Fiddes – dla piękna drewna

Od kilku lat daje się zaobserwować na rynku wnętrzarskim powrót do naturalnych surowców, takich jak cegła, beton i drewno. Z jednej strony w nasze wyobrażenie o idealnym wnętrzu wkrada się nowoczesny minimalizm, z drugiej natomiast – z racji odciążenia przestrzeni – tęsknimy za odrobiną ciepła, antycznego charakteru, patyny. Trend ten doskonale widać również w przemyśle meblarskim i parkieciarskim. Przygaszona kolorystyka, liczne postarzenia i przecierki można doskonale zaobserwować na popularnych wzorach płyt meblowych czy paneli. Klienci oczekują równie atrakcyjnych efektów na oryginalnym drewnie, nie zawsze wiedząc, jak tego typu efekty uzyskać. Z pomocą mogą tu przyjść środki do uszlachetniania drewna brytyjskiej firmy Fiddes & Son, której importerem na naszym rynku jest firma madrona.pl.

Podstawowym i najpopularniejszym obecnie produktem firmy Fiddes są twarde olejowoski – hard wax oil. Produkty te służą do uszlachetniania podłóg, schodów, mebli, blatów roboczych oraz wszelkich elementów drewnianych wewnątrz pomieszczeń. Tworzą one odporną i niezwykle estetyczną powłokę, ponadto spełniają normę EN71,3, co pozwala stosować je na meble i zabawki dziecięce. Olejowoski bezbarwne dostępne są w 4 stopniach połysku: silnym macie (efekt surowego drewna), macie, satynie oraz półpołysku. Nadają się zarówno na drewno surowe, jak też zabarwione bejcami firmy Fiddes. Trzeba wspomnieć, że poza olejowoskami bezbarwnymi firma Fiddes posiada też olejowoski barwione w kilkunastu kolorach. Wersje barwione produktu oferują ciekawą kolorystykę, w tym modne odcienie bieli i szarości. Barwione olejowoski dają transparentne zabarwienie drewna, podkreślają jego pory i usłojenie, co najładniejsze efekty pozwala uzyskać na drewnie dębowym, jesionowym czy na orzechu. Trzeba też wspomnieć o możliwości nanoszenia ich na już zabejcowane drewno, dzięki czemu uzyskuje się efekt patyn, postarzeń i lekkich przecierek.

Bejce nitro-olejowe

Intensywniejsze zabarwienie drewna pozwalają uzyskać bejce tego producenta. W ofercie znajdziemy bejce wodne, spirytusowe oraz nitro-olejne. Wszystkie bejce Fiddes można nanosić ręcznie (za pomocą pędzla, gąbki, szmatki), poprzez zanurzenie oraz natrysk. Najpopularniejszym typem bejc do stosowania pod olejowoski firmy Fiddes są bejce nitro-olejowe. Ich specjalna formulacja pozwala na nanoszenie ręczne bez ryzyka powstania plam czy nakładek. Bejce te dostępne są w 10 kolorach, w tym aż trzy z nich oferują efekt naturalnego drewna. Produkty te – z racji łatwości nanoszenia – największą popularnością cieszą się wśród parkieciarzy oraz na przykład producentów stołów i drzwi. Cechuje je intensywna, piękna kolorystyka oraz lekkie wyrównanie. Są doskonałą bazą kolorystyczną pod skontrastowane (najczęściej białe i szare) olejowoski. Dedykowany rozcieńczalnik pozwala na dowolne rozcieńczanie produktu aż do uzyskania minimalnych podbarwień drewna. Doskonale sprawdzają się na wszystkich gatunkach, nie wymazują się podczas ręcznej aplikacji lakieru czy olejowosku.

Bejce spirytusowe NGR

Równie intensywną kolorystykę, choć zupełnie odmienne efekty estetyczne, oferują bejce spirytusowe NGR (non grain raising – niepodnoszące włókien). Bejce te cechuje doskonała wydajność, łatwość nanoszenia oraz szybkie schnięcie. Co jednak najważniejsze, pozwalają one na piękne podkreślenie wszystkich cech drewna i jego usłojenia. Jest to bardzo popularny typ bejc przeznaczonych głównie do dębu i sosny, choć też niezwykle popularnych przy barwieniu drewna bukowego, gdy chcemy mu dodać dynamiki i antycznego charakteru. Podobnie jak w wypadku bejc nitro-olejowych bejce NGR można wielokrotnie rozcieńczać dedykowanym rozcieńczalnikiem w celu uzyskania modnych, delikatnych kolorów podkreślających urodę drewna.

Bejce wodne

Ostatnią grupę bejc producenta stanowią bejce wodne. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się silne, spokojne wybarwienie o dużym wyrównaniu. Doskonale sprawdzają się one na większości gatunków, są w pełni kompatybilne z wszystkimi produktami firmy Fiddes do wykańczania powierzchni. Oferują efektowny, „masywny” wygląd meblom czy podłogom, posiadają doskonałą wydajność, a rozcieńczenie ich wodą oraz możliwość mieszania ze sobą i z dedykowanymi koncentratami pozwala na uzyskanie indywidualnej kolorystyki.

Różnorodność środków do barwienia drewna, zastosowanie doskonałych barwników i specjalnych formulacji pozwala na piękne i efektowne wybarwienie mebli, blatów czy podłóg. W związku z tym coraz większa grupa parkieciarzy, stolarzy czy wielbicieli DIY sięga po produkty z zielonym logo firmy Fiddes.