GUMET wprowadza udoskonalenia w swoich flagowych produktach

Szlifierki PROFI 150, nacinarki ACM do deski podłogowej czy maszyny PL do strukturyzacji i szlifowania to urządzenia doskonale znane na rynku i cenione przez wielu producentów wyrobów z drewna. Dzięki ciągłemu rozwojowi produktów oraz wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań we flagowych seriach maszyn, firma GUMET jeszcze celniej odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Nowa seria PL – strukturyzacja i szlifowanie

Oscylujący ruch dysków planetarnych to technologia, na jakiej bazuje produkowana przez firmę GUMET nowa seria maszyn PL, przeznaczonych do strukturyzacji i szlifowania. Głowice planetarne mogą być wyposażone w lamelowe dyski szlifujące lub dyski do strukturyzacji. Kinematyka pracy dysków umożliwia głęboką i równomierną obróbkę powierzchni, dzięki czemu uzyskać można strukturę zbliżoną do piaskowania. Ten złożonych ruch można także wykorzystać w szlifowaniu i matowieniu zarówno elementów płaskich, jak i frezowanych, takich jak fronty meblowe oraz drzwi.

Ulepszoną wersję urządzeń z serii PL charakteryzuje ponadto zabudowana konstrukcja ramy, dzięki czemu maszyna jest bezpieczniejsza w obsłudze oraz lepiej odpylona, co jest odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Równie ważnym aspektem było uproszczenie obsługi, co umożliwia niezależna regulacja rolek dociskających oraz zastosowanie systemu szybkiej wymiany szczotek walcowych. Klient ma możliwość wyboru rodzaju oraz ilości sekcji roboczych. Możliwe jest wyposażenie maszyny w szczotki walcowe o mocy od 3 do 11 kW, oscylujące stacje dysków planetarnych lub sekcję szlifu poprzecznego.

Konstrukcja maszyny umożliwia bezpieczną obróbkę elementów o długości od 350 lub 460 mm. W przypadku potrzeby szlifowania krótszych elementów proponowane jest zastosowanie podciśnieniowego stołu posuwu. Maszyna jest przystosowana do pracy w linii produkcyjnej. Istnieją dwie opcje sterowania: za pomocą standardowych potencjometrów, przycisków i korb lub za pośrednictwem dotykowego panelu PLC z pamięcią ustawień. Maszyny dostępne są w kilku szerokościach: 1000, 1350 lub 1600 mm.

– Ponadto wyposażyliśmy maszyny serii PL w stacje szlifowania poprzecznego. Wykorzystanie oscylującego trzewika umożliwia uzyskanie efektu cięcia piłą na powierzchni, co jest rozwiązaniem szczególnie pożądanym w przypadku producentów podłóg – podkreśla Szymon Gumiński z firmy GUMET.

 

Obróbka wzdłużna – szlifierki PROFI 150

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań z oferty firmy GUMET są szlifierki z serii PROFI 150, które stanowią bazę dla zaawansowanej linii szlifującej. Szlifowanie odbywa się przy użyciu dowolnej ilości szczotek – górnych, dolnych lub bocznych. Każda z głowic posiada precyzyjną regulację odległości od elementu oraz kąta pochylenia. Prędkości obrotowe szczotek oraz posuw są płynnie regulowane, dzięki czemu można dostosować tempo obróbki do zróżnicowanej produkcji. Szerokość robocza maszyny wynosi 150 mm i jest wystarczająca przy produkcji listew i innych elementów wzdłużnych.

 

Nacinarka ACM

Poprzeczne podcięcia na spodniej stronie deski podłogowej pozwala na jej odprężenie i zwiększenie elastyczności. Wielu producentów warstwowych podłóg drewnianych, podążając za panującymi trendami i wymaganiami klientów, stosuje właśnie takie rozwiązanie. Do nich kierowane są maszyny z serii ACM.

Nacinarka ACM umożliwia precyzyjne określenie odległości nacięć od początku i końca deski, a także ich głębokości. Programowalna jest również długość deski, a klient ma możliwość wyboru rozstawu i szerokości nacięć. Maszyna może pracować w połączeniu z podajnikiem buforowym oraz stołem odbiorczym. Dzięki temu do jej obsługi zaangażowana będzie tylko jedna osoba.

 

Fot. Gumet