniach krańcowych. Łatwe manewrowanie nawet wielkimi, grubymi kłodami ułatwia w niej wyposażenie hydrauliczne, które można łatwo zamontować dzięki dwustronnemu prowadzeniu mostu przejazdowego. W kombinacji z silnikiem o dużej mocy takie wyposażenie pozwala na płynne ściąganie nawet ciężkich kłód za pomocą podajnika uciętego materiału.

Standardowe wyposażenie pilarki taśmowej CTR 1000H 40 Hydraulik obejmuje wysuwną obrotnicę kłód, dwa zaciski do kłód, pięć kątowo i wysokościowo regulowanych ograniczników, wyrówniarkę końca kłody, wyrówniarkę końca kłody z posuwem poziomym oraz silnik o mocy 15 kW, (opcjonalnie – 18 kW).

Prowadzenie taśmy piły odbywa się pomiędzy płytkami z węglików spiekanych. Przedłużacze sekcji o długości cięcia 3 m umożliwiają zainstalowanie wyposażenia hydraulicznego według wymagań klienta. Podstawowa sekcja przejazdowa i sekcje przedłużające są wyposażone w otwory/gniazda do mocowania zespołów wyposażenia hydraulicznego. Użytkownik może w prosty sposób zmieniać układ agregatów i rozmieszczać je w wygodnych dla siebie pozycjach.

Na bazie takiego wyposażenia, w oparciu o solidne komponenty i hydraulikę, które zostały przetestowane w niezliczonych zakładach obróbki drewna, powstał nowy trak 1000H40 Luxus. Co różni go od starszej siostry, znanej i cenionej przez wielu?

Przede wszystkim nowy, prosty system odmierzania grubości cięcia, cyfrowo nastawiana wysokość podnoszenia ramienia i odmierzanie od góry lub od dołu kłody. To także nowy system zgarniacza desek oraz pionowo, hydraulicznie wysuwane opory kątowe. Konstruktorzy z Brna i technicy z Rem-Tech Warszawa zmodyfikowali też ściski zapobiegające prężeniu ciętych detali. Działają one dwukierunkowo:  ściskając materiał z boku i ściągając go do dołu. Nowością jest też zmodyfikowany kształt belek porzecznych oraz zmniejszono opór przesuwania kłody wzdłuż traka podczas manipulowania.

Nie brak też rozwiązań, które jeszcze bardziej usprawniają pracę operatora. Nowy typ panelu sterującego, dla ułatwienia zajęcia pozycji przez osobę obsługującą maszynę, można przesuwać na boki oraz regulować ustawienie jego wysokości, dopasowując go do pozycji siedzącej lub stojącej. Sterowanie maszyną odbywa się poprzez joysticki. Za ich pomocą odbywa się przesuw mostu przód-tył (wraz z regulacją prędkości), podnoszenie i opuszczanie ramienia góra-dół (wraz z regulacją prędkości), a także sterowanie korowarką (start, stop, dojazd do kłody).

Dzięki hydraulicznemu wyposażeniu trak 1000H40 Luxus pozwala radykalnie skrócić czas operowania ciętym materiałem oraz zmniejszyć liczbę zaangażowanych pracowników, bo nawet w przypadku manipulacji bardzo ciężkimi kłodami, wystarczy tylko jedna osoba. Przekłada się to oczywiście na ekonomię, bo zwiększa się w ten sposób wydajność, obniżają koszty produkcyjne oraz skraca czas amortyzacji inwestycji. Dzięki hydraulicznym systemom manipulacji praca w tartaku staje się ponadto o wiele bezpieczniejsza.

 

Hydraulika na wagę złota

Najważniejszym, wielofunkcyjnym zespołem wyposażenia hydraulicznego jest obrotnica wysuwna, która porusza się w kierunkach: pionowo i poziomo z wykorzystaniem utwardzonych, chromowanych prowadnic za pomocą niezależnie sterowanej pary siłowników hydraulicznych. Służy do mocowania, obracania i przysuwania ciętego materiału do kątowników uchylnych. Z kolei dwuramienna obrotnica łańcuchowa wyposażona jest w dwa wychylne, niezależnie sterowane ramiona. Są na nich osadzone łańcuchy synchronicznie napędzane silnikiem hydraulicznym, za pomocą którego odbywa się obracanie materiału. Przy cięciu długich kłód i ich częstym obracaniu zalecane jest wyposażenie maszyny w dwie takie obrotnice, które wyraźnie skrócą czasy manipulacji i poprawią wydajność maszyny.

Wszystkie pilarki Pilous FORESTOR w wersji Hydraulik wyposażone są w dwie profesjonalne pompy, które zapewniają wysokie prędkości i siły w układzie. Za bezpieczne i szybkie unoszenie okrąglaków i przenoszenie ich na łoże maszyny odpowiada z kolei dwuramienna, hydrauliczna ładowarka kłód. Każdy segment ramy wyposażony jest w gniazda przeznaczone do mocowania urządzeń załadowczych, a użytkownik może umieścić hydrauliczny zespół ładowarki w wybranej przez siebie pozycji. Sterowanie siłownikami ładowarki jest niezależne, a załadunek nawet długich pni jest bardzo łatwy.

Wyposażenie hydrauliczne obejmuje również hydrauliczne zaciski do kłód, rolkę bierną unoszoną do poziomowania i manewrowania kłodą oraz rolkę unoszoną z napędem hydraulicznym do poziomowania i przesuwania kłody.

 

Rodzina PILOUS FORESTOR w kompecie

Nowy trak Pilous Forestor kierowany jest do najbardziej wymagających klientów. Wciąż jednak nie brakuje chętnych również na mniejsze urządzenia z tej znanej rodziny, kierowane do małych i średnich zakładów drzewnych: CTR 710M, CTRO 800S, CTR 520 oraz traki z wyposażeniem hydraulicznym, które zwiększa komfort obsługi i bezpieczeństwo. Dzięki temu, że każdą z maszyn można dodatkowo wyposażyć, możliwości dostosowania urządzeń do własnych potrzeb są niemal nieograniczone. Wśród różnych wariantów dodatkowego osprzętu i udogodnień znajdziemy m.in.:

– LG Automat służy do szybkiego i dokładnego, automatycznego ustawiania grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu, ramię piły taśmowej automatycznie przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim przy ustawianiu ręcznym, oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.

– Umieszczony na ruchomym ramieniu agregat korowarki umożliwia oczyszczenie z piachu i kory miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę. Zastosowanie frezowania wstępnego w miejscu wejścia piły w materiał zapobiega stępieniu taśmy, ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność, a także poprawia wydajność całej maszyny.

– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej służy do napinania taśmowej taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia taśmy wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnim naprężeniem taśmy.

– Na skali amperomierza można odczytać wartość natężenia prądu, wskazującą na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Wskazania amperomierza są pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i określają stopień stępienia taśmy, której terminowa wymiana wydłuża żywotność i poprawia jakość cięcia.

– Elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą poprzez łatwą i płynną regulację położenia rolki ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.

– Podajnik uciętego materiału – przy ruchu powrotnym ramienia piły taśmowej po zakończeniu cięcia materiał za pomocą zderzaków przesuwany jest w kierunku panelu sterującego i umożliwia wygodny odbiór materiału lub jego dalsze przesunięcie na związane z maszyną przenośniki taśmowe bądź rolkowe.

– Ześlizg materiału za pomocą hydrauliki ustawiany jest na wysokość, zgodnie z wysokością odcinanego materiału. Służy do ześlizgnięcia się końca przesuwanego materiału na związane przenośniki taśmowe albo rolkowe.

– Regulacja chłodzenia piły taśmowej wyraźnie ogranicza zużycie medium chłodzącego/smarującego, ponieważ w systemie chłodzenia dodatkowo znajduje się elektromagnetyczny zawór przepływowy, który automatycznie otwiera się po włączeniu piły taśmowej, a zamyka po jej wyłączeniu.

– Ciśnieniowy, dwustronny system chłodzenia taśmy tnącej składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego, dwóch dysz. Za pośrednictwem dysz środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy tnącej, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Fot. Rem-Tech