Łóżko w szafie

W sklepie www.abro.pl interesującą częścią oferty są okucia umożliwiające montaż poziomy lub pionowy łóżka chowanego w szafie. Mechanizmy te zapewniają proste składanie i rozkładanie mebla przez użytkownika. Jest to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, pokoi dziecięcych, sypialni i innych pokoi jako dodatkowe łóżko, a także w hotelach lub akademikach czy łodziach i jachtach. Dostawca oferuje różne podnośniki zróżnicowane przede wszystkim siłą, jaką mogą przenosić oraz rodzajem montażu.

W asortymencie znajdziemy między innymi serię mechanizmów przeznaczonych zarówno do pojedynczych, jak i podwójnych łóżek ściennych. Wszystkie są wykończone na kolor biały.

M 108 to metalowy podnośnik do łóżka z wewnętrznym systemem sprężyn. Regulacja sprężyn, dopasowująca siłę otwierania i zamykania do wagi łóżka, odbywa się za pomocą śruby umieszczonej w tylnej części okucia. Komplet zawiera dwa mechanizmy. Model ten występuje w kilku wersjach.

M 108/1 przeznaczony jest do szafki o minimalnej głębokości 345 mm. Obciążenie statyczne, czyli maksymalne obciążenie stojącego łóżka, może wynosić 170 kg, a obciążenie dynamiczne, będące maksymalnym obciążeniem w trakcie opuszczania czy podnoszenia łózka, wynosi 70 kg. Okucie jest przeznaczone do stosowania w zabudowie pionowej dla łóżek o długość 200 cm i szerokości 900-100 cm.

Wersję M 108/2 montuje się w szafkach o minimalnej głębokości 415 mm. Obciążenie statyczne wynosi 300 kg, a obciążenie dynamiczne 100 kg. Okucie przeznaczone jest do łóżek o długości 200 cm i szerokości od 100 do 140 cm. Mechanizm może być stosowany zarówno do zabudowy pionowej, jak i poziomej.

Model M 108/4 także jest dedykowany do szafek o głębokości minimalnej 415 mm. Obciążenie statyczne wynosi 300 kg, obciążenie dynamiczne 140 kg. Znajdzie on zastosowanie przy dużych łóżkach, o wymiarze 200 x 160 cm, zabudowanych zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym.

Do łóżek ściennych, do zabudowy tylko poziomej, stworzone zostało okucie M 209, mające nośność dynamiczną 190 kg, a statyczną 70 kg. Minimalna głębokość szafki, w której może być zamontowane, to 275 mm. Do montażu jest potrzebne 16 wkrętów do płyty i 8 śrub M6.

Warto też zwrócić uwagę na M 218 – mechanizm umożliwiający montaż w szczególnie płytkich szafach. Pod tym względem zajmuje on czołowe miejsce na krajowym rynku. Minimalna głębokość szafki to tylko 180 mm. Obciążenie statyczne okucia wynosi 220 kg, a dynamiczne 100 kg.

M 400 REG do metalowy podnośnik z wewnętrznym siłownikiem skierowany do łóżek piętrowych. Często wykorzystywany jest w łodziach i camperach. Jego obciążenie statyczne może wynosić 120 kg, a obciążenie dynamiczne – 50 kg. Przeznaczony jest do szafek o minimalnej głębokości 280 mm.

Do łóżek chowanych w szafie Abro proponuje też składaną nóżkę obrotową. Jest ona dostępna w kolorze białym lub w wersji chromowanej. Standardowa wysokość nóżki wynosi 250 mm. Komplet zawiera dwie sztuki tych produktów.

Inną ciekawą propozycją w ofercie firmy Abro jest okucie Tavoletto, produkowane przez niemiecką firmę Häfele. Jest to okucie kombi, które łączy biurko z łóżkiem. Działa ono w ten sposób, że powierzchnia spania jest obracana o 90o, a blat biurka jest przesuwany w poziomie. Przesuwanie blatu w płaszczyźnie poziomej sprawia, że nie ma potrzeby, aby rzeczy na nim rozłożone były każdorazowo zabierane. Tavoletto dostępne jest dla łóżek o długości 2 metrów i szerokość 0,9 oraz 1,4 m. Okucie jest wykończone kolorem czarnym. To rozwiązanie jest szczególnie polecane tam, gdzie jest konieczne zaoszczędzenie przestrzeni przy zachowaniu podwójnej funkcjonalności mebla.

(jz)