Kinematic Fot. 1

Automatyczne prasy wysokiej częstotliwości do klejenia drewna

NF Mikrotech Kft. to węgierska firma produkująca na indywidualne zapotrzebowanie klientów m.in. automatyczne prasy do klejenia drewna, które jako źródło energii wykorzystują generatory wysokiej częstotliwości.  Oprócz wersji w pełni zautomatyzowanych, producent oferuje również urządzenia z obsługą jedynie manualną (ręczną), dla mniejszych jednostek produkcyjnych. Urządzenia NF Mikrotech Kft. są obecne zarówno na Węgrzech, jak i w krajach sąsiednich oraz w Polsce.

Produkcja płyt z surowca wielkogabarytowego

Automatyczna prasa przeznaczona jest do produkcji z wielkogabarytowego surowca drzewnego płyt o wymiarze 1300×5000 mm i 1300×2500 mm. W zależności od rodzaju surowca drzewnego i jego grubości, można regulować ciśnienie boczne i ciśnienie pokrywy. Maszyna składa się z podnośnika listew, nakładarki kleju, zrzutnika, stołu kumulacyjno-przesuwnego i wózka załadowczego, zapewniając szybkie i łatwe dostarczenie materiału drzewnego do przestrzeni klejenia. Stół odbierający z kolei umożliwia sprawny odbiór płyt i ich dalsze przemieszczanie na linii produkcyjnej. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, wymaga jedynie podania listew na podajnik nakładarki kleju. Sterowanie procesem technologicznym zapewnione jest przez oprogramowanie PLC, a ustawianie parametrów technologicznych odbywa się za pomocą panelu dotykowego.

Ogrzewanie dielektryczne

Wiele niemetali w trakcie procesów dielektrycznych ulega równomiernemu nagrzaniu. Cały przekrój poprzeczny materiału można ogrzać, umieszczając go między elektrodami w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości. W przemyśle drzewnym wykorzystuje się zakres częstotliwości 3-13,56 MHz. W miarę jak zmienia się kierunek pola, szybko odwraca się polaryzacja poszczególnych cząsteczek, co powoduje tarcie i w ten sposób – wydzielanie się ciepła.

Nagrzewanie o wysokiej częstotliwości (radiowej częstotliwości) działa na zasadzie ogrzewania dielektrycznego. Podczas ogrzewania dielektrycznego ciepło powstaje w samym ogrzewanym materiale (kleju), w ten sposób można szybko osiągnąć w całym przekroju równomierne ogrzanie. W wyniku równomiernego i szybkiego ogrzewania następuje przyspieszenie procesu wiązania kleju, a sklejenie materiału odbywa się pod wymaganym ciśnieniem.

Zalety pras wysokiej częstotliwości do klejenia drewna

  • Znakomita jakość produktu końcowego, nawet w przypadku zastosowania surowca drzewnego gorszej jakości/
  • Spoina klejowa (skleina) jest bardziej stabilna niż sam materiał drzewny.
  • Bardzo krótki czas klejenia: od zaledwie kilku sekund do kilku minut, w porównaniu do tradycyjnych metod klejenia jest to oszczędność czasua o ok. 2/3.
  • Oszczędność miejsca: za pomocą jednego urządzenia wykonywane jest klejenie oraz transport materiału do kolejnego etapu procesu produkcyjnego.
  • Bardzo krótki okres zwrotu zainwestowanych pieniędzy (ok. 0,5-1 roku), niskie koszty serwisowe urządzenia.

Fot. SL

http://www.kinematic.pl/

 

error: Content is protected !!