FANUM wśród laureatów Złotego Medalu kolejnej edycji DREMY

Każdy rok przynosi nowe rozwiązania techniczne w maszynach i urządzeniach oferowanych dla przemysłu meblarskiego i drzewnego. Producenci starają się wyposażyć swoje produkty w coraz bardziej użyteczne funkcje. Z drugiej stron, planując inwestycje, przyszli użytkownicy maszyn bacznie przyglądają się aktualnej ofercie rynkowej. Wszelkiego rodzaju innowacje znajdują uznanie nie tylko wśród przemysłowców, ale są też nagradzane przez organizatorów targów i wystaw. Wśród tegorocznych laureatów Złotego Medalu targów DREMA znalazła się ponownie podkarpacka firma FANUM, producent wysokiej klasy centrów obróbczych sterowanych CNC.

 

Użytkownicy maszyn i urządzeń we wszystkich branżach przemysłu, wyszukując nowinki techniczne zwracają uwagę nie tylko na elementy przynoszące bezpośrednie usprawnienie pracy i powiększenie produktywności, ale również takie, które w sytuacjach awaryjnych pomagają jak najszybciej rozwiązać bieżące problemy. Właśnie tego rodzaju układ stał się przedmiotem wyróżnienia firmy FANUM w tym roku.

Maszyny sterowane numerycznie są bardzo użytecznymi i już od lat powszechnie stosowanymi urządzeniami przy produkcji wielu wyrobów. Niestety, podczas pracy zdarzają się nagłe, nieprzewidziane sytuacje, jak np. uszkodzenie materiału obrabianego, którego odłamki są w stanie zablokować któryś z mechanizmów maszyny. Może się też zdarzyć niezamierzony błąd operatora, w wyniku którego najczęściej następuje kolizja głowicy roboczej z innym podzespołem maszyny. Konstruktorzy maszyn oczywiście biorą pod uwagę takie sytuacje i przewidują wyposażenie maszyny w odpowiednie sprzęgła przeciążeniowe i inne, podobne zabezpieczenia. Jednak w następstwie nieprzewidzianej sytuacji zostaje naruszona geometria maszyny i nie jest możliwe prawidłowe wykonywanie zadanej pracy. Dla przywrócenia pełnej sprawności urządzeń jest konieczne wykonanie ponownego kalibrowania. Aby wykonać taką procedurę, jest potrzebny odpowiednio wykwalifikowany personel i specjalistyczne przyrządy, co w warunkach fabryki nie zawsze jest dostępne.

Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, firma FANUM opracowała system automatycznej kalibracji maszyny. W sterowniku maszyny jest zapisana odpowiednia procedura, która po uruchomieniu przez operatora jest wykonywana automatycznie. Do wykonania automatycznej kalibracji jest potrzebna dotykowa sonda pomiarowa, którą operator umieszcza w miejsce narzędzia roboczego. Wszystkie powyższe czynności zajmują zaledwie kilka minut. Po ich zakończeniu wyniki pomiarów są zapisywane w pamięci sterownika maszyny i na ich podstawie następuje automatyczna korekta parametrów ustawienia maszyny.

 

Nowości w ofercie FANUM

W ostatnich dwóch latach firma FANUM rozpoczęła budowę maszyn wielowrzecionowych, skierowanych dla fabryk produkujących długie serie mebli i ich podzespołów. Do takich zastosowań często są potrzebne maszyny wielogłowicowe o dużych rozmiarach. W odniesieniu do takich zamówień, powstały maszyny, w których pracuje jednocześnie 6, a nawet 8 narzędzi. Wszystko to dla zapewnienia bardzo wysokiej wydajności produkcji. Takie obrabiarki pracują m.in. w firmach jak BEROTU z Nowego Tomyśla.

 

Maszyny o wielu funkcjach

Na potrzeby innej, dużej fabryki powstała konstrukcja z dwoma stołami podciśnieniowymi o wymiarach 2,2m x 2,5m – Sigma L. Aby umożliwić pracę z wykorzystaniem tak dużych powierzchni, musiała powstać nowa konstrukcja: trójkolumnowa brama o rozpiętości 12 m. Maszyna ta pracuje już od prawie roku w jeleniogórskiej fabryce ZORKA. Zespołem roboczym jest tutaj zespół trzech identycznych elektrowrzecion, z których każde jest wyposażone w indywidualny 8-pozycyjny magazynek narzędzi i towarzyszącą mu dodatkową, wielowrzecionową głowicę wiertarską. Oprócz wrzecion wiertarskich rozstawionych w standardowym rozstawie 32 mm, na wyposażeniu są dodatkowe wrzeciona z piłami tarczowymi do rowkowania obrabianych płyt. Maszyna Sigma L może pracować nie tylko standardowymi narzędziami, ale też złożonymi agregatami roboczymi. Obrabiarka ta stała się mocnym uzupełnieniem zasobów produkcyjnych fabryki.

 

Centra obróbcze z wieloma osiami interpolowanymi

Inny rodzaj maszyn dedykowanych do wielkoseryjnej produkcji, to centra obróbcze o 10 i więcej, jednocześnie interpolowanych osiach. Prezentują one daleko wyższy niż opisane wcześniej stopień zaawansowania technicznego, gdyż jest tutaj wykonywana obróbka 3D jednocześnie przez dwie głowice robocze.

Dual – pierwsza 2-głowicowa wersja bramowej maszyny Sigma powstała w FANUM ponad dwa lata temu również dla dużej firmy meblarskiej z Wielkopolski. Powiększono nie tylko liczbę zespołów mechanicznych i elektromechanicznych, ale również liczbę osi interpolowanych. Sigma Dual posiada dwie identyczne głowice robocze, które pracują w systemie 5 jednocześnie interpolowanych osi. Rozbudowa konstrukcji była możliwa dzięki dużemu doświadczeniu w programowaniu i stosowaniu we wszystkich budowanych przez FANUM maszynach, wysoko wydajnych sterowników CNC marki OSAI.

Wśród użytkowników podwójnych maszyn 5-osiowych jest też znana na całym świecie firma FAKRO z Nowego Sącza. W jednym z jej oddziałów Sigma Dual służy do obróbki elementów i podzespołów okien dachowych i schodów strychowych. Maszyna ta jest wyposażona w specjalnie skonstruowane na potrzeby FAKRO, wielowrzecionowe głowice rewolwerowe z elektrowrzecionami o różnej mocy (7,5 i 12 kW) oraz konstrukcji dostosowanej do bieżących potrzeb. W obu głowicach jedno z elektrowrzecion (to o większej mocy) posiada możliwość współpracy z magazynkiem do automatycznej wymiany narzędzi. Przy wykonywaniu podstawowych zadań produkcyjnych nie ma potrzeby wymiany narzędzi podczas pracy, co skutkuje uzyskaniem bardzo wysokiej wydajności maszyny. Gdy potrzeba wykonywać obróbkę bardziej skomplikowanych elementów, można też skorzystać z funkcji wymiany automatycznej. Każda z głowic ma wtedy do dyspozycji odrębny magazynek mieszczący po 6 narzędzi.

 

Frezowanie na „okrągło”

Jedna z niedawno zamówionych w FANUM maszyn wielogłowicowych została na życzenie klienta – fabryki Dolux-M z Boreczna, wyposażona w dodatkową przystawkę tokarską. Nie ma ona pełnych funkcji typowej tokarki (toczenie szybkobieżne) – maksymalna szybkość obrotowa wynosi tutaj tylko 50 obr./min, ale jest to w zupełności wystarczająca wartość, gdyż służy do frezowania dowolnych profili i konturów na obwodzie elementów obłych, jak np. nogi do stołów, tralki, itp. Element obrabiany jest zamocowany w kłach, jak w zwykłej tokarce, a wrzeciono jest dodatkową osią interpolowaną. Poprzez dowolne obracanie elementu wokół jego osi wzdłużnej, możliwe jest wykonanie zdobień, złączy, otworów lub innych operacji w sposób ciągły lub przerywany na całym jego obwodzie.

 

Ciągły rozwój oferty FANUM

Maszyny wielogłowicowe mają zwykle o wiele większe gabaryty i zakresy osi niż ich prostsze odpowiedniki. Aby móc sprostać bardzo wysokim wymaganiom nowej grupy klientów, w FANUM musiały być poczynione odpowiednie inwestycje. Wcześniej zakupiono kilka olbrzymich, sterownych numerycznie obrabiarek, które umożliwiają obróbkę elementów konstrukcyjnych o długości nawet do 10 m. Dział techniczny został wyposażony w bardzo wysokiej klasy sprzęt kontrolno-pomiarowy, dzięki czemu obecnie mogą być w FANUM budowane maszyny o wiele większe niż to ma miejsce w przypadku zamówień od firm meblarskich.

Powstałe nowe możliwości wytwórcze zostały bardzo szybko wykorzystane do szerszego wejścia na te rynki, na których zachodzi konieczność obróbki materiałów o właściwościach podobnych do drewna (tworzywa sztuczne, kompozyty polimerowe, aluminium, itp.). Mowa tutaj o produkcji modeli odlewniczych, modeli kadłubów jachtów i łodzi oraz elementów poszycia pojazdów drogowych i szynowych.

Na potrzeby tych branży przemysłu powstają maszyny o wspólnej nazwie – Lambda. Są one budowane w kilku wersjach i o wielkości dostępnej przestrzeni roboczej od ok. 2 metrów i 700 mm w osi pionowej do wartości ponad 6 m szerokości i ponad 25 m długości. Wartość skoku w osi pionowej Z też osiągnęła imponujące rozmiary: 4 metry!

Maszyny o takich wymiarach zostały zakupione m.in. przez jedną z największych polskich stoczni jachtowych – Delphia z Olecka.

Łącząc powyższe wartości i przykładając wielką uwagę do niezawodnej i szybkiej obsługi serwisowej swych klientów, FANUM buduje coraz bardziej znaczącą i stabilną pozycję na rynku, wśród producentów maszyn zaawansowanych technologicznie i o wszechstronnym zastosowaniu.

http://www.fanum.pl/

Fot. Fanum

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług