Energooszczędna pilarka – nowy model od ZM Jabłoński

W ofercie firmy ZM Jabłoński dotychczas można było wybierać pomiędzy pilarkami taśmowymi ze skośną taśmą wyposażonymi w koła piły o średnicach 1,2 m i 1,5 m. Od niedawna dostępna jest również najnowsza wersja z kołem piły o średnicy 1,3 m. Jest to pilarka PTP1309, która napędzana silnikiem 75 kW może pracować z użyciem piły taśmowej o szerokości 140 lub 160 mm. W przypadku zastosowania piły taśmowej o szerokości 200 mm w maszynach serii PTP 1500, w maszynie instalowany jest silnik do 90 kW.

– Nowością wprowadzoną w tej pilarce jest szybsza hydraulika na wózku wożącym kłody, który został też dodatkowo wzmocniony i waży teraz 5,5 tony. Zastosowanie cięższych wózków, również w innych pilarkach, znacząco przedłuża ich żywotność, a wykonanie z użyciem prowadnic liniowych eliminuje ryzyko niestabilnej pracy i luzów, zapewniając wieloletnią pracę całej maszyny – mówi Marek Jabłoński, prezes ZM Jabłoński.

Ukłonem w stronę użytkowników jest również system centralnego smarowania, co eliminuje czasochłonne prace konserwacyjne (smarowanie kilkudziesięciu punktów smarnych) i przestoje. Operator maszyny musi jedynie co jakiś czas uzupełniać zbiornik z olejem.

Maszyna wyposażona jest ponadto w system smarowania mgłą olejową, który sprawdza się szczególnie przy cięciu drewna liściastego, zwłaszcza dębiny.

– Podczas cięcia dębiny częstym problemem jest ugniatanie się trociny na czubku zęba tuż za stellitem, co znacząco pogarsza prędkość i jakość cięcia. Tradycyjnym rozwiązaniem jest natrysk wody, jednak zimą na nieogrzewanych halach może to być problemem. System smarowania mgłą olejową pozwala wyeliminować problem z ugniataniem się trociny na czubku zęba, bo piła przechodząc przez dyszę smarowania ma nawilżony cały ząb, co ogranicza adhezję i obklejanie się piły – wyjaśnia Marek Jabłoński.

Energooszczędność w cenie

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, na którym bardzo poszukiwane są urządzenia energooszczędne, firma ZM Jabłoński wprowadziła w pilarce PP1309 rozwiązanie, które pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności.

– W tym modelu udoskonaliliśmy system odzyskiwania energii powstałej z jazdy wózka drewna. Wózek ma napęd elektryczny, ale nie tylko pobiera on energię elektryczną. Przy każdym jego hamowaniu jest ona również odzyskiwana, a następnie oddawana i wykorzystywana do napędzania silnika głównego – wyjaśnia Marek Jabłoński.

Do kłód od 30 do 80 cm

Prześwit w ślizgach w pilarce ma szerokość 90 cm, a odsunięcie wózka wynosi 85 cm, przez co sprawdzi się ona podczas cięcia kłód o najbardziej typowych średnicach (od 30 do 80 cm). Maszyna posiada płynną regulację prędkości skrawania, hydrauliczny naciąg taśmy z automatyczną kompensacją napięcia ślizgi z automatycznym odsunięciem i – opcjonalnie – korowarkę. Długość cięcia zależy od indywidualnych potrzeb klienta, a długi wózek dostępny także w wersji rozsuwanej, co pozwala na rozcinanie drewna o długości nawet 6-8 m. Zespół podwójnego wózka rozsuwanego pozwala stabilnie zamocować kłody, które mają tendencję do odprężania się przy cięciu (np. dębowe). W przypadku wyposażenia wózka w cztery imaki, dwa skrajne można rozmieścić gęściej w zestawie, co pozwoli na zachowanie równoległości podczas cięcia kłody.

Znacznym ułatwieniem dla operatora jest pełna, hydrauliczna manipulacja kłodą, duża prędkość rozkleszczania/ zakleszczania oraz dosuw kłody przez serwonapęd.

W nowym modelu producent zachował ponadto wszystkie wcześniej wprowadzone udogodnienia, takie jak fotel skórzany dla operatora czy radio i kabina z bezpieczną szybą. Maszyna wykonywana jest zgodnie z wytycznymi klienta i dostarczana jako kompletne rozwiązanie z wygodnym i przede wszystkim – bezpiecznym – stanowiskiem operatora, który nie musi zamawiać dodatkowych elementów, żeby eksploatować pilarkę.

Fot. ZM Jabłoński

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług