Cięcie w dowolnych warunkach – system Festool dla budownictwa drewnianego

Żywotność i trwałość jest w budownictwie drewnianym równie istotna, co wydajność i precyzja cięcia. Firma Festool oferuje szeroki asortyment pilarek do różnorodnych zastosowań, m.in. ręczne pilarki tarczowe z szynami prowadzącymi i prowadnicami FSK, wyrzynarki, pilarki mieczowe, ukośnice oraz pilarki stolikowe do zastosowań mobilnych. Każda z nich wyposażona jest w bezawaryjny silnik, a wersje bezprzewodowe posiadają wydajne akumulatory wykorzystujące technologię Airstream. Wszystko to jest zamknięte w lekkiej, kompaktowej i ergonomicznej konstrukcji.

 

Ciesielstwo podlega ciągłemu rozwojowi i modernizacji. Uprzemysłowienie stało się pomocne przy produkcji konstrukcji dachowych i budowie drewnianych ram. Dzięki swoim kompetencjom branżowym i technologicznym, Festool idzie z duchem czasu i stale opracowuje nowe produkty, które charakteryzuje długa żywotność, wytrzymałość, niezawodność, precyzja, wydajność, ergonomia oraz ciekawy design. Świetnym przykładem może być akumulatorowa pilarka do materiałów izolacyjnych ISC 240, nowa generacja ręcznych pilarek tarczowych HKC 55, HK 55 i HK 85 z systemem do przycinania oraz ukośnica KAPEX KS 60.

 

Ręczne pilarki tarczowe – warto je mieć przy sobie

Ręczne pilarki tarczowe HKC 55, HK 55 i HK 85 to nowa generacja wydajnych pilarek z osłoną wahadłową oraz elastycznym systemem prowadnic FSK o trzech długościach: 240, 420 i 670 mm. Zarówno akumulatorowa ręczna pilarka tarczowa HKC 55, jak i jej warianty przewodowe HK 55 i HK 85 można zestawiać z prowadnicami FSK. Ręczną pilarkę tarczową i prowadnicę można szybko i łatwo łączyć oraz rozdzielać. Regulowana przykładnica kątowa pomaga w wykonywaniu dokładnych i powtarzalnych cięć pod kątem od 0° do 60° w obydwu kierunkach (na przykład podczas przycinania płyt, belek dachowych, desek szalunkowych i elementów drewnianych konstrukcji nośnych). Ręczne pilarki tarczowe wyposażone są w mocne silniki zapewniające maksymalną wydajność cięcia. Można je stosować zarówno w warsztacie, jak i na placu budowy. Klin prowadzący umożliwia swobodne i pewne cięcie, ponieważ jest sprężyście osadzony w osłonie wahadłowej. Zarówno wariant akumulatorowy HKC 55, jak i wariant przewodowy HK 55, idealnie nadają się do seryjnych cięć do głębokości 55 mm, dzięki funkcji zagłębiania i regulacji kąta nachylenia do 50°. Silnik HK 85 o mocy 2300 W zapewnia szybki postęp prac. Zakres zastosowań pilarki jest szeroki, gdyż można ją zmienić we frezarkę do wykonywania wpustów poprzecznych i wzdłużnych. Dzięki systemowi do cięcia i systemowi prowadnic, każde cięcie jest efektywne, szybkie i precyzyjne. Nie należy zapominać także o sprawdzonej ręcznej pilarce tarczowej TS 55 oraz jej wariancie akumulatorowym – TSC 55. Obie pilarki są cenione w branży ze względu na możliwość wykonywania precyzyjnych cięć wgłębnych. Dodatkowo Festool oferuje tarcze pilarskie do każdego zastosowania, na przykład do cięć wzdłużnych w litym drewnie czy tarczę do cięcia płyt warstwowych.

 

Kolekcja ukośnic KAPEX

Najmłodszym członkiem rodziny KAPEX jest ukośnica KAPEX KS 60, uhonorowana złotą nagrodą iF Design 2017. Nowa KAPEX KS 60 Festool to mobilna, poręczna, a zarazem niezwykle precyzyjna i elastyczna ukośnica, przeznaczona do zastosowania w budownictwie drewnianym. Dzięki ergonomicznie rozmieszczonym uchwytom, praktycznemu nawijaniu przewodu i zabezpieczeniu transportowemu, nowa KS 60 jest wprost idealną towarzyszką na placu budowy. Do tego dochodzą kompaktowa konstrukcja i łatwa obsługa. Obustronny kąt ukosu do 60 stopni i obustronny kąt nachylenia do 46 stopni umożliwiają zastosowanie kompaktowej ukośnicy do wykonywania precyzyjnych cięć, również podczas pracy mobilnej. Szczególnie praktyczna jest lampka LED, powodująca dokładne i pozbawione zniekształceń rzutowanie cienia piły, który wskazujące linię cięcia na obrabianym elemencie. Przegląd asortymentu ukośnic KAPEX można znaleźć na stronie www.festool.pl.

 

Cięcie materiałów izolacyjnych: szybko, czysto i mobilnie

Festool oferuje szeroki asortyment wydajnych narzędzi do obróbki materiałów izolacyjnych. Pilarki mieczowe Univers SSU 200 i IS 330 to specjalistyczne narzędzia do cięcia twardych włókien drzewnych oraz płyt poliuretanowych i polistyrenowych. Precyzyjne cięcia są możliwe dzięki specjalnej konstrukcji stołu odlanego z aluminium z wpustem umożliwiającym zastosowanie szyny prowadzącej i wykonywanie cięć pod kątem do 60°. Nowa akumulatorowa pilarka do materiałów izolacyjnych ISC 240 stanowi idealne uzupełnienie systemu Festool. Umożliwia ona mobilne cięcie materiałów z elastycznych włókien mineralnych i naturalnych o grubości do 350 mm.

 

Uniwersalna maszyna typu kombi

HK 132 E łączy w sobie trzy maszyny. Umożliwia ona cięcie o głębokości do 132 mm, co czyni z niej prawdziwą pilarkę „dwunastkę”. Ponadto solidną ręczną pilarkę tarczową można bez wysiłku zmienić w niezawodną frezarkę do zaciosów. HK 132 może też stać się frezarką do wręgów, która umożliwia na przykład obróbkę czopów na całych belkach.

 

Wydajny system 18 V

System 18 V Festool obejmuje szereg najwyższej jakości urządzeń akumulatorowych, dzięki którym cieśla może pracować elastycznie i niezależnie od przewodu zasilającego. System 18 V cechuje możliwość pracy bezprzewodowej, niska waga, wysoka wytrzymałość i szybkie ładowanie. Obejmuje on akumulatory o trzech pojemnościach: 3,1 Ah, 5,2 Ah oraz 6,2 Ah, a także ładowarki: TCL 6 i SCA 8. W przypadku większości urządzeń użytkownik może elastycznie dobrać akumulator, który będzie odpowiedni do danego zastosowania i potrzeb: lekki akumulator 3,1 Ah Compact, standardowy akumulator 5,2 Ah lub akumulator 6,2 Ah o najdłuższym czasie pracy. System ładowania Airstream, składający się z szybkiej ładowarki Airstream SCA 8 oraz akumulatorów BP 18 Li 5,2 AS i BP 18 Li 6,2 AS, skraca czas chłodzenia akumulatorów, a przez to także cały proces ładowania o 65%. Dzięki temu akumulatory są szybciej gotowe do użytku, a pracę można wykonywać bez przerw.

https://www.festool.pl/

Fot. Festool