dav

Jak efektywnie zagospodarować zrębki drewna?

Rębak Skorpion 250 L firmy Teknamotor to wszechstronna maszyna dedykowana dla firm komunalnych i drogowych, pozwalająca na bardzo wygodną pracę w terenie miejskim i na poboczach dróg. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym zastosowanym w rębaku sprawdzi się on też w branży leśnej, gdzie obrotowy korpus maszyny ułatwi załadunek gałęzi do gardzieli rębaka.

 

Maksymalna średnica rozdrabnianych gałęzi 20 cm oraz gardziel rębaka o wymiarach 420 mm (szerokość) i 255 mm (wysokość) sprawia, że Skorpion 250 L świetnie sprawdzi się przy rozdrabnianiu pni drzew oraz rozłożystych gałęziach.

System napędowy w rębaku Skorpion 250 L stanowi trzycylindrowy silnik diesla firmy Lombardini (moc 40,1 KM) chłodzony cieczą. Silnik rębaka jest w standardzie zabudowany maską typu „silent”. Taka zabudowa charakteryzuje się niskim poziomem emitowanego hałasu i drgań silnika, dlatego urządzenie może z powodzeniem pracować w terenach zabudowanych. W celu utrzymania kilkugodzinnej, ciągłej pracy rębaka, zainstalowany jest w nim zbiornik paliwa o pojemności 40 l. Rębak wyposażony jest w sprzęgło cierne rozłączne, którego zadaniem jest rozłączenie napędu silnika od tarczy tnącej w celu płynnego uruchomienia silnika.

 

Dwukrotnie wydłużony czas używania noży tnących

W rębaku Skorpion 250 L układ tnący stanowi tarcza wyposażona w dwa noże tnące, współpracująca z dwoma nożami podporowymi. Żywotność noży tnących została zoptymalizowana poprzez ich obustronne zaostrzenie, co pozwala na obracanie ich o 180o, a w efekcie dwukrotnie dłuższe ich używanie. Wszystkie noże są wykonane z odpowiednio dobranych stali narzędziowych oraz poddane profesjonalnej obróbce cieplnej. Dodatkowo tarcza rębaka spełnia również zadanie wentylatora i wyrzuca uzyskany zrębek przez rurę wyrzutową z możliwością ustawienia jej w jakimkolwiek kierunku na pełnym promieniu 360°.

Rębak Skorpion 250 L wyposażony jest w obrotnicę, umożliwia ona obrót korpusu maszyny o 360o i ustawienie gardzieli w miejsca składowania drewna do zrębkowania. System podawania materiału składa się z układu dwóch rolek wciągających napędzanych osobnymi silnikami hydraulicznymi z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku.

 

Bezpieczna i wygodna praca

Nad bezpieczeństwem operatora rębaka Skorpion 250 L czuwa linkowy wyłącznik bezpieczeństwa, który poprzez pociągnięcie linki w dowolną stronę powoduje zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego. Odblokowanie układu następuje przez wciśnięcie przycisku „Reset”, następnie – aby powrócić do cyklu pracy rębaka (wciągania materiału), należy wcisnąć przycisk „Do przodu”. Zatrzymanie układu podawczego następuje również poprzez wciśniecie przycisku „STOP AWARYJNY”.

W standardzie rębak jest wyposażony w jeden z najnowocześniejszych elektronicznych systemów No-stress dostępnych na rynku europejskim, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. Edytowalne oprogramowanie systemu antyprzeciążeniowego No-stress pozwala w prosty sposób na zmianę ustawień pracy maszyny i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Program „grube drewno” / „cienkie drewno” umożliwia szybką zmianę trybu pracy rębaka celem dostosowania do aktualnie rozdrabnianego materiału i efektywniejszej pracy rębaka. System ten ma wbudowany licznik motogodzin.

Rębak Skorpion 250 L otrzymał europejską homologację, która pozwala na rejestrację maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego. Rębak wyposażony jest w hamulec najazdowy i postojowy, LED-owe oświetlenie drogowe oraz urządzenie najazdowe (dyszel holowniczy) z regulowaną wysokością zaczepu (do wyboru zaczep kulowy bądź oczko DIN).

Uzyskany poprzez proces zrębkowania zrębek może zostać wykorzystany do bezpośredniego spalania w piecach, do produkcji kompostu, do celów dekoracyjnych oraz po wtórnym rozdrobnieniu przez młyn bijakowy jako surowiec do produkcji brykietu i pelletu.

http://www.teknamotor.pl/

Fot. Teknamotor

error: Content is protected !!