Meble w jednej linii. Jak je poziomować?

Prawidłowo wypoziomowane meble zwiększają komfort ich użytkowania oraz pozytywnie wpływają na pracę zawiasów czy szuflad. Regulacja stopek może być jednak czynnością frustrującą. Na szczęście na rynku są dostępne rozwiązania, dzięki którym poziomowanie staje się wygodne i szybkie.

Brak poziomu szafek, szaf i innych mebli stanowiących wyposażenie kuchni, salonu czy sypialni to sytuacja mocno niepożądana. Wyrównanie położenia stabilizuje meble i zwiększa ich funkcjonalność. „Odpowiednie wypoziomowanie mebli wpływa na pracę innych systemów, takich jak zawiasy, szuflady, cargo czy drzwi przesuwne” – zauważa Michał Kichler z firmy Häfele, jednego z wiodących na rynku producentów systemów okuć meblowych.

Jak poziomować?

Niektóre meble stojące są wyposażone w regulowane nóżki. Wtedy poziomowanie to przysłowiowa bułka z masłem. W pozostałych przypadkach do poziomowania niezbędne są stopki meblowe, które są niezawodne nawet na nierównym podłożu. Sklepy oferują szerokie gamy kształtów i kolorów. Duży wybór pozwoli dopasować stopki do mebli. Ich montaż nie powinien sprawić trudności żadnemu stolarzowi.

Przy regulacji nóżek trzeba się niestety nieco bardziej nagimnastykować. Dosłownie, ponieważ reguluje się je, leżąc. Często konieczna jest pomoc drugiej osoby, która kontroluje poziom regulacji korpusu na poziomicy w momencie, gdy pierwsza osoba schylona kręci stopką.

Można wygodniej

Poziomowanie i regulacja nóżek ręką może zatem wymagać nie lada wysiłku i być frustrującą czynnością. Może, ale nie musi. Na rynku są rozwiązania takie jak system Axilo Häfele, dzięki którym poziomowanie mebli nie sprawi kłopotów. Pomoc drugiej osoby nie jest potrzebna, a sama praca jest wygodna, nawet w przypadku szafek narożnych. Rozwiązanie Axilo wyposażono w dedykowany klucz do regulacji nóżek oraz specjalną przedłużkę.

„Używając klucza, zachowujemy pełną kontrolę poziomowania korpusu. Podczas regulacji klucz można zastosować pod różnym kątem i korzystać z niego z pomocą wkrętarki, co jest dużym udogodnieniem dla stolarzy. Dzięki temu mamy pełną kontrolę regulacji oraz łatwy dostęp do stopek w głębi korpusu. System Axilo pozwala zaoszczędzić nawet do 50% czasu w porównaniu do standardowych rozwiązań” – podkreśla Michał Kichler.

Po wypoziomowaniu korpusu nóżki zasłania się cokołem dla większej estetyki i wyeliminowania kłopotu z utrzymywaniem czystości. Stopki ułatwiają przesuwanie mebli. Prawidłowo wypoziomowane meble pozytywnie wpływają na pracę drzwi, szuflad czy zawiasów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie tylko montaż, ale i regulacja stopek przy poziomowaniu mebli jest czynnością wygodną i szybką. „Systemy takie jak Axilo są unikatowe na rynku i opatentowane, dają stolarzowi wygodę i oszczędność czasu, pozwalają poziomować meble bez pomocy drugiej osoby i są proste w użyciu” – kończy Michał Kichler.