Bezproblemowa eksploatacja maszyn przez lata

Firma WIREX ma w swojej ofercie maszyny takie jak: traki poziome i pionowe, ostrzarki, obrzynarki, wielopiły, odciągi, podajniki oraz szereg dodatkowych akcesoriów. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją ofertę o projekty kompleksowych linii do przetarcia kłody. Tartaki „szyte na miarę” cieszą się coraz większą popularnością. Zwiększenie mocy przerobowej tartaku przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów operacyjnych (pracownicy, transport, magazynowanie), jest argumentem, który przekonuje coraz większą rzeszę przedsiębiorców do zmiany organizacji pracy na bardziej zautomatyzowaną.

 

Firma  WIREX już od ponad 28 lat buduje maszyny tartaczne, niezmiennie stawiając na pierwszym miejscu troskę o dobro klienta i jakość oferowanych produktów. Usytuowana między Bełchatowem a Wieluniem rodzinna firma z Kiełczygłowa ceniona jest w środowisku tartaczników głównie za doskonały kontakt z klientem, indywidualne podejście i maszyny, które doskonale wykonują swoją pracę nawet po wielu latach użytkowania.

 

Linie szyte na miarę

Odręczny szkic hali, kilka zdjęć i rozmowa wystarczają, aby firma  WIREX przygotowała wizualizację oraz wstępny schemat ideowy tartaku dopasowanego do specyfikacji produkcji danego przedsiębiorstwa.

Ścisła współpraca z klientem to w tym przypadku klucz do sukcesu. Dobra komunikacja i otwartość pomagają uzyskać świetne rezultaty. Najwymowniejszym tego przykładem może być kompleksowa linia zbudowana niedawno dla producenta palet z województwa zachodniopomorskiego.

 

Elastyczna linia do zadań specjalnych

Położenie hali produkcyjnej bardzo blisko granicy działki oraz zasieków na zrębkę wymusiło potrzebę zaprojektowania zestawu specjalnych podajników, które pokierują kłodę między tymi przeszkodami. W skład zestawu wchodził 8-metrowy, 3-torowy magazyn LPW, dwa podajniki wzdłużne (w przyszłości umożliwią klientowi montaż korowarki kłody), automatyczne ramię spychające oraz bufor surowca. Nad ciągłością pracy układu czuwa sterownik PLC połączony z zestawem dziesięciu odpornych na warunki atmosferyczne czujników optycznych. Operator maszyny poprzez zestaw kamer jest w stanie nadzorować pracę podajników zewnętrznych, a zamocowane ogrodzenia zwiększają znacznie bezpieczeństwo osób postronnych.

Sercem linii jest pilarka taśmowa pionowa dwugłowicowa CZP-2/ZM przystosowana do obróbki kłody o średnicy do 420 mm. Stół odbiorczy dostarcza pracownikowi oflisy na ergonomicznej wysokości i w bezpiecznej odległości od strefy cięcia. Maszyna wyposażona została w obracarkę kłody, która pozwala operatorowi wybrać najbardziej optymalną pozycję bazową cięcia. Stanowisko operatorskie zostało umieszczone na podwyższeniu, dając pogląd na całość urządzeń pracujących w hali.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, na linii produkcyjnej zainstalowano rozrzynarkę taśmową poziomą pozwalającą na to, aby w razie potrzeby przeciąć środkową pryzmę na pół. Rozwiązanie to zwiększa efektywność przetarcia kłody o większej średnicy. Po przecięciu pryzmy są „rozpiętrowane” i ustawione zgodnie z osią wielopiły na stole centrującym. Ostatnim etapem produkcji jest przycięcie pakietu desek zgodnie ze zadaną specyfikacją na formatówce F-500.

 

Gwarancja sukcesu

„Dokładamy wszelkich starań, aby każda zrealizowana przez nas inwestycja była naszą wizytówką” – mówi Tomasz Ciura, dyrektor firmy  WIREX. Wspieramy naszych klientów nie tylko zaraz po uruchomieniu maszyn, ale praktycznie przez cały okres ich użytkowania, tworząc z nimi wieloletnie relacje. Sukces naszych klientów jest naszym sukcesem” – dodaje.

Fot. Wirex