Kredyt na innowacje technologiczne – rusza kolejna edycja

Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył już ocenę 494 wniosków o premię na innowacje technologiczne. Dofinansowanie otrzyma 196 firm dzięki temu, że resort rozwoju zgodził się na 2,5-krotnie zwiększenie dysponowanych środków w tym naborze. O przyznaniu dotacji zadecydowała ocena jakości projektów i punktacja. Firmy, których projekty nie otrzymały dofinansowania lub które nie zdążyły w styczniu złożyć wniosku, mogą spróbować ponownie – dziś, 28 lipca 2016, rusza kolejny nabór wniosków, i potrwa on do końca września. 

 

Finansowany ze środków europejskich „Kredyt technologiczny” był hitem w latach 2007-2013, a jego nowa odsłona „Kredyt na innowacje technologiczne” cieszy się równie dużym zainteresowaniem firm. Wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów złożyły w styczniu br. 494 przedsiębiorstwa z sektora MŚP, a kwota wnioskowanych dotacji pięciokrotnie przekroczyła dostępną pulę środków. Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył właśnie ich ocenianie – pozytywną opinię otrzymało 279 projektów, z czego 196 otrzyma dotację.

– O przyznaniu dofinansowania zadecydowała ocena innowacyjności projektów dokonana przez ekspertów branżowych. Przez kilkanaście tygodni organizowaliśmy panele eksperckie, podczas których przedsiębiorcy mogli zaprezentować swoje pomysły. Ponieważ liczba wniosków, które otrzymały pozytywną rekomendację, przekroczyła dostępne środki, o dotacji zadecydowała najwyższa punktacja. Można więc powiedzieć, że dofinansowanie trafi do najlepszych z najlepszych – stwierdziła Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich w BGK.

Dzięki temu, że resort rozwoju wyraził zgodę na 2,5-krotne zwiększenie puli środków, do firm trafi prawie 753 mln zł. Wartość projektów inwestycyjnych, które firmy zrealizują dzięki tym środkom, przekracza 1,7 mld zł.

– Ciekawie przedstawia się lokalizacja tych inwestycji – zauważa Anna Gajewska, dyrektor departamentu programów europejskich w BGK. – Najwięcej innowacji zostanie zrealizowanych na Podkarpaciu (27), w Małopolsce (26) i na Pomorzu (23). Najmniej, bo zaledwie 3 inwestycje, powstaną w Lubuskiem.

 

Projekty z sektora leśno-drzewnego w ścisłej czołówce

Ponieważ „Kredyt na innowacje technologiczne” finansowany jest z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), inwestycje, które wpisały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, mogły otrzymać dodatkowe punkty. Najwięcej dofinansowanych projektów pojawiło się w kategorii „Automatyzacja i robotyka procesów technologicznych” (42). Druga w kolejności jest kategoria „Inteligentne i energooszczędne budownictwo” (30 projektów), a trzecia to „Innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego” (22 inwestycje).

„Kredyt na innowacje technologiczne” jest jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na zastosowania wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP – w latach 2014-2020 do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln euro.

Kredytem technologicznym sfinansować można inwestycję, której przedmiotem jest wdrożenie nowej (nabytej lub własnej) technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski.

 

Źródło: BGK

Fot. archiwum.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług