Kemichal – sprawdzone produkty lakiernicze

Włoska firma Kemichal S.r.l. jest producentem lakierów, barwników oraz rozpuszczalników
do drewna, które są wykorzystywane głównie przez małe i duże zakłady produkujące meble. Przedsiębiorstwo działa już ponad 50 lat – posiadane doświadczenie i wiedza pozwalają mu dostarczać na rynek nowoczesne, wysokiej jakości produkty spełniające potrzeby odbiorców w całej Europie. Poniżej przestawiamy kilka innowacyjnych rozwiązań spod znaku Kemichal.

Łatwe lakierowanie na wysoki połysk latem

Powierzchnie połyskujące są cały czas bardzo popularne i nic nie wskazuje, by ich dominacja miała się szybko zakończyć. Kemichal oferuje szeroki wybór lakierów w wysokim połysku, dostępnych w kolorach z własnej palety kolorystycznej Kemilac oraz w dowolnej barwie z palety RAL czy NCS. W okresach letnich zakłady produkcyjne stosujące tego typu materiały borykają się z ich wrażliwością na temperaturę. Rozwiązaniem na to mogą być profesjonalne lakiery LPV 503B i LPV507 Kemichal, które w znacznej mierze wolne są od problemów gazowania i rozkładania w wyższych temperaturach otoczenia. Produkty te wyróżniają się dużym kryciem oraz zwiększoną ilością cząstek stałych. Uzyskaną powierzchnię łatwo się poleruje. Specjalnie zaprojektowane do tych lakierów rozcieńczalniki DK164 i DK115 umożliwiają całkowitą eliminację problemu gazowania lakieru w ciepłe dni.

Podkreśl naturalność drewna

ACRIMATT to lakier akrylowy, który, dzięki zastosowanej w nim nanotechnologii, łączy efekt wosku i oleju z wytrzymałością i trwałością tradycyjnych powłok lakierowanych. Tworzy on twardą, odporną na zarysowania i działanie szkodliwych czynników powierzchnię. Co więcej, powierzchnia ta ma właściwości samoregenerujące, bowiem powstałe w czasie użytkowania błyszczące rysy znikają samoistnie po niedługim czasie. Jego przewagą nad woskami czy olejami jest także brak konieczności okresowego odnawiania powłoki. Jest to produkt uniwersalny, przeznaczony do wszystkich rodzajów mebli, w tym kuchennych i łazienkowych.

Innym wyrobem skierowanym do użycia z naturalnym drewnem jest bejca wyrównująca UNIFORMANTE, która pozwala uzyskać powierzchnię przypominającą nielakierowane, przeszlifowane drewno. Jej głównym zadaniem jest zmniejszenie różnicy w odcieniach struktury usłojenia i zachowanie naturalnego wyglądu materiału. Preparat aplikuje się z użyciem pistoletu metodą „na mokro”, nanosząc go na jeden metr kwadratowy w ilości od 60 do 80 gram. Po wyschnięciu, co trwa około czterech godzin, na powierzchnię należy położyć podkład akrylowy FCV800, charakteryzujący się bardzo dużą transparentnością. FCV800 to produkt bardzo uniwersalny, można nim lakierować fronty meblowe, drzwi, a nawet podłogi. Jest on szczególnie zalecany, jeśli chcemy uwydatnić pory drewna.

Sztuka barwienia drewna

Bejcowanie pozwala nadać drewnu określony kolor i podkreślić jego naturalny rysunek usłojenia. Linia bejc Kemiwood firmy Kemichal, serie TCS i TK mają wiele zalet. Wyróżnia je powtarzalność kolorów, wysoka wydajność oraz duży wybór dostępnych barw. Poza tym posiadają zdolność wyrównywania niewielkich różnic tonacji drewna tego samego gatunku czy też tonacji podobnych kolorystycznie gatunków drewna, na przykład przy łączeniu czereśni z olchą. Bejsce te można stosować z każdym rodzajem drewna wykorzystywanym wewnątrz pomieszczeń.

Seria TSC nadaje się do użycia także na podłoża wcześniej pokryte podkładem, przez co ma większą zdolność ukrywania różnic tonacji drewna czy korekty wybarwienia. W serii tej znajduje się pięćdziesiąt kolorów, w tym dziesięć pastelowych, oferowanych do pięciu gatunków drewna: sosny, olchy, buka, dębu i jesionu.

Serię TK tworzą dwadzieścia cztery kolory przeznaczone do dębu, buku i sosny. Te produkty wyróżniają się szczególnie dużą transparentnością, co uwypukla naturalne piękno drewna.

Producent oferuje też klientom bejce dobierane indywidualnie, przygotowywane na zamówienie w jego laboratorium, zgodne z wzorcowym, dostarczonym kolorem.

Postarzanie przez patynowanie

Patynowanie jest popularną i dość łatwą metoda stosowaną w celu uzyskania efektu postarzenia drewna, a przez to jego uszlachetnienia. Często bywa stosowane na frontach meblowych, nadając im efektownego wyglądu. Firma Kemichal Polska dostarcza na rynek zarówno patyny rozpuszczalnikowe, jak i wodorozcieńczalne. Są one dostępne w szerokim zakresie kolorów, począwszy od klasycznych brunatów, poprzez modne kolory pastelowe i wyrafinowane patyny metaliczne, takie jak srebro, złoto w kilku odcieniach, miedź aż po patyny perłowe. Mogą być one aplikowane na elementy płaskie i frezowane zarówno w meblach nowych, jak i używanych.

(jz)