Höcker Polytechnik rośnie w siłę

Technologia lakierowania odgrywa ważną rolę nie tylko w przemyśle meblarskim, ale także w lotnictwie. Mało tego! To właśnie w tej branży wymagania odnośnie jakości malowanych elementów są szczególnie wysokie, bo powierzchnie narażone są na ekstremalne warunki pogodowe, a wszystkie części muszą być doskonałe zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Właśnie takim zadaniom są w stanie sprostać urządzenia lakiernicze Pipgras, dystrybuowane przez firmę Höcker Polytechnik. Są one wykorzystywane m.in. do malowania elementów samolotów  Lufthansy.

 

Do tej pory Höcker Polytechnik był znany przede wszystkim jako ekspert w dziedzinie systemów odpylających i techniki filtracji. Wraz z przejęciem firmy Pipgras, specjalizującej się w technologiach lakierniczych, dostawca z Hilter odważnie wkracza w nowy segment rynku.

Firma Pipgras Lackieranlagen GmbH działa na rynku od ponad 50 lat. Już od pewnego czasu właściciel – Steffen Pipgras szukał partnera, który pomógłby rozwinąć firmę i wyjść poza granice Hamburga i Szlezwiku-Holsztynu. Tę okazję wykorzystała firma Höcker Polytechnik, której zarząd planował poszerzenie działalności w zakresie technologii lakierowania powierzchni, aby móc zaoferować wysokiej jakości kompletne systemy w dziedzinie obróbki drewna i tworzyw sztucznych. Dzięki takiej współpracy firma Höcker Polytechnik zyskała jeszcze większe kompetencje oraz nowe rozwiązania, które są wykorzystywane w branży budowy maszyn, pojazdów szynowych, lotnictwa, rolnictwa czy urządzeń do wykorzystywania energii wiatrowej.

 

Nowy potencjał, nowe możliwości

Höcker Polytechnik przejął kluczowy dla firmy Pipgras Lackieranlagen GmbH  zakres usług handlowych i technicznych, a także usługi serwisowe i montaż. Cześć działalności firma Höcker Polytechnik przeniosła do swojej siedziby w Hilter (usługi handlowe), część odbywa się w zakupionych od Pipgras zakładach produkcyjnych. Kluczowe dla rozwoju produktu działy pozostaną w Hamburgu i planowany jest ich dalszy rozwój. Również technicy serwisowi są zatrudnieni w Hamburgu.
Steffen Pipgras pozostał na stanowisku konsultanta ds. kabin lakierniczych i technologii dla dużej sieci sprzedaży, współpracując z blisko 20 przedstawicielami handlowymi. Dzięki takiemu zasięgowi oddziaływania Höcker Polytechnik może dotrzeć na nowe rynki: do Francji, Szwajcarii, Austrii, Polski, Szwecji, Finlandii i Rosji, koncentrując się jednak przede wszystkim na obszarach niemieckojęzycznych. Połączenie znanych rozwiązań Pipgras otwiera nowe perspektywy dzięki dodatkowemu doświadczeniu Höcker Polytechnik GmbH. Producent urządzeń odpylających i filtracyjnych oczekuje teraz jeszcze większej różnorodności w zakresie zapytań projektowych od klientów, a co za tym idzie – nowych, ciekawych wyzwań.

Fuzja firm to świetny sposób na to, aby w nadchodzących latach Höcker Polytechnik mógł rozwijać swoje działania w zakresie technologii lakierniczej, tym bardziej, że na rynku rosną wymagania odnośnie najwyższej jakości powierzchni. Na tym obszarze firma Höcker Polytechnik koncentruje się wyłącznie na wymagających, a przede wszystkim niestandardowych rozwiązaniach. Ponieważ zakres usług obejmuje wiele sektorów, właśnie w tym segmencie rynku otwierają się interesujące możliwości rozwoju dla firmy producenta z Hilter.

Höcker Polytechnik na mocnej pozycji

Ostatnie dwa lata finansowe były dla Höcker Polytechnik zadowalające zarówno w sektorze urządzeń dostarczanych dla branży drzewnej, jak i w zakresie obróbki metali. W tych latach udało firmie nie tylko osiągnąć założone cele, ale nawet odnotować niewielki wzrost. Dzięki wciąż poszerzającej się gamie produktów, firma oferuje rozwiązania zarówno dla małych, rzemieślniczych zakładów stolarskich, jak i zaawansowane systemy przemysłowe, o ogromnych możliwościach odpylających, sięgających setek tysięcy metrów sześciennych na godzinę.

Obecnie produkcja i instalacja technologii odpylania i filtracji, a także związana z nimi technologia brykietowania stanowią około 70% sprzedaży. Pozostała część to działalność z zakresu wyposażania lakierni, a także rozdrabniaczy i przenośników.

Höcker Polytechnik dostarcza także rozwiązania dla dużych, przemysłowych zakładów obróbki drewna. Podobnie jak w innych obszarach działalności, również tutaj na pierwszym planie znajduje się optymalne zarządzanie kosztami (zarówno kosztami inwestycji, jak i eksploatacji). Ze względu na długi czas użytkowania, filtry i urządzenia odpylające Höcker Polytechnik bardzo szybko się amortyzują. Zatrudnieni w firmie inżynierowie zawsze koncentrują się na maksymalnej efektywności energetycznej opracowywanych rozwiązań. Efekt? Instalacje przemysłowe Höcker Polytechnik (na przykład w przemyśle meblarskim) działają średnio przez około 71.000 godzin przez 20 lat w systemie dwuzmianowym. W takiej skali nietrudno policzyć, że każdy zaoszczędzony kilowat to ogromny zysk dla inwestora.

 

Nie boją się wyzwań

Wśród zrealizowanych w ostatnim czasie przez Höcker Polytechnik inwestycji nie brakuje też instalacji dla branży drzewnej i meblarskiej. Często są to rozwiązania „szyte na miarę”, dopasowywane do specyfiki danego zakładu. Flagowym przykładem może być Isar-Würm-Lech GmbH z Landsbergu, gdzie została wykonana instalacja o mocy 80000 m³ na godzinę. Dotychczas wykonanie takiej instalacji w tak krótkim czasie i na stosunkowo niewielkiej przestrzeni uchodziło za niewykonalne. Niedawno ciekawe zlecenie firma Höcker Polytechnik otrzymała też z Finlandii. Zainstalowano tam urządzenia do brykietowania o wydajności 80 m³ dziennie.

Brykietowanie to dla Höcker Polytechnik bardzo ważny segment rynku, który generuje 20% obrotu. Brykieciarki są sprzedawane zarówno małym firmom, jak i zakładom przemysłowym oraz zajmującym się przetwórstwem metali. Są one często ostatnią deską ratunku jeśli chodzi o zagospodarowanie wiórów i pyłu zwłaszcza w Niemczech, gdzie przepisy zabraniają usuwania ich na wysypiska. Ponadto wiele odpadów poprodukcyjnych może dzięki brykieciarkom stać się cennym paliwem.

Fot. Höcker Polytechnik