Lakierowanie w tonacji H-dur – centrum lakiernicze Höcker Polytechnik w fabryce fortepianów

Praca z lakierami fortepianowymi to jedna z największych wyzwań z dziedziny malowania drewna, w której sprawdzają się tylko najlepsi. Właściwie wykonana powłoka lakiernicza fortepianu pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale ma także ogromny wpływ na dźwięk. Wymagane jest więc duże doświadczenie w każdej z faz przygotowawczych oraz w decydującym procesie malowania i długotrwałych ręcznych obróbek. Efekt? Dostrzegalna i słyszalna doskonałość instrumentu, bez względu na to, pod jakim kątem byśmy na niego nie spojrzeli.

 

Fabryka fortepianów Seiler wytwarza instrumenty od 1849 roku, łącząc ponad 160-letnie doświadczenie z najnowszymi technologiami. W roku 2016 firma zdecydowała się, aby zainwestować w nową lakiernię. Po fazie poszukiwań, badań rynku i rozmów z potencjalnymi dostawcami, wybór padł na firmę Höcker Polytechnik, doświadczonego i sprawdzonego dostawcę rozwiązań lakierniczych, w których wysoka jakość idzie w parze z niskim zużyciem energii.

 

Nowe centrum lakiernicze od Höcker Polytechnik

„Doskonałe malowanie i umiejętne wykończenie to dwa czynniki, które sprawiają, że nasze instrumenty doskonale pełnią swoją rolę w eleganckich salonach i salach koncertowych. Tak było przez ostatnie 167 lat, i tak będzie również w przyszłości. Dzięki nowemu centrum lakierniczemu firmy Höcker Polytechnik podjęliśmy pionierski krok, aby konsekwentnie utrzymywać wysokie standardy jakości. Współpraca z zespołem Höcker Polytechnik była przyjemna i sprawna, a specjaliści z tej firmy dokładnie przeanalizowali nasze potrzeby i wymagania produkcyjne – tak, aby zaproponować jak najlepsze rozwiązanie na ograniczonej przestrzeni. Warunki pracy naszych malarzy są teraz o wiele lepsze niż wcześniej, a jej wyniki – w najwyższym stopniu satysfakcjonujące” – mówi Julius Feurich z firmy Seiler Pianoforte GmbH.

Centrum lakiernicze firmy Höcker Polytechnik pracuje w fabryce fortepianów od sierpnia 2016 roku i kompleksowo realizuje procesy produkcyjne związane z finalnym powlekaniem powierzchni instrumentów. Na jakość wielowarstwowego nakładania farby poliestrowej mają wpływ nie tylko umiejętności malarza, ale i skuteczny odciąg silnie przylegającej mgły lakierniczej. Również tutaj opracowano rozwiązanie, które zapewnia niskie koszty filtrowania i długą żywotność.

Nowa lakiernia została bezproblemowo zintegrowana z istniejącym parkiem maszynowym i wkomponowana w dostępną przestrzeń. Na metrażu 148 m² znajduje się teraz kabina lakiernicza, suszarnia, pomieszczenie z wszystkimi agregatami i pomieszczenie do aplikacji. Wszystko kryje się za zbudowaną przy okazji instalacji ścianą działową.

 

Najlepsze rozwiązanie do odciągu mgły lakierniczej z lakierów poliestrowych

Kabina lakiernicza o powierzchni 36 m² została zaprojektowana specjalnie do farb poliestrowych i spełnia wymagania producenta farby. Przy stałej temperaturze 25° C i wilgotności 50%, farba ta odparowuje w sposób zoptymalizowany. Nawilżacz ze zintegrowanym sterylizatorem wody UV zapewnia z kolei doskonałe warunki higieniczne.

Silnie przylegająca mgła lakiernicza farby poliestrowej jest filtrowana i odciągana za sprawą skoordynowanych działań dwóch urządzeń: wstępnego separatora Paintgrid z filtrami Painblock. W ten sposób z jednej strony wydłuża się żywotność filtrów, z drugiej – zredukowane zostają koszty materiału filtracyjnego. Zasada działania jest prosta i funkcjonalna: separator wstępny Paintgrid zbiera dużą część farby poliestrowej, dzięki czemu odciąża filtry, a cykle ich wymiany wydłużają się więc do sześciu miesięcy.

 

Niższe koszty energii dzięki oświetleniu LED

W ostatecznym rozrachunku decydujący wpływ na rezultat malowania fortepianów ma kunszt oraz wyszkolone oko i ręka  malarza. Aby zapewnić mu dokładną wizualną kontrolę nad procesem lakierowania, firma Höcker Polytechnik wyposażyła kabinę lakierniczą w energooszczędny, przeciwwybuchowy system oświetlenia LED o przyjemnej jasności 2240 lumenów. Technologia LED, która zużywa zaledwie 45% zapotrzebowania na moc konwencjonalnych systemów to kolejny krok w kierunku oszczędzania energii.Kolejną praktycznym rozwiązaniem dla malarza jest automatyczne włączanie oświetlenia i systemu usuwania mgły lakierniczej natychmiast po podniesieniu pistoletu natryskowego.W kabinie suszarniczej o powierzchni 48 m² kontrola procesów utwardzania skraca czas przestojów między kolejnymi fazami powlekania, jednocześnie na powierzchni lakierowanych elementów tworzy się trwały, ciągły film, a rozpuszczalniki odparowują.Po zakończeniu wszystkich faz malowania i suszenia pracownicy nadają instrumentom głębię blasku poprzez wymagające dużej precyzji i umiejętności procesy kondycjonowania i polerowania.W pomieszczeniu z agregatami przefiltrowane i podgrzane świeże powietrze jest ogrzewane za pomocą palnika gazowego. Następnie jest ono nawilżane i podawane do maszyny lakierniczej przez filtry powietrza nadmuchowego. Z kolei powietrze nawiewne suszarni nie jest nawilżone. Krzyżowy wymiennik ciepła wykorzystuje powietrze wywiewane i zmniejsza zużycie energii o ponad 50%.

Potencjał w oszczędzaniu energii

Nacisk położony na zaawansowane zarządzanie energią i przyjazność dla użytkownika procentuje. Za pomocą panelu dotykowego malarz może z łatwością dokonywać wszystkich ustawień procesu malowania i suszenia. Filtr i manometr ciśnienia pokazują aktualną wydajność filtrów, a także informują o zbliżającej się wymianie filtra. Światło, nagrzewnica ciepła i odciągi są aktywne tylko wtedy, gdy są potrzebne. Z kolei silniki sterowane falownikiem w wentylacji nawiewnej i wywiewnej są sterowane bezstopniowo, a odzysk ciepła z krzyżowym wymiennikiem ciepła zmniejsza zużycie energii palnika gazowego. W ten sposób unika się marnowania energii i ogranicza jej zużycie do niezbędnego minimum.„Rozwiązania zastosowane w centrum lakierniczym pracującym w firmie Seiler są efektem bardzo owocnej współpracy z naszym klientem. Centrum zostało dopasowane do warunków (przestrzeni, sprzętu), aby zaoszczędzić miejsce i oferuje wszystkie udogodnienia nowoczesnych lakierni i suchych kabin na powierzchni zaledwie 148 m². Nawilżanie powietrza, zoptymalizowany odciąg mgły lakierniczej i iluminacja ułatwiają pracę malarzom. Miło jest dziś zobaczyć fortepian Seilera, wiedząc o tym, że wywarliśmy dzięki naszej technologii spory wpływ na jego ostateczny kształt” –  podsumowuje Uwe Kaczmarek, kierownik projektu Höcker Polytechnik GmbH.

Fot. Höcker Polytechnik

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług